15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Wyprawka po fińsku

Magda Przypłata
3 marca 2020

Finowie dopracowali temat pierwszej wyprawki do perfekcji. Ich pudełka, rozdawane tuż po narodzinach dziecka (tzw. baby box), zachwyciły świat i zyskują popularność także w innych krajach. Na czym zatem polega fenomen fińskiego kartonu?

W Finlandii wszystkie kobiety spodziewające się dziecka otrzymują od państwa wyprawkę dla maluszka. Ubranka, pieluchy i inne przydatne dla noworodka rzeczy umieszczane są w kolorowym tekturowym pudle. Jest ono wyposażone w pasujący materacyk, prześcieradło oraz becik i wykorzystywane przez wiele młodych mam jako łóżeczko dla malucha.

W uroczym pudełku znajduje się pełen zestaw ubranek dopasowanych do fińskiego klimatu (co roku w innym kolorze), kombinezon zimowy, środki do pielęgnacji, akcesoria do kąpieli, ręczniki z kapturem, śpiworek do spania, gryzaki, książeczka itd. Taki pakiet dla noworodka to ogromnie ułatwienie dla świeżo upieczonych rodziców w pierwszych miesiącach życia maluszka.

Kartonowe łóżeczko wraz z zawartością jest formą becikowego dla każdego obywatela. Co prawda można w zamian pobrać 140 euro, ale niemal wszyscy wybierają pudełka, ponieważ ich wyposażenie jest praktyczniejsze i kosztowniejsze niż 140 euro.

Takiego rodzaju becikowe w Finlandii ma dosyć długą historię, ponieważ jest rozdawane młodym rodzicom już od 1938 roku. Początkowo, wyprawki trafiały jedynie do najuboższych rodzin i miały na celu walkę z wysoką umieralnością noworodków w tym czasie. Od 1949 roku prawo do wyprawki mają wszystkie ciężarne kobiety.

SIDS a kartonowe pudełko

Przed wprowadzeniem kartonowych pudełek w Finlandii współczynnik śmiertelności wśród noworodków był bardzo wysoki (na 1000 noworodków 65 umierało). Sytuacja zmieniała się diametralnie, kiedy rząd fiński rozpoczął akcję rozdawania wyprawek.

Wprowadzenie pudełka z zestawem przydatnych przedmiotów miało pomóc młodym matkom w opiece nad dzieckiem i zapobiec licznym zgonom. Do głównych przyczyn nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) należą uduszenie, przygniecenie, przegrzanie, a przewiewne pudełko tworzy wygodną i bezpieczną przestrzeń do spania.

Popularność tekturowego pudełka

Pomimo tego, że pudełka są rozdawane finom od ponad 80 lat, prawdziwą popularność zyskały przy okazji narodzin księcia Jerzego. Synek Kate Middleton i księcia Williama otrzymał od rządu fińskiego kartonowe pudełko z wyprawką. Nie wiemy, czy mały książę skorzystał z prezentu, jednak dzięki temu, że informacja o podarunku trafiła do mediów, wyprawki ze Skandynawii stały się bardzo popularne na całym świecie.
Wiele krajów przejęło obecnie ideę przekazywania wyprawek młodym rodzicom, m.in. Kanada, Szkocja czy Norwegia.

Zapewnienie zestawu startowego dla noworodka to nie tylko wygoda dla rodziców, ale także często szansa na przeżycie dziecka. Pudełko to również symbol równości dla każdego, nieważne w jakiej rodzinie się rodzi.

Miejmy nadzieję, że coraz więcej rządów państw przyłączy się do obdarowywania nowych obywateli wyprawką na start, która pomoże rodzicom na początku trudnej drogi jaką jest rodzicielstwo.