15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Z dzieckiem do kina

Magda Przypłata
26 września 2019

Pierwsza wyprawa z dzieckiem do kina jest dla malucha nie lada przeżyciem. Ogromna sala, duży ekran, nagłośnienie i odpowiednie światło zrobią wrażenie na niejednym smyku. Wielu z nas zastanawia się jednak, kiedy zabrać pociechę do kina i o czym warto pamiętać, organizując takie wyjście. Podpowiadamy.

Najlepszy czas

Każde dziecko jest inne i trudno jest określić sztywną granicę wieku, od której maluchy mogą zacząć oglądać pełnometrażowe bajki na wielkim ekranie. Według psychologów około czteroletnie dziecko jest w stanie zrozumieć fabułę oglądanej historii i skupić uwagę wystarczająco długo, aby obejrzeć ją do końca.

Na początek warto sprawdzić w domu czy dziecko jest w stanie pooglądać w skupieniu dłuższą animację. Jeśli maluch nie zajmuje się w trakcie oglądania bajki innymi rzeczami i jest zainteresowany tym, co dzieje się w filmie, może to oznaczać, że jest już gotowy na wizytę w kinie.

Jaki film wybrać?

Znając preferencje własnego dziecka wiemy, jaka bajka może je zaciekawić i sprawić, że z zapartym tchem będzie śledziło losy bohaterów. Ważne, aby wybrać film odpowiedni do wieku malca. Prosta fabuła, przyjazna animacja, brak przemocy i piosenki wpadające w ucho spodobają się zarówno naszej pociesze, jak i nam samym. Uważajmy na bajki pozornie tylko przeznaczone dla najmłodszych. Pełne przemocy i dwuznacznych żartów nie spodobają się dziecku i nie zostaną przez nie zrozumiane.

Obejrzyjmy wcześniej zwiastun wybranego przez nas filmu. Poszukajmy także opinii w Internecie i wybierzmy najlepszą naszym zdaniem opcję.

O czym warto pamiętać?

Marudny i płaczliwy maluch z pewnością nie będzie przez ponad godzinę oglądać filmu. Zadbajmy o to, aby szkrab był wyspany i wypoczęty, dzięki temu unikniemy wychodzenia z kina w trakcie seansu. Nie zabierajmy ze sobą zabawek, które rozproszą dziecko i sprawią, że nie będzie mogło skupić się na bajce.

Odwieźmy przed seansem toaletę, aby uniknąć spacerów w trakcie bajki. Pamiętajmy też, że przed właściwym filmem przez około 15-20 minut puszczane są reklamy, dlatego warto na seans przyjść nieco później. Dla ułatwienia, bilety kupmy wcześniej przez Internet — unikniemy stania w kolejce i będziemy mieć zapewnione dobre miejsce.

Jeśli widzimy, że maluchowi nie spodobał się film, jest znudzony, rozdrażniony i chce opuścić salę kinową, nie trzymajmy go na siłę i po prostu wyjdźmy z kina. Być może pociecha nie jest jeszcze gotowa na takie doświadczenie.

Porozmawiajmy z dzieckiem o wizycie w kinie, wytłumaczmy, jakie zasady obowiązują w tym miejscu i jak będzie przebiegała wycieczka. Odpowiednio zaplanowana wizyta i właściwie przygotowany na tą okoliczność szkrab dadzą nam pewność, że maluch polubi oglądanie filmów na wielkim ekranie i chętnie będzie odwiedzał to miejsce w przyszłości.