15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Zabawki antystresowe i progresywne

Magda Przypłata
26 sierpnia 2019

Stres jest nieodłącznym elementem życia i towarzyszy nam na każdym jego etapie. Także najmłodsi mają problemy z radzeniem sobie z własnymi emocjami i doświadczają stresowych sytuacji. Nierozwinięty jeszcze układ nerwowy dzieci sprawia, że trudno jest im poradzić sobie z lękiem, niepokojem czy złością.

Skutecznie pomóc w uwolnieniu od negatywnych emocji, a dodatkowo wesprzeć malucha na wielu płaszczyznach pomogą zabawki antystresowe i progresywne.

Co to takiego?

Zabawki progresywne to zabawki rozwijające dziecko, takie, które prowokują do rozwoju konkretnych umiejętności. Tego typu przedmioty wpływają na zmysły, motorykę, a także koncentrację smyka, przy okazji pomagając mu zmniejszyć stres i zredukować napięcie.

Zabawki antystresowe są stworzone głównie w celu redukowaniu stresu i napięcia emocjonalnego. W wielu przypadkach jednak zabawki antystresowe są równocześnie takimi działającymi progresywnie.

Zalety zabawek antystresowych i progresywnych

• Redukują stres i napięcie emocjonalne (uwalniają negatywne emocje),
• Wspomagają koncentrację (gry logiczne wymagają pełnego skupienia),
• Pobudzają rozwój sensoryczny dziecka,
• Stymulują logiczne myślenie,
• Poprawiają nastrój (pomagając zapomnieć o przyczynie stresu),
• Wspierają rozwój wyobraźni i kreatywność.

Rodzaje zabawek

W każdym sklepie z zabawkami znajdziemy bogaty asortyment zabawek progresywnych i antystresowych.

Warto zaopatrzyć się w gadżety, które maluch będzie mógł zgniatać, ściskać czy turlać, takie jak gniotki czy piłki. Wśród tego typu akcesoriów znajdziemy też piłeczki z wypustkami, rozciągliwe zabawki, piankowe ludziki czy masy plastyczne.

Dziecko chętnie sięgnie także po kolorowankę antystresową. Książeczka z ulubionymi postaciami z bajek i puste pola, które należy wypełnić kolorem zajmą umysł myśleniem o rzeczach abstrakcyjnych i pozwolą odreagować negatywne emocje.

Progresywne zabawki to także te należące do grupy zabawek logicznych, np. kostka Rubika, magiczne labirynty czy przestrzenne układanki. Zająć czymś ręce i zredukować w ten sposób niepokój lub lęk pomoże np. Fidget Spinner lub Fidget Cube.

Wiele zabawek tego typu możemy stworzyć także sami w domu. Tak zwany gniotek jest dosyć popularną zabawką. Aby go zrobić, wystarczy balonik, który wypełnimy mąką ziemniaczaną i dokładnie zawiążemy. Dla urozmaicenia możemy wykonać gniotki, wykorzystując inne wypełnienie, takie jak kasza czy groch lub rozpuszczona żelatyna.

Do wykonania woreczków sensorycznych przydadzą nam się zalegające w domu skrawki materiału. Wytnijmy je podwójnie na kształt prostokąta lub kwadratu, zszyjmy po lewej stronie, zostawiając niewielki otwór i odwróćmy na właściwą stronę. Wypełnijmy kaszą, ryżem lub innym sypkim materiałem i zaszyjmy.

Zadbajmy o to, aby nasza pociecha posiadała choć kilka wyżej wymienionych zabawek, które będą wspierać jej kondycję umysłową, poprawiać sprawność, a przy okazji dadzą sporo radości.