Wielu rodziców zastanawia się, jakiego rodzaju zabawki najbardziej spodobają się ich malutkiemu dziecku i urozmaicą mu codzienne aktywności. Wybór właściwych gadżetów dla niemowląt nie jest wcale tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Odpowiednia zabawka musi przede wszystkim być dostosowana do etapu, na jakim znajduje się obecnie dziecko oraz właściwie stymulować jego rozwój.
Jakie zabawki sprawdzą się najlepiej?
Kupując zabawkę dla dziecka, poza jej walorami estetycznymi, zwróćcie także uwagę na względy edukacyjne, wspierające rozwój. Dobre zabawki to z reguły te najprostsze. Gadżety, które „robią wszystko”, nie pozostawiają pola na wyobraźnię i eksperymenty. Maluch biernie wpatrujący się w ekranik kolorowego telefonu, który świeci i śpiewa, nie nauczy się zbyt wiele. Na początku postawcie na klasyczne zabawki, które nigdy nie wychodzą z mody.
Dobierzcie je w zależności od wieku maluszka. Niewykształcony jeszcze do końca wzrok dziecka sprawia, że w pierwszych tygodniach widzi on niewyraźnie, a jego ulubioną czynnością jest głównie spanie. Na tym etapie dobrze sprawdzą się kontrastowe obrazki, które będziecie pokazywać smykowi (początkowo czarno-białe). Wybór takiego typu akcesoriów jest naprawdę spory. Możecie kupić specjalne twarde karty obrazkowe, książeczki, ochraniacz na szczebelki lub karuzelę nad łóżeczko w tych barwach.
Nieco później siedzący już maluszek zainteresuje się sorterami, dużymi klockami, drewnianymi układankami czy miękką piłeczką, które pomogą mu z rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej i sprawią sporo frajdy.
Nieocenione będą również książeczki z twardymi tekturowymi stronicami, które smyk będzie mógł samodzielnie przekładać, a także zabawki do kąpieli, np. gumowe kaczuszki, kubeczki do przelewania wody czy książeczki do wody, pomagające mu poznawać świat.
Bardzo ważne bezpieczeństwo
Zawsze dostosowujcie zabawki do wieku i możliwości swojej pociechy. Zwróćcie uwagę czy zabawka nie ma elementów, którymi dziecko mogłoby wyrządzić sobie krzywdę. Nie kupujcie też zbyt małych zabawek. Muszą one mieć odpowiednią wielkość, aby szkrab ich nie połkną. Najczęściej producenci informują, od jakiego wieku polecana jest dana zabawka. Na opakowaniu bądź metce powinien znaleźć się również certyfikat dający gwarancję bezpieczeństwa kupowanej przez was rzeczy.
Co za dużo…
Niemowlęta mają jeszcze niedojrzały układ nerwowy i są wrażliwe. Bardzo łatwo przypadku przesadzić z ilością bodźców, które docierając do dziecka z każdej strony, mogą je w pewnym momencie przytłoczyć. Zachowajcie zdrowy rozsądek, zarówno w przypadku czasu, jaki maluszek może poświecić na różnego rodzaju aktywności, jak i w ilości kupowanych zabawek. Nie zarzucajcie smyka ogromem sprzętów, a raczej pozwólcie nacieszyć się jedną rzeczą.
Pamiętajcie też, że pokazując dziecku nieustannie nowe gadżety i starając się je ciągle zabawiać, możecie doprowadzić do tzw. przebodźcowania. Zachowajcie umiar i kiedy widzicie, że wasza pociecha jest zmęczona, odizolujcie ją od nadmiaru wrażeń, pozwólcie odpocząć i wyciszyć się. Główne sygnały świadczące o tym, że należy przerwać zabawę, to rozdrażnienie, nadmierne pobudzenie lub też senność, nerwowe kręcenie główką, prężenie się i płacz.
Bawcie się z dzieckiem i pokazujcie mu kolorowe zabawki, które pozytywnie wpływają na jego rozwój, jednak pamiętajcie, że małe dziecko potrzebuje czasu także na odpoczynek i chwilę wytchnienia od napływających do niego ze wszystkich stron obrazów i dźwięków. Waszym zadaniem, jako rodziców, jest nie tylko zadbanie o właściwy dobór zabawek i atrakcji, ale też uważna obserwacja malucha i zmniejszenie intensywności wrażeń, jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba.
Artykuł przygotowany w ramach promowania idei Zero Waste, we współpracy z www.targi-zerowaste.pl, www.altereko.pl, www.Little-Greenfinity.com