Dzieci uwielbiają eksperymentowanie (zabawy naukowe z dziećmi) i zabawy owiane tajemnicą… Łamanie kodów, pobieranie odcisków palców, rozwiązywanie zagadek niczym Sherlock Holmes czy panna Marple, jest wyjątkowo fascynujące nie tylko dla dzieci… W kryminalne zagadki rodem z najlepszych powieści możecie bawić się też w domu – detektywistyczny dzień to „zabójczy” sposób na nudę! Oto kilka pomysłów na zabawy w detektywa i rozwiązywanie zagadek. Wymyślcie do nich kryminalną historię i przeprowadźcie własne śledztwo…
Niewidzialna wiadomość
Otrzymujecie tajemniczą wiadomość, która może być ważnym tropem w śledztwie, tylko jej nie widać – musicie ją odczytać! Na wykonanie niewidzialnych liter jest kilka fascynujących sposobów:
Metoda 1
Wodny napis
Potrzebujecie: dwie kartki papieru, miskę z wodą (do której zmieści się kartka), folię aluminiową, ołówek.
Wykonanie: kartkę zanurzcie w wodzie, następnie połóżcie ją na foli aluminiowej, a na nią drugą – suchą kartkę, na której napiszcie zakodowaną wiadomość. Następnie wyrzucie suchą kartkę – nie będzie potrzeba, musicie wysuszyć teraz kartkę, którą wcześniej zamoczyliście – napis początkowo będzie widoczny, ale po wysuszeniu zniknie. Kiedy ponowie zanurzycie kartkę w wodzie – odczytacie dokładnie ukrytą wiadomość!
Metoda 2
Ukryta wskazówka
Ta metoda to doskonały sposób na ukrycie detektywistycznej wskazówki. Pisanie świeczką jest kłopotliwe, ale możecie wykonać ukryty obrazek, który będzie wskazówką do kolejnego tropu…
Potrzebujecie: kartkę, świeczkę, farby i pędzelek
Wykonanie: świeczką narysujcie wskazówkę lub wiadomość, następnie, aby ją odczytać, zamalujcie kartkę farbami.
Metoda 3
Niewidzialny atrament
(Uwaga! pod kontrolą rodzica)
Ta metoda to nie tylko sposób na zabawę w detektywa, ale też lekcja chemii i fizyki. Do jej wykonania można użyć soku z cytryny lub innego „kwaśnego soku” , roztworu z sody lub mleka, zobaczcie sami:
Peryskop
Zamieńcie zwykłe pudełko kartonowe w narzędzie szpiegowskie do rozglądania się po kątach domu, ścianach i oknach! Wykonanie peryskopu jest dość pracochłonne, ale warto podjąć wysiłek dla doskonałej, wciągającej i fascynującej zabawy. W poniższym video animatorka z Centrum Nauki Kopernik podpowiada, jak wykonać peryskop – wszystkie potrzebne rzeczy z pewnością znajdziecie w domu.
Szyfr
To nie tylko sposób na szyfrowanie wiadomość, ale też świetna metoda na doskonalenie znajomości alfabetu (zobacz: pomysły na naukę alfabetu). Zabawa jest bardzo prosta: kodujecie litery według numeracji alfabetu. W ten sposób możecie zakodować nawet cały list. Ale na początek odczytajcie ten porosty kod:
5 7 1 5 1
Szukanie odcisków palców
Na pewno wasz podejrzany zostawił jakieś ślady… Żadne śledztwo nie może się odbyć bez szukania odcisków palców za pomocą techniki śledczej zwanej daktyloskopią (historia daktyloskopii). Do szukania odcisków potrzebny wam będzie talk kosmetyczny, gruby pędzelek ( na przykład do różu do policzków) i grafit w proszku lub grafit rysunkowy (wcześniej trzeba go rozdrobić) albo ten ze zwykłego ołówka. Dmuchając lekko na przedmiot talkiem z grafitem możecie poszukać odcisków palców, na przykład na szklance. Pamiętajcie! W tej technice liczy się cierpliwość i precyzja.
Kto jest przestępcą – czyje to odciski?
Macie już swojego podejrzanego? Czas pobrać od niego odciski palców i porównać je z zebranymi odciskami. Zróbcie to jak prawdziwi eksperci: zamoczcie palce w atramencie, zaczynając od małego palca lewej dłoni, a następnie dotknijcie papieru, obracając każdy palec od lewej do prawej, aby uzyskać dokładny odcisk – w ten sposób zbierzcie odciski wszystkich palców jednej ręki. A kiedy odciski wyschną, przyjrzyjcie się im dokładnie za pomocą szkła powiększającego.
Ta zabawa to też świetny sposób na wykonanie pamiątkowych odcisków palców waszej rodziny.
Podpowiadamy jak w prosty sposób zmyć atrament z rąk:
Odrysowanie ciała
Trzeba jeszcze tylko zebrać ostatnie dowody do waszej teczki detektywistycznej. Dzieci z przyjemnością ułożą się w różne pozy, które możecie obrysować – kredą lub taśmą klejącą. Zróbcie dokładne pomiary, zanotujcie je i schowajcie do teczki z dowodami – to świetna zabawa na zakończenie wyczerpującego śledztwa!
Dlaczego to ważne:
Zabawy w detektywa dla dzieci to fascynujący sposób na rozwijanie umiejętności myślenia logicznego, obserwacji oraz wyobraźni. Podczas tych zabaw, dzieci wcielają się w rolę małych detektywów, którzy rozwiązują zagadki, szukają wskazówek i próbują odkryć tajemnice. W trakcie rozgrywki mogą korzystać z różnych narzędzi, takich jak lupy, mapy czy notatniki, co pomaga im rozwijać umiejętność analizy i dedukcji.
Zabawy detektywistyczne nie tylko dostarczają rozrywki, ale również uczą dzieci logicznego myślenia, rozumowania przyczynowo-skutkowego oraz pracy w zespole, gdy rozwiązują zagadki w grupie. Ponadto, zachęcają do rozwijania kreatywności, gdy dzieci wymyślają własne historie detektywistyczne lub tworzą własne tajemnice do rozwiązania.
To także doskonała okazja do budowania więzi między rodzicami a dziećmi, gdy wspólnie biorą udział w rozgrywkach detektywistycznych, co sprzyja zdrowej komunikacji i wspólnemu spędzaniu czasu. Zabawy w detektywa dla dzieci to nie tylko zabawa, ale także cenny sposób na rozwijanie umiejętności i wspólną przygodę w poszukiwaniu tajemniczego rozwiązania.
Magdalena Zaporowska