Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Często jednak radość i przygotowania do powitania nowego członka rodziny mieszają się ze strachem o zdrowie maleństwa. Aby zminimalizować ten lęk, trzeba odpowiednio dbać o swoje zdrowie przez całą ciążę.
Dla wielu mam już sam fakt zajścia w ciążę jest tak ogromnym sukcesem, że często zapominają o sobie i zaczynają myśleć tylko o dziecku. Mimo przygotowania „przedciążowego”, odpowiedniej diety, suplementacji i aktywności fizycznej, nagle nasze myśli przechodzą na zupełnie inny tor – wybiegamy w przód kompletując wyprawkę, wybierając imię, szykując pokój. A tym, co naprawdę powinno zaprzątać nasze myśli, jest własne zdrowie, które ma zasadniczy wpływ na maleństwo, zarówno na etapie ciąży, jak i już po porodzie.
Dieta
Świadoma przyszła mama powinna wiedzieć, że właściwym w czasie ciąży jest jedzenie dla dwojga, a nie za dwoje. Co to oznacza? Menu przyszłej mamy powinno być różnorodne, obfitować w owoce i warzywa, chude mięsa (drób, cielęcina), kasze i produkty pełnoziarniste, zdrowe tłuszcze, ryby, nabiał, jaja, orzechy, pestki. Z pewnością należy wyeliminować z jadłospisu żywność wysoko przetworzoną, a więc tę zawierającą konserwanty, sztuczne aromaty, barwniki oraz biały cukier i jego niezdrowe zamienniki.
Warto również pamiętać o zapotrzebowaniu energetycznym przyszłej mamy. W I trymestrze nie ulega ono zmianie, dlatego też nie powinnaś zwiększać dawki spożywanych kalorii, w II trymestrze do standardowej dawki powinnaś dodać około 350 kcal dziennie, natomiast w ostatnim trymestrze około 475kcal. Dzięki tak skomponowanym posiłkom możesz mieć pewność, że zarówno ty, jak i twój maluszek otrzymujecie wystarczającą ilość energii.
Badania
Ciąża to okres, w którym częstotliwość wykonywania różnorakich badań oraz wizyt w gabinecie lekarskim jest znacznie większa. Zakres badań nie ogranicza się do zwykłej morfologii czy badania moczu, ale dla dobra twojego oraz dziecka jest rozszerzona o cały wachlarz analiz. Czego możesz się spodziewać? Z pewnością czeka cię co najmniej kilka wizyt w gabinecie ginekologicznym, podczas których będą wykonywane badania USG. Wizytom u ginekologa powinny towarzyszyć pomiary ciśnienia tętniczego, kontrola masy ciała oraz ogólna ocena stanu zdrowia. W laboratorium z kolei czeka cię szereg badań, m.in. poziom cukru we krwi na czczo, wykluczających HIV, HBS, na przeciwciała różyczki, w kierunku toksoplazmozy.
Jeśli cierpisz na jakieś schorzenia, nie zaniedbuj wizyt kontrolnych u swojego lekarza prowadzącego. Korzystne dla ciebie i dziecka będzie, jeśli twój ginekolog oraz inny specjalista, np. endokrynolog, gastrolog, kardiolog itp. będą ze sobą w kontakcie. Tylko w ten sposób będą w stanie zapewnić wam odpowiednią opiekę.
Aktywność fizyczna
Wiele kobiet, szczególnie w pierwszej ciąży, gdy tylko dowiaduje się o błogosławionym stanie, niemal natychmiast rezygnuje z pracy zawodowej i korzystając z dobrodziejstwa zwolnień lekarskich zalega w domu sądząc, że w ten sposób zapewniają maleństwu potrzebny mu do rozwoju spokój. Tymczasem jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Owszem, są sytuacje, w których pójście na L4 jest wskazane (stan zdrowia lub charakter pracy), jednak sama ciąża nie jest chorobą, a tym bardziej powodem do zaprzestania aktywności fizycznej.
Uprawianie sportu w ciąży jest dopuszczalne, o ile nie zagraża to życiu i zdrowiu mamy i maleństwa. Oczywiście poziom i rodzaj aktywności powinien być dostosowany do twojej formy sprzed ciąży, zatem jeśli do tej pory byłaś aktywna, nie rezygnuj z tego, pomyśl jedynie nad modyfikacją treningu oraz skonsultuj się ze swoim lekarzem. Jeśli byłaś typem „kanapowca” zacznij od codziennych półgodzinnych spacerów, pomyśl o gimnastyce dla kobiet w ciąży lub zapisz się na basen. Dzięki dawce ruchu nie tylko szybko wrócisz do formy po porodzie, ale również łatwiej zniesiesz poród oraz pomożesz dziecku w rozwoju.
Pamiętaj, że aby ciąża przebiegała prawidłowo, obok zbilansowanej diety, opieki lekarskiej oraz codziennej dawki ruchu, musi obfitować w spokój i pozytywne emocje. Nie zapominaj więc o unikaniu stresu, zadbaj o codzienny relaks oraz drobne przyjemności. Zdrowa, szczęśliwa mama to zdrowe, szczęśliwe dziecko.