Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu obcuje w swoim życiu z kulturą i sztuką. Oglądamy filmy, słuchamy muzyki, kupujemy obrazy do pokoju, rzeźby dekoracyjne, tańczymy na weselach czy też imprezach. Rzecz jasna, nie wszyscy jesteśmy artystami, ale z nimi i ich dziełami mamy styczność na każdym kroku. Dlaczego więc nie pozwolić naszym dzieciom uczęszczać na zajęcia artystyczne?
Rozwój emocjonalny dziecka jest bardzo ważnym etapem w jego życiu, ale także w życiu rodziców. Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko były dobre, miało czyste sumienie i zauważało piękno otaczającego je świata. Tylko jak sprawić, aby tak było?
Jednym z najlepszych elementów budowania wrażliwości na świat jest muzyka. Ta dziedzina sztuki działa kojąco na naszą duszę, ale także na emocje. Pozwala wymazać te wszystkie negatywne, które się w nas kumulują i daje czas na zrozumienie pewnych rzeczy. Warto dać dziecku szansę i zapisać je na zajęcia muzyczno-taneczne, wokalno-aktorskie czy każde inne w tej dziedzinie. Nie po to, by maluch wyrósł na wielką gwiazdę, ale przede wszystkim, by pokazać mu inny sposób przekazywania emocji i radzenia sobie z nimi. To niekoniecznie musi być muzyka, mogą być również zajęcia z ceramiki, których działanie wykształci w dziecku cierpliwość i wewnętrzny spokój, ale także taniec, dzięki któremu nasza pociecha rozładuje emocje i wyładuje energię.
Kolejną zaletą uczęszczania na zajęcia artystyczne jest stwarzanie poczucia odpowiedzialności za swoje czyny, a także za grupę, której jest się częścią. Wszystkie grupy teatralne, musicalowe, taneczne mają to do siebie, że składają się z ludzi, zatem odpowiedzialność spoczywa zarówno na całym zespole, jak i każdej indywidualnej osobie.
Kiedy dziecko wyrazi chęć uczestniczenia w takich zajęciach, a rodzice się na to zgodzą, trzeba być świadomym i uświadamiać także dziecko, że nie można w trakcie ot tak sobie zrezygnować i trzeba być konsekwentnym. To bardzo cenne lekcje dla każdego, szczególnie dla młodych odkrywców (swoich talentów).
Oprócz wyżej wymienionych powodów jest jeszcze jeden, mianowicie praca w grupie. To rzecz niesłychanie ważna w życiu każdego małego i dorosłego człowieka. Na pracy zespołowej opiera się szkoła, wszystkie projekty, zabawy, a potem praca. Posyłając dziecko na zajęcia artystyczne, możemy zobaczyć, jak odnajduje się w grupie, jak pracuje z innymi dziećmi i jakim typem członka grupy jest.
Warto zainwestować w rozwój dziecka nie tylko pieniądze, ale i czas. Każdy rodzic powinien być wzorek dla swoich pociech i uczyć je, jak postępować odpowiedzialnie. Nie należy karać dziecka niechodzeniem na dodatkowe zajęcia (w ogóle nie należy karać), gdyż to rozwój osobisty. Zajęcia artystyczne są ważne, jak każde inne. Zdobyte tam umiejętności pozostaną już do końca życia.
Klaudia Macharzyńska