Miejsce: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
3 lipca na Małym Skansenie, naprzeciw przeprawy promowej na Ostrów Lednicki.
Zapraszamy dzieci i rodziców na zajęcia edukacyjne „Mały archeolog”, których celem jest promocja zabytków archeologicznych datowanych na X-XII wiek, zarówno przedmiotów codziennego użytku jak i ozdób czy militariów. Zabawa ma uświadomić znaczenie, jakie te zabytki mają dla nas.
Wyjątkową atrakcją dla dzieci będzie na pewno zabawa w Małego Archeologa i możliwość pracy w zainscenizowanym wykopie „pełnym” skarbów do znalezienia.
Dzieci będą uczyły się opisywania zabytków, dokumentowania i ich wstępnej oceny surowcowej. Będą miały możliwość wykonania własnej KARTY ZABYTKU.
O godz. 12:00 archeolog oprowadzi zainteresowanych po Ostrowie Lednickim, opowiadając o znaleziskach i najnowszych wynikach badań wykopaliskowych.
Ustawione zostaną stanowiska dla dzieci do zabawy w garncarza z czasów wczesnego średniowiecza. Będą prowadzone zajęcia lepienia naczyń. Prowadzone będą zajęcia z rysunku zabytków archeologicznych i rysunku dokumentacyjnego. Prowadzone będą zajęcia nauki wykonania kopii biżuterii szklanej, paciorków i ozdób z modeliny.
Będzie można m.in. uczyć się strzelania z łuku.
O godzinie 13:00 nie lada gratka dla wszystkich miłośników sportu – pokaz drużyny futbolu amerykańskiego – Czerwone Byki. Futbol amerykański w Polsce to stosunkowo nowa i jeszcze mało znana dyscyplina sportu. Niewiele osób wie że w Polsce jest około 30 drużyn które regularnie od 2005 roku grają w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego – taką drużyną są także Czerwone Byki z Poznania. Byki w Polskiej Lidze grają od 3 sezonów, jest to młoda dobrze zapowiadająca się drużyna która z roku na rok odnosi coraz większe sukcesy. Podczas imprezy 3 lipca wszyscy chętni będą mogli bliżej zapoznać się z tą dyscypliną sportową, porozmawiać o zasadach, przymierzyć strój futbolisty czy nawet samemu spróbować swoich możliwości z zawodnikami. To będzie bodajże pierwsze spotkanie z futbolem amerykańskim w naszym regionie. Zapraszamy wszystkich serdecznie – zarówno młodszych, jaki i starszych.
Fot. T. Sobkowiak