Zdrowe odżywianie wspierające nasze zdrowie powinno dostarczać produktów kwasotwórczych i zasadotwórczych. Współczesna dieta oferuje jednak wzrost konsumpcji produktów zakwaszających organizm, spadek spożycia warzyw i owoców, a w połączeniu z dużymi ilościami kawy, ciągłym stresem, brakiem ruchu zaburzona zostaje równowaga kwasowo-zasadowa. Warto słuchać swojego ciała, które wysyła wiele sygnałów informujących o zakwaszeniu organizmu i nie zwlekać z właściwą reakcją.
Równowaga kwasowo zasadowa to sytuacja, w której zachowana jest proporcja kationów i anionów w płynach ustrojowych, która warunkuje odpowiednie pH i prawidłowy przebieg procesów życiowych organizmu (optymalny zakres pH krwi dla większości procesów przemiany materii wynosi 7,35-7,45).
Jak utrzymać prawidłową równowagę kwasowo-zasadową i co ma na nią wpływ?
Wszystko to, co zjadamy oddziałuje na nasz organizm: może go zakwaszać albo alkalizować. Dzisiaj zdecydowanie łatwiej o nadkwaśność niż nadalkaliczność. Dlaczego?
Przyczyną zakwaszenia może być wiele czynników. Najczęściej są nimi złe odżywianie i spożywanie w dużych ilościach produktów zakwaszających. Są nimi przede wszystkim:
• Mięso i jego przetwory
• Ryby
• Jaja
• Cukier i słodycze
• Sery twarde,
• Kakao, czekolada
• Biała mąka i produkty ją zawierające
• Biały ryż
• Kawa, herbata, alkohol
Czy nie one właśnie są podstawą diety większości ludzi? Przeciętny jadłospis może się składać wyłącznie z produktów kwasotwórczych. Jeśli tak jest, to niemożliwe wydaje się zachowanie właściwej równowagi kwasowo-zasadowej, a w dłuższej perspektywie zdrowia. Co zatem zrobić, aby temu zapobiec? Wprowadzić do diety produkty zasadotwórcze w jak największej ilości. Uważa się nawet, że w diecie powinno być nawet 4 razy więcej produktów alkalizujących niż tych kwasotwórczych. Niestety jest dokładnie odwrotnie, co prowadzi w dłuższym okresie do wielu poważnych chorób. W zdrowej diecie powinny znajdować się produkty silnie alkalizujące, którymi są:
• warzywa korzeniowe, liściaste, kiszonki,
• owoce (uwaga borówki i żurawina są kwasotwórcze),
• owoce suszone: daktyle, figi, rodzynki,
• soki owocowe i warzywne,
• świeże mleko krowie (niepasteryzowane),
• kasza jaglana,
• grzyby: prawdziwki, kurki,
• migdały, nasiona dyni, słonecznika, sezam.
Odkwaszająco działają też stewia i ksylitol, dlatego warto postawić na te naturalne zamienniki cukru w diecie. Na początek warto wypijać rano szklankę wody z cytryną, która, mimo że kwaśna, odkwasza organizm. Jednym z bardziej polecanych produktów odkwaszających jest kasza jaglana, która wykazuje silne właściwości zasadotwórcze. W kuracji odkwaszającej warto pić soki z owoców i warzyw, szczególnie polecane buraki, które mają wyjątkowo alkalizujące działanie. Należy jak najczęściej jeść surówki, sałatki oraz pić soki i koktajle z warzyw i owoców. Ponadto warto sięgnąć po zieloną herbatę oraz kawę zbożową, które również są zasadotwórcze. Podstawą odkwaszenia organizmu powinno być też odpowiednie nawadnianie organizmu, dlatego codziennie należy wypijać około 2,5 l wody mineralnej. Nie można zapomnieć o tym, że regularne ćwiczenia i głębokie oddychanie zwiększając dostawę tlenu, alkalizują organizm.
Negatywne skutki zakwaszenia
Co dzieje się, gdy równowaga zostaje zachwiana? Początkowo łatwo przegapić ten stan. W zależności od tego, jaki jest poziom zakwaszenia, symptomy chorób nie są od razu zauważalne. Na początku można odczuwać bóle głowy, objawy alergii czy częste przeziębienia. Kwaśny smak w ustach rano, zgaga, nudności, częste bóle głowy i kręgosłupa, słaba kondycja fizyczna, brak koncentracji, zaburzenia snu, łamliwość paznokci i wypadanie włosów to informacje wysyłane przez organizm, które mogą świadczyć o nadkwasocie, a często są bagatelizowane. Organizm dąży nieustannie do równowagi, więc kiedy pokarmy, które spożywamy, nadmiernie podnoszą pH naszej krwi, a my nie dostarczymy z dietą potrzebnych do homeostazy składników odżywczych, potrzebne minerały, takie jak wapń, sód, potas, magnez pobierane są z tkanek.
Brak równowagi kwasowo-zasadowej utrzymywany przez dłuższy czas stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i jest jedną z przyczyn chorób określanych dzisiaj jako cywilizacyjne. Długotrwałe zakwaszenie organizmu sprzyja rozwojowi wielu chorób, takich jak: osteoporoza, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca, zmiany nowotworowe, zmiany zwyrodnieniowe stawów, nadwaga i wiele innych.