Przedstawiamy wrześniowe nowości Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego.
„Słup soli – Elżbieta Zubrzycka, ilustracje Anna Ładecka”
Dręczenie dzieci przez dzieci staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem.
Guz jest silny i popiera go wielu kolegów ze starszych klas. Chłopcy, którzy obserwują jego poczynania, boją się zaprotestować, gdyż obawiają się zemsty. Nie chcą stać się następnym celem ataków Guza. Każdy z nich myśli, że jest sam i w pojedynkę nie da rady silniejszemu. Ale wreszcie chłopcy postanawiają działać wspólnie. Z zaskoczenia odkrywają, jak wielu spośród nich nie akceptuje dręczenia. Przekonują się, że razem stanowią wielką siłę. Nie chcą jednak być jak Guz. Czy uda im się przeciwstawić dręczycielowi bez stosowania przemocy? A może dręczyciel nadal pozostanie bezkarny?
Słup soli ma uświadomić dzieciom, że ich milczenie i bierna postawa wspiera szkolnych dręczycieli i zachęca ich do działania.
KSIĄŻKA WYRÓŻNIONA W KONKURSIE MEN!
„Mały wielki przyjaciel – Elżbieta Zubrzycka, ilustracje Walentyna Strunilina”
Bohaterem tej książki jest znalezione w ogródku, na wpół dzikie zwierzątko. Z początku budzi strach i niechęć, jednak po bliższym poznaniu okazuje się niezwykłą istotką – ciekawską jak dziecko, radosną, chętną do nauki i zabawy. Zadziwia mądrością, z której korzysta cała rodzina. Wzrusza, kiedy okazuje swoje przywiązanie. Czego można się nauczyć od małego szczurka? Czy można się z nim zaprzyjaźnić?
Opowieść o szczurku podnosi na duchu i przełamuje uprzedzenia!
Dzieci od czasu do czasu stają się ofiarami agresji rówieśników. Skrzywdzone mogą się poczuć jak „nędzny szczurek”. Opowieść o małym wielkim przyjacielu zapewni im wsparcie i pomoże w chwilach zwątpienia. Przypomni każdemu dziecku, że jest wyjątkowe i ma wiele zalet, które pewnego dnia zostaną zauważone. Trzeba tylko uważnie patrzeć.
Mały wielki przyjaciel znalazła się na liście książek biorących udział w kampanii Ja czytam, która ma na celu rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży przez organizację w szkołach Dyskusyjnych Klubów Edukacyjnych.
Książka brała udział w Maratonie Czytelniczym organizowanym na terenie województwa pomorskiego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.
„O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów – Elżbieta Zubrzycka, ilustracje Klara Wicenty”
Mały zajączek Filip, opuszczony przez swoje większe i silniejsze rodzeństwo, zaprzyjaźnia się z Pusią, łabędzim dzieckiem mieszkającym na jeziorze. Ich wspólne zabawy nie mają końca, ale pewnego zimowego dnia wydarza się coś, co na zawsze odmienia życie obojga przyjaciół. Zajączek dokonuje czynów, które zadziwiają nie tylko jego samego.
Pełna akcji opowieść o wielkim strachu, przyjaźni i odwadze. To również historia o urokach odkrywania wielkiego świata i o tym, że należy słuchać mądrych rodziców, ale przede wszystkim wierzyć w siebie.
Wszystkie dzieci uwielbiają opowieści o zwierzętach, a szczególnie przygody zajączka Filipa i jego przyjaciółki Pusi. Dlatego przygotowaliśmy dla nich kolejne wydanie tej pogodnej i pouczającej książeczki.
„Strach i pogromca potworów – Wojciech Kołyszko, Jovanka Tomaszewska”
Strach i pogromca potworów opowiada o niebezpieczeństwach płynących z ignorowania własnego strachu, a także o tym, co się dzieje, gdy nie potrafimy zapanować nad swoim lękiem. Książka zawiera „Instrukcję obsługi strachu”, w przystępny sposób przedstawiającą praktyczne sposoby radzenia sobie z tym uczuciem, a także wiele zabaw i ćwiczeń pomagających lepiej je poznać, również w kontekście innych emocji. Ta ostatnia część będzie przydatna zarówno dla rodziców, jak i osób pracujących z dziećmi.
Kolejne bajki z serii przedstawiają złość, smutek, zazdrość, wstyd i radość. Warto zapoznać się również z nimi, gdyż wszystkie uczucia są ze sobą powiązane i tylko znajomość wszystkich pozwala nam korzystać w pełni z własnych możliwości.
„Wstyd i latający śpiwór – Wojciech Kołyszko, Jovanka Tomaszewska”
Wstyd i latający śpiwór opowiada o pożytkach, jakie wynikają ze zdrowego wstydu, a także o jego destrukcyjnej sile pojawiającej się wtedy, gdy wstydzimy się nadmiernie. Książka zawiera „Instrukcję obsługi wstydu”, w przystępny sposób przedstawiającą praktyczne sposoby radzenia sobie z tym uczuciem, a także wiele zabaw i ćwiczeń pomagających lepiej je poznać, również w kontekście innych emocji. Ta ostatnia część będzie przydatna zarówno dla rodziców, jak i osób pracujących z dziećmi.
Kolejne bajki z serii przedstawiają złość, smutek, strach, zazdrość i radość. Warto zapoznać się również z nimi, gdyż wszystkie uczucia są ze sobą powiązane i tylko znajomość wszystkich pozwala nam korzystać w pełni z własnych możliwości.