Owocowe i ziołowe herbatki mają wiele zalet. Są cennym źródłem witamin i pomagają na dziecięce dolegliwości. To wspaniała alternatywa dla słodkich, kupowanych napojów. Sprawdź, jakie herbatki są szczególnie polecane małym dzieciom i dlaczego.
Od pierwszych dni życia można bezpiecznie podawać dzieciom herbatkę rumiankową i koperkową. Rumianek to najbardziej popularna roślina lecznicza w Europie, która działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, łagodzi kolkę niemowlęcą, działa rozkurczowo, pomaga przy bolesnym ząbkowaniu. Drugim ziołem, z którym powinna się zaprzyjaźnić każda mama, jest bezcenny na bóle brzucha i wzdęcia – koper włoski. Dodatkowo koper pomaga w walce z przeziębieniem, działa wykrztuśnie, przeciwgorączkowo i napotnie.
Co ważne, niemowlętom nie należy podawać zielonej, czerwonej ani białej herbaty. Zawierają one teinę, która ma działanie pobudzające. Chcąc osłodzić małym dzieciom herbatkę, trzeba pamiętać, że miód może być podawany dzieciom po ukończonym pierwszym roku życia.
Rooibos
Dobrym wyborem dla dzieci jest coraz popularniejsza w Polsce herbata Rooibos, która w wielu rejonach świata uznawana jest za ziołowe lekarstwo. Może ją pić każdy, bez względu na wiek, także małe dzieci oraz kobiety w ciąży. Rooibos ma właściwości przeciwzapalne i jest idealnym naturalnym lekarstwem na bóle brzucha i kolki niemowląt. Dzięki zawartości poliflenoli ma działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antynowotworowe. Zawiera dużo witamin i minerałów, m.in. wapń, magnez i żelazo, które wspierają pracę układu nerwowego.
Dzika róża
Herbatki owocowe, np. malinowa, z hibiskusa, z róży, z owoców leśnych – są łagodne w smaku, a osłodzone miodem przypominają dziecku smak kupowanego „soczku”. Szczególnie jesienią i zimą warto podawać maluchom herbatę z dzikiej róży, która ma więcej witaminy C niż cytryna. W owocach róży znajdują się również prowitamina A, witaminy E i K oraz witaminy z grupy B. Witamina C jest szczególnie potrzebna w trakcie infekcji, ponieważ uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiegając rozprzestrzenianiu się infekcji. Herbatka z róży doskonale sprawdza się w przeziębieniach, infekcjach organizmu oraz w stanach obniżonej odporności. Niewielki plasterek świeżego imbiru sprawi, że będzie miała dodatkowe rozgrzewające działanie, o co warto zadbać w tej porze roku.
Czystek
Idealnym napojem dla dzieci na zimowe dni jest herbatka z czystka. Czystek jest jedną z najsilniej działających roślin wzmacniających układ immunologiczny. Bogaty w polifenole, doskonale radzi sobie z drobnoustrojami, a w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych pomaga szybciej uporać się z jej objawami. Czystek pozbawiony jest działań ubocznych czy możliwości przedawkowania, dlatego taką herbatkę mogą pić dzieci, już od 3. miesiąca życia. Starszym dzieciom z pewnością posmakuje z dodatkiem miodu i soku z cytryny.
*** *** ***
Ciekawa książka:
Dzika spiżarnia
Sergie Boutenko
wyd. Vivante, 2016
Fenomenalny przewodnik po świecie jadalnych roślin, prosto od syna światowej guru surowego żywienia, Victorii Boutenko. Siergei Boutenko odkrywa przed czytelnikiem korzyści zdrowotne nowego trendu w żywieniu, który szturmem zdobywa salony i prestiżowe restauracje.