Sądzisz, że zdrowe odżywianie to wydawanie kosmicznych pieniędzy na jedzenie. Nic bardziej mylnego. Sprawdź, jakie bardzo zdrowe produkty mogą na stałe zagościć w twoim menu, dzięki czemu zyska twój organizm i portfel.
Owsianka, jaglanka, orkiszanka
Dobrze zbilansowane śniadanie powinno zawierać nierafinowane węglowodany, których dobrym źródłem będą kasza, ryż, płatki zbożowe czy chleb pełnoziarnisty, białka, np. jaja, produkty mleczne, słonecznik, siemię lniane, sezam oraz tłuszcze – najlepiej w postaci w orzechów, pestek, nasion, masła czy olejów roślinnych. Idealnie w tej roli sprawdzają się płatki owsiane, owsianka, kasza jaglana, orkiszowa. Takie ciepłe kasze ugotowane z jabłkiem, gruszką czy podawane z sezonowymi owocami z dodatkiem orzechów włoskich czy nasion, np. słonecznika, to idealne, zdrowe i tanie śniadanie dla całej rodziny.
Strączki
Soczewica czerwona, zielona, ciecierzyca, groch, fasola to produkty, których nie może zabraknąć w zdrowej kuchni. Na polskich stołach goszczą coraz częściej, lecz wciąż za rzadko. W krajach azjatyckich spożywa się ich około 20 kg/osoba/rok, a w Polsce 2-3 kg/osoba/rok. Strączki to wyjątkowe rośliny, które z powodzeniem mogą i powinny być obecne na talerzach dzieci i dorosłych. Ziarna grochu, soczewicy czy fasoli mają w swoim składzie około 30% białka, które jest łatwo przyswajalne dla organizmu człowieka. Zawierają także tłuszcze, węglowodany, żelazo, cynk i niektóre witaminy z grup B. Do ich częstszego stosowania zachęca nie tylko skład, ale też cena. Mogą być bazą do najróżniejszych dań. Z zielonej soczewicy czy fasoli przyrządzić pyszne kotlety, które do złudzenia przypominają te mięsne. Ciecierzyca to baza do wyśmienitych falafeli czy dań jednogarnkowych. Czerwona soczewica idealnie nadaje się jako dodatek do zup czy sosów pomidorowych.
Bataty
To zdrowsza wersja ziemniaka. Bataty, chociaż są słodkimi ziemniakami, przewyższają nasze pod względem wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych. To też świetne źródło witaminy C. Wystarczy zjeść jednego średniego batata, by zapewnić organizmowi 40 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Bataty powinny często gościć na naszych stołach nie tylko zimą, gdyż są bogate w cenne przeciwutleniacze. W fioletowych znajduje się duża ilość antocyjanów, w pomarańczowych – beta-karotenu.
Przetwory pomidorowe
Pomidory to też bogactwo mikro- i makroelementów. Jednym z najważniejszych jest potas, który dzięki swojemu działaniu moczopędnemu obniża ciśnienie krwi. Ale warzywa te dostarczają nam również wapnia, magnezu i żelaza. Znajdziemy w nich też rzadko spotykane w produktach spożywczych mangan, miedź czy kobalt.
W sezonie warto pomyśleć o zrobieniu własnych przetworów na zimę, co przyniesie jeszcze więcej korzyści dla zdrowia, niż jedzenie tych surowych. Wszystko przez likopen, który już po kwadransie gotowania zaczyna się z nich uwalniać. W ten cenny przeciwnowotworowy składnik bogate są nie tylko pomidory, ale również arbuzy, czerwone grapefruity oraz owoce dzikiej róży. Ze względu na cenę i powszechność występowania, największe znaczenie praktyczne mają oczywiście pomidory.
Jedz nasiona
Nasiona są zazwyczaj tańsze niż orzechy i mogą stanowić dobrą ich alternatywę. Warto jak najczęściej sięgać po nasiona dyni, sezamu, słonecznika, siemienia lnianego, spożywając je podprażone na patelni jako przekąska. W wielu przepisach drogie orzechy można zastąpić nasionami.