Z badań CBOS wynika, że co roku postanowienia noworoczne robi połowa Polaków. Wiele z nich wiąże się ze zdrowiem. Co czwarty Polak do 54. roku życia obiecuje sobie, że w nowym roku będzie uprawiał sport. Panie często deklarują przejście na dietę, aktywny tryb życia, panowie – rzucenie nałogu. Niestety zdecydowana większość poddaje się już po trzech miesiącach. Co zrobić, aby zdrowotne postanowienia wprowadzić w życie?
Realne cele
Po pierwsze cele, które ustalamy w przypływie dobrego sylwestrowego nastroju, powinny być na miarę naszych możliwości. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby zrealizować kilka jednocześnie. Lepiej wybrać jeden konkretny cel, jasno go zdefiniować i odpowiedzieć sobie na pytania: „Co chcę osiągnąć?” i „W jakim czasie zmiana ta jest możliwa?”. W realistycznym sprecyzowaniu celów bardzo często potrzebna jest pomoc specjalisty. Jeśli zmiana dotyczy zdrowia, z pomocą przyjdzie dietetyk, coach zdrowia czy trener na siłowni.
Motywacja
Większe szanse na powodzenie w dotrzymaniu postanowień noworocznych mają osoby dobrze zmotywowane. Jeśli jednak chęć zmian w życiu wynika z mody, to taka motywacja może okazać się niewystarczająca. Zmiana nawyków żywieniowych, rzucenie palenia czy odchudzanie wynikające z nacisku otoczenia nie mogą się udać. Zmiany zdrowotne muszą wynikać z naszego przekonania, chęci lepszego zdrowia, samopoczucia, a nie faktu, że inni tego od nas oczekują.
Aby uświadomić sobie, dlaczego chcemy coś osiągnąć, warto odpowiedzieć sobie na pytania: „Jak będę się czuł, gdy to osiągnę?”, „Jak będę wyglądał, jakie pozytywne korzyści przyniesie zmiana?”.
Dla podniesienia motywacji warto jak najczęściej, najlepiej codziennie, prowadzić takie rozmowy z samym sobą, ponieważ motywacja nie jest trwała i wymaga nieustannego „dopingu”. Pierwsze efekty podjętych działań będą ważnym, dodatkowym impulsem do podtrzymania podjętych działań. Dla osób słabo zmotywowanych, dobrym początkiem przygody z rzeczywistym wprowadzeniem dobrej zmiany w swoim życiu, powinny być coraz popularniejsze sesje coachingowe.
Pozytywne nastawienie
Dotrzymanie obietnic noworocznych wiąże się z właściwym sprecyzowaniem celu. Jeśli nacisk położymy na korzyści i zalety, to łatwiej będzie podejmować działania. Jeśli już na starcie myślimy o wyrzeczeniach i trudnościach, może nie udać się zrealizować noworocznych postanowień. Dzięki jasno sprecyzowanym korzyściom odczuwamy chęć osiągnięcia sukcesu, który sprawia, że trzymamy się sztywno podjętych postanowień.
Wsparcie
Eksperci zalecają znalezienie osób, które mogą wspierać nas w realizacji celów. Mogą to być bliscy, znajomi, którzy mają za sobą osiągnięcia w tej dziedzinie. Wsparcie rodziny to silnik napędowy dla naszej psychiki. Można też dołączyć do zorganizowanych grup, np. biegaczy, którzy spotykają się na wspólnych treningach i wzajemnie motywują. Można też skorzystać z pomocy specjalistów: trenera personalnego, coacha, dietetyka.
Zrealizowanie noworocznych postanowień wzmacnia wiarę w siebie, dlatego nie warto czekać do wiosny, aby rozpocząć ich realizację, ale zabrać się do tego od razu, pamiętając że tylko Ty masz wpływ na swoje poczynania.