Zespół Aspergera (AZ) jest często określany się jako łagodna odmiana autyzmu. Rzeczywiście jest to zaburzenie rozwojowe ze spektrum autyzmu i zalicza się do kategorii Rozległych (Całościowych) Zaburzeń. Warto wiedzieć jednak, że dziecko z zespołem Aspergera nie ma łagodnej formy autyzmu, lecz inne objawy tego zaburzenia.
Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy i sposoby leczenia Zespołu Aspergera? Przybliżamy nieco to zagadnienie.
Objawy Zespołu Aspergera
Dzieci z ZA najchętniej poruszają się w znanych i powtarzalnych rutynach. Nie znoszą, kiedy w ich uporządkowanym świecie dzieją się inne rzeczy niż do tej pory. Problem stanowi też sytuacja, w której odnoszą porażkę lub są krytykowane.
Słabsze umiejętności interpersonalne, sprawiają również trudności z nawiązaniem właściwych kontaktów z rówieśnikami. Dziecko izoluje się od innych, bawi w pojedynkę, nie potrafi bawić się „ na niby” oraz unika kontaktu wzrokowego.
Dzieci z ZA mogą mieć problemy ze zrozumieniem punktu widzenia oraz dostrzeżeniem potrzeb innych osób. Takie zaburzenia empatii sprawiają, że reagują w sposób zupełnie nieadekwatny do sytuacji, np. wybuchają nagłym śmiechem w smutnych okolicznościach. Takie zachowanie odbierane jest często jako ekscentryczne i zniechęcające, a dziecko odsunięte i traktowane jak „dziwak”.
Osoby dotknięte zespołem Aspergera dosyć często wykazują się ponadprzeciętnymi zdolnościami w jakiejś dziedzinie, np. – szybciej niż inni uczą się czytać i pisać, mają świetną pamięć. Często są wyjątkowo uzdolnione w jakiejś dziedzinie.
Mogą też obsesyjne interesować się jednym tematem, dotyczącym wąskiej dziedziny wiedzy. Z reguły pasjonują się niecodziennymi rzeczami, np. mapami, narzędziami, rozkładami jazdy.
W przypadku zespołu Aspergera możemy dostrzec też charakterystyczne użycie mowy i języka – sposób wypowiedzi jest często nazbyt poprawny, pedantyczny, pełen specjalistycznego słownictwa ze spektrum zainteresowań dziecka. Dzieci z zespołem Aspergera dosłownie odbierają znaczenia pewnych słów, nie rozumieją żartów, ironii, przenośni, myślenia metaforycznego lub potocznego.
W niektórych przypadkach może pojawić się także niezdarność ruchowa, np. problemy z jazdą na rowerze czy niezgrabność przy zabawie piłką.
Asperger – jak pomóc dziecku?
Zespół Aspergera diagnozuje się najczęściej w okresie szkolnym, gdyż mała wyrazistość objawów sprawia, że wcześniej rodzice nie widzą większych problemów u swojej pociechy. Zazwyczaj symptomy uwidoczniają się w wieku około 7-8 lat. W tym czasie dziecko idzie do szkoły i nie potrafi odnaleźć się w grupie rówieśniczej.
Diagnozę w tym zakresie stawia grupa specjalistów (pediatra, psycholog, psychiatra), których znajdziemy w ośrodkach zajmujących się dziećmi ze spektrum autyzmu.
Najpopularniejszą metodą pracy z chorym jest terapia wielokierunkowa mająca na celu rozwój umiejętności społeczno-emocjonalnych u dziecka. Specjalista stara się kształtować odpowiednie postawy u malucha i niwelować zachowania niepożądane. Leczenie w znacznym stopniu poprawia jakość życia osób z ZA.
W przypadku dzieci z Zespołem Aspergera bardzo istotna jest właściwie postawiona diagnoza, a następnie odpowiednio prowadzona praca nad ich właściwym rozwojem. Jeśli także u naszej pociechy zauważymy niepokojące nas objawy, nie bagatelizujmy tej sprawy. Dzięki odpowiednio stosowanym metodom, dziecko może stać się szczęśliwym dorosłym, który z pewnością poradzi sobie w przyszłości.