Żłobek – dla jednych zło konieczne, dla innych wsparcie i szansa na lepszy rozwój dziecka. Posłanie malucha do instytucji, jaką jest żłobek, ma swoje plusy i minusy. W dzisiejszych czasach nie jest to jednak z pewnością „przechowalnia dzieci”, lecz miejsce, w którym pod czułą i fachową opieką najmłodsi spędzają miło czas, bawiąc się i dokazując z innymi szkrabami.
Przyjrzyjmy się zatem, co oferuje żłobek.
Wykwalifikowana opieka
Ustawa z 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi do lat 3 określa szczegółowe wytyczne dotyczące zatrudniania opiekunek w żłobku. W instytucji tej trudno o znalezienie osoby niekompetentnej. Najczęściej zatrudnione panie maja morze cierpliwości i okazują dużo ciepła maluchom. Posiadają także sporą wiedzą dotyczącą rozwoju i wychowania dziecka. Organizują one dzieciom czas w taki sposób, aby uczyły się nowych rzeczy, poznawały swoje możliwości i świetnie się bawiły. Dodatkowo w miejscu tym zatrudniony jest psycholog, gotowy pomóc w każdej sytuacji, a także pielęgniarka czuwająca nad zdrowiem maluszków.
Oczywistym jest, że „ciocie” nie zajmują się tylko naszym dzieckiem, ale kilkunastoosobową grupą. Jednak w tym samym czasie pracują zwykle trzy panie, znajdujące czas na indywidualne traktowanie maluszków.
Sale dostosowane są do wieku dzieci. Nie ma przedmiotów, które mogłyby stanowić potencjalne niebezpieczeństwo. Wszystkie zabawki posiadają atesty i są dostosowane do wieku i umiejętności dziecka.
Kontakt z rówieśnikami
Dziecko chodzące do żłobka szybciej uczy się współżycia w grupie, dzielenia się i czekania na swoją kolej. To szczególnie ważne, jeśli jest jedynakiem. Kontakt z innymi dziećmi uczy je rozwiązywania konfliktów oraz wzajemnej pomocy. Taki smyk zdecydowanie lepiej radzi sobie później w trudnych sytuacjach i lepiej odnajduje się w przedszkolu, a później w szkole. Jest bardziej samodzielny od rówieśników.
Żłobek to okazja do pełniejszego i szybszego rozwoju. Żłobkowe dzieci uczą się od siebie nawzajem i zaczynają szybciej mówić, szybciej dochodzi również do rozstania z pieluszką.
Urozmaicona dieta
Jadłospis w żłobku ułożony jest w sposób zbilansowany, a posiłki dostosowane są do potrzeb dzieci. W domu często nie mamy czasu i chęci na przygotowywanie przemyślanych dwudaniowych obiadów. W żłobku wykfalifikowany dietetyk układa właściwą dietę, a żłobkowa kuchnia lub zamówiony catering realizuje menu.
Rozwiązuje się także problem małych niejadków. Posiłek, który w domu pociecha omija szerokim łukiem, w żłobku staje się jego ulubioną pozycją w menu. Dzieci mają różne preferencje kulinarne, jednak naśladując siebie nawzajem, często zjadają wszystko, co mają na talerzach.
Przystępna cena
To również dosyć istotny argument. Kiedy dziadkowie mieszkają na drugim końcu Polski, a wynajęcie opiekunki okazuje się zbyt drogie, żłobek może być jedynym rozwiązaniem. Państwowy żłobek to koszt rzędu od 200 do 500 złotych miesięcznie, w zależności od miasta. Za prywatną placówkę przyjdzie nam zapłacić około 1000 złotych.
Decyzja o posłaniu malucha do żłobka może być trudna dla wielu z nas, a rozstanie z dzieckiem bardzo bolesne. Jeśli jednak rozważamy takie rozwiązanie, spójrzmy na to miejsce pozytywnie. Smyk ma w żłobku urozmaicony plan dnia, ciekawe menu, kontakt z innymi dziećmi, a pod okiem żłobkowych „cioć” z pewnością nie stanie mu się żadna krzywda.