Podczas uroczystej gali w warszawskim Kinie Tęcza po raz 11. zostały wręczone Nocne Marki, nagrody przyznawane przez redakcję magazynu „Aktivist”.
Statuetki zostały przyznane w dziewięciu kategoriach. W trzech z nich (Miejsce, Artysta, Wydarzenie) ostateczną decyzję, kto powinien zostać zwycięzcą, redakcja oddała w ręce czytelników, którzy swoich faworytów wybrali w internetowym głosowaniu. W pozostałych sześciu kategoriach laureatów wybrała redakcja.
Oto laureaci:
Miejsce roku: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Wydarzenie roku: Żarcie na kółkach
Artysta roku: zespół Rysy
Mistrz roku: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Rookie roku: Taco Hemingway
Aktivista roku: Kwiaciarnia grafiki
Dizajn: Łukasz Dziedzic
Moda (nagroda przyznana wspólnie z Allegro): Risk Made in Warsaw
Cześć, Warszawo (nagroda przyznana wspólnie z Radiem Kampus): Klub Komediowy
Galę poprowadziła redaktor naczelna „Aktivista” Sylwia Kawalerowicz oraz raper Proceente. Uroczystość uświetniły występy zespołów JAAA! (Polska) oraz Say Yes Dog (Niemcy).
Wywiady ze wszystkimi laureatami będzie można przeczytać w specjalnym wydaniu magazynu „Aktivist”.
Oto uzasadnienia:
Miejsce roku: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
To miejsce, które nie tylko wabi formą architektoniczną, ale i przekonuje artystycznym programem, a także odczarowuje stereotyp nudnej instytucji – repertuar wychodzi poza krąg klasyków wiedeńskich, dzięki czemu instytucja otwiera drzwi tym, którym do filharmonii nie zawsze było po drodze.
Wydarzenie roku: Żarcie na kółkach
Za najlepszą imprezę roku czytelnicy „Aktivist” uznali tę, która pokazuje siłę ulicznej gastronomii, serwowanej bez zadęcia, ale z poszanowaniem sztuki kulinarnej. Imprezę, dzięki której w jednym miejscu można spróbować specjałów ze wszystkich stron świata przygotowywanych przez coraz bardziej kreatywnych właścicieli food trucków.
Artysta roku: zespół Rysy
To chyba pierwsi przedstawiciele polskiego elektronicznego undergroundu, którzy z dumą mówią, że tworzą pop. Umiejętnie mieszają brzmienia lat 80. z nowoczesną elektroniką. W dodatku współpracują z najciekawszymi młodymi wokalistami. Członkowie zespołu funkcjonują na rynku muzycznym od lat, ale dopiero ten projekt pozwolił im cieszyć się masową popularnością.
Mistrz roku: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Mistrz roku, to nagroda zarezerwowana dla tych największych. Dla inicjatyw, instytucji albo postaci, które w sposób wyjątkowy angażują się w animację życia miejskiego i kulturalnego. W tym roku chcemy nagrodzić ekipę, która przez ostatnie 10 lat stworzyła jedną z najważniejszych instytucji kultury w Polsce, promując sztukę i dbając zarówno o kolekcjonowanie młodych polskich artystów, przypominanie roli tych artystów, o których zapomnieliśmy i prezentowanie zjawisk budujących najnowsze horyzonty kultury. Potrafili zwabić do muzeum tłumy i sprawić, by bywanie w galerii stało się nieodłącznym elementem życia świadomego mieszczucha.
Rookie roku: Taco Hemingway
Jeszcze rok temu mało kto o nim słyszał. W ciągu kilkunastu miesięcy wspiął się na niedostępne wcześniej dla hiphopowców pierwsze miejsce listy przebojów Trójki, zaliczył festiwalowego hattricka – wystąpił na niemal wszystkich najważniejszych imprezach tego roku, a dodatkowo wprowadził do słowników młodzieży kilka nowych fraz. Wszystko to zrobił bez zbędnej spiny, z humorem i sporą dozą nonszalancji, mówiąc między wierszami coś o całym pokoleniu.
Aktivista roku: Kwiaciarnia grafiki
Tegoroczni laureaci to miejscy aktywiści pełną gębą. Każde ich działanie pomyślane jest tak, by zaangażować mieszkańców, dzieciaki, lokalsów. Obok tego co robią, ważne jest to, że robią to wspólnie. Ich korzenie sięgają do czeluści street artu. Łączą grafikę – która jest podstawą ich działalności z zamiłowaniem do zieloności. W tym roku na katowickich osiedlach zbudowali szklarnie, w których blokersi i ich mamy wystawiali swoje domowe kwiatki; uczyli gimnazjalistów, że nie wszystkie ścieżki prowadzą do centrum handlowego; i pokazywali, że zło może być dobre.
Dizajn: Łukasz Dziedzic
W tym roku nagrodę w kategorii dizajn postanowiliśmy przyznać twórcy, który zajmuje się dość nietypową dziedziną projektowania. A przynajmniej taką, o której znaczeniu rzadko myślimy – a mianowicie – projektowaniu krojów pisma. Zaprojektowany przez Łukasza Dziedzica krój pisma był w tym roku trzecim najpopularniejszym fontem na świecie. I choć Lato, bo tak nazywa się ten font, nie jest nowy i ma już kilka lat, popularność jaką w tym roku zdobył sprawiła, że wreszcie zaczęto rozmawiać o literach. I tak jak za sprawą MSN masowo zaczęliśmy interesować się sztuką współczesną, tak dzięki temu panu, niemal z dnia na dzień coraz więcej osób zaczęło dyskutować o krojach, fontach, czcionkach i glifach.
Moda (nagroda przyznana wspólnie z Allegro): Risk Made in Warsaw
Laureatki tegorocznej nagrody to prawdziwe pionierki polskiej mody niezależnej. Na długi czas nadały ton temu, w czym chodziła polska ulica. Pomimo sukcesu nie spoczęły na laurach i podczas, gdy konkurencja wciąż męczy szarą dresówkę, którą wprowadziły na salony, one rozwijają się dalej, proponując ciągle coś nowego! To, co je wyróżnia, to umiejętne połączenie serca do mody z głową do biznesu.
Cześć, Warszawo (nagroda przyznana wspólnie z Radiem Kampus): Klub Komediowy
Cześć Warszawo jest wyróżnieniem dla inicjatywy, która naszym zdaniem wpisze się na trwałe w historię kulturalnej Warszawy. Postanowiliśmy nagrodzić inicjatywę, która tak jak sama kategoria „Cześć Warszawo” wymyka się z ram jednoznacznej definicji. To przede wszystkim grupa ludzi, która stworzyła zupełnie nową jakość w polskiej szeroko pojętej komedii.