15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

16. PIKNIK NAUKOWY

Avatar
4 maja 2012

16. PIKNIK NAUKOWY
Jak energicznie pęcznieje nasionko fasoli? Ile energii komunikacyjnej wytwarzamy gestykulując? Czy żyrokompas można nazwać wirującą energią? Zapraszamy na wyjątkowo energetyczny 16 Piknik Naukowy!

Ta największa europejska naukowa impreza plenerowa odbędzie się pod hasłem „Energia” 12 maja, w parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu. Wezmą w niej udział instytucje z 17 krajów. Na scenie oraz w namiotach, przez cały dzień będą serwowane eksperymenty na każdą okazję.

Będzie można zbadać, ile wspólnego ma energia naszego umysłu i przyciąganie ziemskie, odpalić rakietę zasilaną watą, przekonać się, że nie każdy ręcznik może wchłonąć tyle samo wody i poszukać napięcia w kropli wody. Dla melomanów przygotowano warsztaty świadomego słuchania muzyki, przekładanie energii dźwiękowej na wizualną i prezentacje replik indiańskich instrumentów. Na miłośników motoryzacji czekać będzie odrzutowy samochód, miejskie auto przyszłości, lewitujący pociąg oraz symulator dachowania i zderzeń. Wielbiciele natury spełnią siedem dobrych uczynków dla klimatu, zagrają w fotosyntezę, poznają mrówkę – siłaczkę i świecące bakterie. W słonecznym ZOO znajdą zwierzątka-roboty, zasilane energią słoneczną. Przewidziano także atrakcje matematyczne – poznawanie różnych deformacji prostokąta na przykładzie popularnej kostki brukowej czy łamanie szyfrów za pomocą promieni UV i obróbki termicznej. Jak na Piknik Naukowy przystało, nie zabraknie widowiskowych pokazów chemicznych i fizycznych. Będzie można zagrać w koło fortuny z atomem, zobaczyć show z bańkami mydlanymi w roli głównej i zbudować elektrownię jądrową z masy solnej. Magia chemii pozwoli wyprodukować podwodne błyskawice, własną burzę i ogniowe tornado. Park zapełnią również wszelkiej maści roboty. Niektórymi z nich będzie można sterować, a z innymi wziąć udział w zajęciach Roboszkoły. Humaniści i wielbiciele sztuki nauczą się robić gliniane hetyckie laleczki, zgłębią tajemnice fotografii otworkowej i obejrzą spektakl w teatrze świetlnym. Specjalne atrakcje czekają także na najmłodszych piknikowiczów – przewidziano dla nich wiele naukowych gier, jak poszukiwanie skarbu wśród pluszaków, czy tworzenie matematycznych zabawek.

Gośćmi specjalnymi tegorocznego Pikniku będą:
Kari Byron – gwiazda programów „Prawda czy fałsz – pogromcy mitów” i „Naukowy zawrót głowy” znanych polskim widzom z Discovery Channel. Jej pokaz będzie bardzo energetyczny i wybuchowy.

Neil Kelso – zachęca publiczność do spaceru obok równania matematycznego, obserwowania grawitacji w działaniu oraz podróży po przestrzeni kosmicznej bez ruszania się z miejsca.

Mark Lewney, czyli Doktor Rock – wypełnia uszy muzyką rockową, a mózg – teorią superstrun! Wyjaśnia fizykę rocka używając riffów od Vivaldiego do AC/DC, wyjaśnia sekrety Stradivariusa i pokazuje jak wibracje strun mogą leżeć u podstaw pytań o początek wszechświata.

Zapraszamy w sobotę 12 maja 2012 r., w godz. 11.00-20.00 do Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu. Jego organizatorami są Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.
Wstęp wolny.