15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

5 sposobów na zdrowy powrót do szkoły

Avatar
16 sierpnia 2018

Aby przygotować dziecko do szkoły, należy zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeżeli chcemy, aby nasza pociecha rozpoczęła wrzesień z uśmiechem na twarzy, powinniśmy zadbać o jej zdrowie jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Na sklepowych półkach pojawiły się już akcesoria szkolne, które mogą przyprawić o zawrót głowy – do wyboru mnóstwo kolorów, kształtów, bohaterów czy wielkości artykułów. Odpowiednie przygotowanie tornistra czy plecaka dla dziecka nie jest jednak najważniejsze – liczy się zdrowie naszej pociechy.

Jakie badania wykonać przed pójściem do szkoły?

Przed pierwszym dzwonkiem warto zatroszczyć się o dziecko i zaprowadzić je do specjalisty. Profilaktyczne badania są szczególnie ważne, gdy u dziecka występują nietypowe objawy, takie jak częsty kaszel, ból brzucha czy notoryczne zmęczenie.

Wracając z kolonii czy innych wyjazdów, poza dotychczasowym miejscem zabaw, dziecko może niestety przywieźć ze sobą choroby, które na pierwszy rzut oka nie są widoczne. Dodatkowo dzieci, gdy tylko mają na wakacjach okazję, sięgają po słodycze.

Sprawdziłeś już, czy twoje dziecko nie przybrało na wadze? Warto sprawdzić ogólny stan zdrowia pociechy wykonując badania Zdrowy Uczeń.

Jakie buty do szkoły?

Czy wiecie, że wybór butów powinien być przemyślany i niepodyktowany modą czy też niską ceną? Przede wszystkim stawiajmy dobro dzieci na pierwszym miejscu. Przecież nie kupimy mniejszego rozmiaru, bo akurat jest w niższej cenie. W ten sposób moglibyśmy skazać pociechę na wielogodzinny dyskomfort, a nawet na haluksy!

Buty powinny umożliwić stopie oddychanie, być w odpowiednim rozmiarze, a także nie powinny obcierać delikatnej skóry dziecka. Jeżeli już decydujemy się na ich zakup, należy sprawdzić, czy obuwie posiada wyprofilowaną wkładkę i nie uciska stopy.

Plecak czy tornister?

W okresie wakacyjnym mamy w sklepach wysyp plecaków, toreb i tornistrów. Które z nich będą odpowiednie dla naszego dziecka? Torba na ramię nie jest najlepszych rozwiązaniem. Obciążenie występuje wyłącznie po jednej stronie, a co za tym idzie, ramię delikatnie pochyla się na bok wraz z ciężarem. Tornister, jeżeli jest usztywniony, lekki i odpowiednio wyprofilowany, z pewnością ułatwi zachowanie poprawnej postawy. W przypadku plecaka pamiętajcie, by był lekki, miał miękkie i szerokie szelki. Dobrze, jeżeli są one regulowane, gdyż dzięki temu będziemy w stanie dopasować plecak do wzrostu. Dodatkowo plecak kształtuje prawidłową postawę dziecka. Zadbaj zatem o kręgosłup swojej pociechy.

Jak wybrać miejsce do nauki

Równie ważne jak badanie zdrowia oraz dobór szkolnego ekwipunku, jest miejsce, gdzie nasze dziecko będzie odrabiało lekcje i się uczyło. Odpowiednie siedzenie, wysokość biurka oraz oświetlenie to najważniejsze punkty na naszej liście zdrowego miejsca pracy ucznia.

Czy wiecie, że dla dzieci praworęcznych należy ustawić lampkę po lewej stronie, a dla leworęcznych po prawej? Dzięki temu pociecha nie będzie zasłaniać sobie światła.

Jeżeli decydujemy się na zakup biurka, należy sprawdzić, czy posiada ono system regulacji wysokości. Pamiętajcie, że dziecko powinno siedzieć wyprostowane, gdyż wpływa to pozytywnie na prawidłową postawę.

Krzesło powinno mieć podparcie dostosowane do kręgosłupa pociechy. Warto zakupić wyprofilowane siedzisko, które będzie stymulować prawidłową postawę dziecka.

Pozytywne rozpoczęcie roku

Jako rodzice pragniemy dać dziecku to, co najlepsze. Dlatego też, jeżeli chcecie, aby dziecko rozpoczęło naukę z uśmiechem na twarzy, warto porozmawiać na temat nowych znajomości, wyzwań oraz sukcesów, jakie będą na nie czekać w szkole. Pamiętajcie, aby nie mówić o negatywnych aspektach edukacji, jak brak akceptacji ze strony rówieśników, potrzeba mozolnej pracy i nauki oraz mała ilość czasu na zabawę. Każdy rodzic powinien pozytywnie podejść do tematu szkoły, wesprzeć swoją pociechę oraz życzyć jej samych sukcesów.

Po dzieciach nie zawsze widać, czy mają jakiś problem, z którym nie mogą sobie poradzić, czy czymś się stresują. Warto zatem usiąść z dzieckiem i porozmawiać o tym, czego oczekuje od nowej szkoły, czego spodziewa się po rówieśnikach z klasy i czy nie przerażają go obowiązki ucznia.

Przygotuj swoją pociechę na zdrowy powrót do szkoły! Wykonaj badania Zdrowy Uczeń.

Więcej informacji na temat profilaktyki u dzieci znajdziecie na Medistore.com.pl