Bajki terapeutyczne dla przedszkolaków
Jak pomóc dziecku, które jest nieśmiałe? Jak wytłumaczyć przedszkolakowi, że duchy nie istnieją, a upiorne kształty tańczące nocą na ścianie pokoju to tylko cienie drzew rosnących w ogrodzie? Niestety logiczne tłumaczenie i przekonywanie, że nie ma się czego bać, zwykle na niewiele się zdają. Co zatem robić, kiedy do świata kilkulatka wkrada się lęk?
W takich sytuacjach niezwykle pomocne mogą okazać się bajki terapeutyczne, które w prosty i skuteczny sposób są w stanie przeniknąć do dziecięcej rzeczywistości, pomagając ją uporządkować, zrozumieć oraz uwolnić od trosk i zmartwień – z pomocą przychodzi nowość Wydawnictwa BLIŻEJ PRZEDSZKOLA, książka „Już się nie boję! Bajki terapeutyczne dla przedszkolaków”, której autorką jest psycholog Julia Śniarowska.
Bajki terapeutyczne zamieszczone w książce zostały opracowane z myślą o dzieciach pomiędzy czwartym a szóstym rokiem życia, które borykają się z lękami charakterystycznymi dla wieku przedszkolnego. Atrakcyjna bajkowa rzeczywistość, bliscy dziecku bohaterowie, przeżywający nie tylko podobne problemy, ale również niezwykłe przygody, pozwalają maluchowi na konfrontację z własnym lękiem w bezpiecznym i zaaranżowanym odpowiednio świecie bajki. Daje to dziecku możliwość spojrzenia na problem z innej perspektywy, a w konsekwencji na podjęcie walki z własnym lękiem i zapanowanie nad nim.
Problemy poruszane w bajkach:
– Brak wiary we własne możliwości – Częste rozstania związane z pracą zawodową – Dziecko małomówne i zamknięte w sobie – Kłótnie rodziców – Koszmary nocne – Lęk przed ciemnością, dziecięcymi imaginacjami, nieznanym otoczeniem – Lęk przed wizytą u lekarza – Lęk przed zgubieniem – Lęk separacyjny – Narodziny drugiego dziecka – Nieradzenie sobie ze złością – Nieśmiałość – Pierwsza wizyta w przedszkolu – Pobyt w szpitalu bliskiej osoby – Śmierć ukochanego zwierzątka
Każda bajka zawiera również część przeznaczoną dla rodzica/opiekuna:
Komentarz psychologiczny – krótkie teoretyczne wprowadzenie do tematu poruszanego w bajce; wskazówki i rady – przed każdą bajką znajduje się ramka zawierająca praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z danym problemem i jak mu zapobiegać; propozycja rozmowy – zestaw pytań oraz zagadnień, które można wykorzystać podczas rozmowy z dzieckiem; propozycja aktywności – pomysły na zabawy pomocne w pracy nad problemem, z którym boryka się maluch.
Zobacz więcej: www.blizejprzedszkola.plwww.blizejprzedszkola.pl/