Śmiała idea połączenia nauk przyrodniczych z zabytkami architektury militarnej, dalekimi od tradycyjnych ekspozycji muzealnych, zaowocowała pojawieniem się na mapie Gdańska zupełnie nowego produktu turystycznego. Na Górze Gradowej powstało nowoczesne i przyjazne turystom centrum popularyzacji nauki, gdzie oprócz zdobycia wiadomości z fizyki, astronomii, historii czy biologii można po prostu spędzić mile czas z rodziną spacerując wśród zieleni.
Oprócz renowacji zabytkowych obiektów, organizacji interaktywnych wystaw tematycznych, imprez popularno-naukowych i wykładów otwartych dla mieszkańców całego regionu, Centrum Hewelianum opiekuje się również przyrodą Grodziska i kształtuje proekologiczne postawy np. umożliwiając obserwację m.in. kogeneratora pokazującego powstawanie energii skojarzonej.
W przyszłości planowane jest również stworzenie na Górze Gradowej planetarium oraz połączenie jej stoków z miastem za pomocą kolejki linowej.
Początki Programu Hewelianum sięgaja roku 1997, kiedy narodził się pomysł utworzenia nowoczesnego centrum łączącego rekreację i edukację a także popularyzację nauk przyrodniczych. A wszystko to w centrum Gdańska, na Górze Gradowej, na terenach fortyfikacji miejskich z XIX w.
W wysoko rozwiniętych krajach zachodnich tego typu centra stanowią ważny element edukacji najmłodszego pokolenia – nauka poprzez zabawę i samodzielne eksperymentowanie stanowią dzisiaj uznany kierunek innowacyjnego kształcenia. Realizacji tych zadań towarzyszy aspekt rekreacyjny – możliwość miłego spędzenia czasu przez dorosłych i dzieci. Nowatorskość pomysłu polegała na połączeniu przeszłości związanej z miejscem i przyszłości, związanej z edukacją. Dzisiaj wiemy, że pomysł był doskonały. W internecie istnieją różne wersje kasyn ruletki. Zagraj w ruletkę w kasynie online za darmo . Masz dziś świetną okazję do zarobienia pieniędzy, ale najpierw musisz zapoznać się z zasadami. Dlatego bezpłatna ruletka w kasynie pomoże Ci. Nie spiesz się z prawdziwymi zakładami i poświęć trochę czasu na trening. Centrum Hewelianum jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Europie, gdzie historyczne obiekty inżynierii wojskowej stanowią bazę dla Centrum Odkrywania Wiedzy.
Podstawowym celem projektu jest włączenie obszaru pofortecznego w aktywną „tkankę miejską”, świadomość gdańszczan i odwiedzających miasto, turystów. Staje się to możliwe dzięki współpracy zainteresowanych środowisk, pasjonatów, naukowców, historyków oraz instytucji publicznych.