Delikatna skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Aby ją właściwie chronić, rodzice powinni stosować się do kilku podstawowych zasad, które ochronią maluchy przed słońcem.
„Zdrowa” opalenizna?
Opalenizna jest reakcją obronną organizmu. Pod wpływem promieni słonecznych skóra wytwarza melaninę, barwnik, który nadaje barwę włosom i skórze oraz chroni przed niebezpiecznym działaniem promieni słonecznych. Każdy z nas posiada mniej lub więcej tego pigmentu. Im więcej go jednak posiadamy, tym lepsza jest nasza ochrona przed słońcem. Niestety, delikatna i cienka skóra naszych pociech, nie wytwarza wystarczających ilości melaniny i jeszcze bardziej narażona jest na poparzenia słoneczne. Jeśli odpowiednio jej nie zabezpieczymy, może to skutkować poparzeniami, alergią, a także osłabieniem układu immunologicznego. Co więcej, według badań, nawet jedno poparzenie słoneczne w dzieciństwie zwiększa dwukrotnie ryzyko wystąpienia raka skóry w dorosłym życiu.
Podstawowe zasady
W słoneczne dni staraj się nie wychodzić z dzieckiem na spacer pomiędzy 11 a 15. Właśnie w tych godzinach słońce przygrzewa najbardziej i bardzo łatwo wtedy o poparzenia. Jeśli musicie gdzieś wyjść, postaraj się właściwie ochronić malucha. Załóż mu przewiewne ubranie i czapkę lub kapelusz od słońca. Niektóre firmy produkują ubranka uszyte z włókna odbijającego promienie. Nie zapomnij także o okularach przeciwsłonecznych, posiadających bezpieczny filtr. Koniecznie posmaruj malucha kremem z wysokim filtrem UV.
Wybierając się na wakacje, szczególnie uważnie zadbaj o bezpieczeństwo dziecka. Wakacyjne dni sprzyjają rozluźnieniu i bardzo często pozwalamy sobie i maluszkom na więcej i zapominamy o ochronie. Radośnie biegający po plaży maluch może w bardzo krótkim czasie boleśnie poparzyć delikatną skórę.
Niemowlęta i małe dzieci nie powinny przebywać na słońcu, dlatego zadbaj, aby na plaży przebywały w zacienionym miejscu. Idealnie sprawdzi się tu duży parasol lub namiot plażowy w którym maluch będzie mógł przebywać.
Jaki preparat?
Kremy zakupione w poprzednim sezonie najlepiej wyrzuć do kosza. U dzieci najlepiej sprawdzi się dobrej jakości filtr mineralny. Do tej grupy zaliczamy dwa związki: dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide) i tlenek cynku (Zinc Oxide). Filtr mineralny, nazywany inaczej fizycznym, tworzy warstwę odbijającą światło. W przeciwieństwie do filtrów chemicznych nie wnika on w skórę i nie stanowi niebezpieczeństwa dla organizmu dziecka.
Taki kosmetyk działa od razu po zaaplikowaniu i nie ma potrzeby nakładania go na pół godziny przed wyjściem z domu. Zastosuj jednak odpowiednią dawkę kosmetyku – zbyt cienka warstwa może spowodować, ze skóra nie będzie należycie chroniona. Kosmetyk dosyć szybko się ściera, dlatego staraj się smarować szkraba co około dwie godziny lub kiedy maluch wyjdzie z wody. Nie zapominaj o takich miejscach jak nos, uszy, dłonie, stopy czy usta.
Twoje dziecko widząc, że ty również przestrzegasz podstawowych zasad bezpieczeństwa dotyczących przebywania na słońcu, będzie brało z ciebie przykład. Ochrona przed słońcem jest bardzo ważna w przypadku każdego członka rodziny. Nie zapominaj o tym i zachowaj zdrowy rozsądek przebywając na świeżym powietrzu w upalny dzień.