W jelitach zdrowego człowieka jest blisko 500 gatunków szczepów bakterii. To „dyskretni przyjaciele” naszego organizmu, tworzący ważną mikroflorę przewodu pokarmowego. Stymulują, zwalczają i wspomagają jego pracę, wywierając pozytywny efekt zdrowotny, zwłaszcza po chorobach i infekcjach osłabiających florę jelitową.
Probiotyki – produkty żywnościowe wzbogacone przyjaznymi szczepami bakterii – mają do odegrania ważną rolę w przywróceniu równowagi w przewodzie pokarmowym. Jednak nie są w stanie uzupełnić wywołanych infekcją czy antybiotykoterapią strat. Pomocne są wtedy specjalne preparaty, które uzupełnią niedobory i przywrócą prawidłowe działanie przewodu pokarmowego, przynosząc ulgę również maleńkiemu brzuszkowi.
Co już wiemy?
Badania na temat probiotycznych szczepów bakterii i drożdży prowadzone są od lat. Wiemy już dziś, że nie wszystkie bakteryjne szczepy mają takie same właściwości. Różnice dotyczą skuteczności profilaktycznej i leczniczej, a ich efekt jest ściśle uzależniony od dawki.
Probiotyczny król
Najlepszym pośród probiotyków jest szczep Lactobacillus rhamnosus GG (LGG). Udokumentowano jego właściwości kliniczne w profilaktyce i leczeniu biegunek czy łagodzeniu objawów. To właśnie jego warto szukać w preparatach, które mają wesprzeć pracę przewodu pokarmowego np. po antybiotykoterapii.
Ilość ma znaczenie
Optymalną zalecaną dawką leczniczą szczepów przyjmowaną na dobę jest ich ilość wahająca się od 3 do 20 miliardów kolonii bakteryjnych. Podanie preparatu powinny poprzedzać konsultacja lekarska i zapoznanie się z ulotką. Znaczenie ma także dobranie preparatu odpowiednio do wieku. Te dla dzieci różnią się od preparatów dla osób dorosłych.
Na jesienne i wiosenne kłopoty
Wiele dziecięcych infekcji kończy się antybiotykoterapią. Przynosi ona korzystny efekt zdrowotny, ale przy okazji niszczy przyjazne nam szczepy bakterii. W okresie tym zaleca się podawanie wszystkim tym, którzy z antybiotykoterapii skorzystać musieli, preparatów wzbogaconych w szczep LGG. Jego suplementacja w trakcie i po antybiotykoterapii ma właściwości wspierające terapię.
Pozytywne działanie preparatów wzbogaconych w LGG udowodniono także w zakażeniach przewodu pokarmowego o podłożu rotawirusowym.
Profilaktyka
Właściwości profilaktyczne, w których LGG odgrywa także swoją rolę, dotyczą wystąpienia alergii, próchnicy, a także chorób cywilizacyjnych, np. układu krążenia. Już dziś znamy dobrze jego właściwości wpływające na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.