Wielu rodziców zastanawia się czym przykryć swoje maleństwo w trakcie snu. Wybór wcale nie jest taki prosty jak mogłoby się to wydawać. Dziecko nie powie nam, czy jest mu za gorąco lub za zimno, dlatego sami ufając własnej intuicji musimy zadecydować o rodzaju okrycia dla maluszka.
Często sprawdzając czy pociecha nie zmarzła sugerujemy się temperaturą raczek lub stóp dziecka. Chłodne ręce wcale nie świadczą jednak o tym, że trzeba dodatkowo przykryć szkraba. Dotknijmy karku lub klatki piersiowej malucha, jeśli jest chłodna przykryjmy go, ciepły i spocony kark świadczy natomiast o tym, że dziecku jest za gorąco.
Na upalne dni
Latem, kiedy na zewnątrz panują upały zrezygnujmy z ciepłych kocyków czy też kołderek. Lekka bawełniana lub bambusowa pieluszka w zupełność wystarczy. W sklepach, takiego typu produkty znajdziemy też pod nazwą otulacza. Otulacze przypominają sporych rozmiarów pieluszkę i wykonane są najczęściej z miękkiej flaneli, bawełny muślinowej lub tkaniny bambusowej, która posiada szereg prozdrowotnych właściwości. Taki lekki kocyk charakteryzuje się delikatnością i przewiewnością, dlatego idealnie sprawdzi się np. w trakcie upałów i nie dopuści do przegrzania maluszka. Dodatkowo, dziecięce wzory i piękne kolory zachęcają do zakupu tego typu akcesoriów.
Kocyk
Miękki kocyk jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się niemal w każdej sytuacji – jako nocne przykrycie, podczas spacerów w wózku czy w trakcie podróży samochodem. Zaopatrzmy się w przynajmniej dwa koce dla maluszka. Cienki posłuży nam w domu i w cieplejsze dni na zewnątrz, na chłodniejszą porę przyda nam się natomiast nieco cieplejsza wersja kocyka. Postawmy na koc wykonany z bawełny, polaru, akrylu lub tkaniny minky. Sporą popularnością cieszą się też koce bambusowe. Są bardzo przyjemne w dotyku, ekologiczne, posiadają właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Mogą ich używać nawet alergicy. Zrezygnujmy z ażurowych pledów, ponieważ małe paluszki mogą przez przypadek wplątać się w dziergane otworki. Nie zaleca się także wełnianych kocyków, ponieważ mogą uczulić dziecko.
Kołderka
Wielu specjalistów zaleca stosowanie kołderki dopiero po pierwszym roku życia dziecka. Wcześniej nieporadny jeszcze maluszek może naciągnąć ją sobie na główkę. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup pamiętajmy, aby właściwie dopasować rozmiar do wieku szkraba. Nie kupujmy na zapas zbyt dużej kołdry, która mogłaby stanowić niebezpieczeństwo dla malca. Wybierzmy produkt z antyalergicznym wypełnieniem, który nadaje się do prania w pralce.
Śpiworek
W ostatnich latach sporym zainteresowaniem wśród rodziców cieszą się śpiworki dla niemowląt. Śpiworek przypomina kamizelkę, zaszytą na dole i zapięta na suwak, a ubranemu w niego maluszkowi wystają jedynie rączki i główka. To rozwiązanie praktyczne i bezpieczne, szczególnie dla mniejszego szkraba – maluch z pewnością nie naciągnie sobie takiego okrycia na główkę. Kupując śpiworek zwróćmy uwagę na rozmiar (tutaj warto wybrać nawet większy, który posłuży na dłużej) oraz dopasujmy grubość do pory roku.
Dla najmniejszych dzieci
Poczucie bezpieczeństwa da najmniejszym dzieciom rożek lub specjalny otulaczek. Ten gadżet pomoże przystosować się do nowych warunków w pierwszych miesiącach życia niemowlaka.
Dziecięcy rożek przypomina lekką kołderkę, w którą zawijamy dziecko. Jeszcze szczelniej otulić maluszka pomogą nam natomiast otulaczki. To rozwiązanie polecane jest dzieciom przez pierwsze kilka tygodni. Otulaczki dla niemowląt pomagają im spokojnie zasnąć, wyciszają, a także zmniejszają objawy kolki i sprawia, że dzieci rzadziej się wybudzają.
Zadbajmy o odpowiednie warunki snu maluszka i dostosujmy rodzaj okrycia do temperatury w jakiej przebywa śpiąca pociecha, a także jego upodobań. Zdajmy się na zdrowy rozsądek i postarajmy się, aby dziecko nie zmarzło, ani też nie było mu za ciepło. Przegrzewanie dzieci jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie.