15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Festiwal „Chopin w Gdańsku”

Avatar
10 maja 2010

Rok 2010 ogłoszony został Rokiem Chopinowskim. Cały świat będzie świętował 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Przyłączając się do uroczystych obchodów tego jubileuszu Polski Chór Kameralny planuje zrealizowanie w Gdańsku-Oliwie wielkiej imprezy muzyczno – teatralnej noszącej roboczy tytuł: Chopin w Gdańsku

Organizator: Polski Chór Kameralny
Dyrektor Artystyczny: Jan Łukaszewski
Reżyseria: Jerzy Bielunas

Wystąpią: wybitni pianiści, śpiewacy, zespoły muzyczne , tancerze oraz znani aktorzy polskich scen (m.in. Kinga Preiss, Andrzej Seweryn )

CHOPIN W GDAŃSKU to dwudniowe zdarzenie artystyczne, spektakl-widowisko, na który złożą się koncerty, przedstawienia teatralne, multimedialne wystawy , projekcje, konkursy oraz działania parateatralne. Zamiarem twórców zdarzenia jest prezentacja muzyki Fryderyka Chopina
w różnych, niekiedy zaskakujących opracowaniach.

Impreza ma zasadniczo charakter plenerowy i jest skierowana do szerokiego kręgu odbiorców. Dla gości przygotowano więc rozmaite imprezy adresowane do odbiorców w rożnym wieku i widzów o różnych upodobaniach estetycznych.

Scenerią zdarzeń jest zabytkowy Park w Oliwie udekorowany unoszącymi się wśród drzew klawiaturami fortepianów i nutami z partytur Chopina.
W trzech miejscach parku zainstalowane zostaną sceny plenerowe:
– pierwsza przed Pałacem Opatów,
– druga obok Stajni opackiej
– trzecia – niewielka estrada obok Altanki.

Pierwsza ze scen ma zdecydowanie romantyczny wystrój i nawiązuje stylowo do 19 – wiecznych scen operowych. Tu odbędą się wybrane recitale fortepianowe, koncert jazzowy i widowisko o operowych fascynacjach Chopina. Scena obok Stajni sopockiej wyposażona w ekran diodowy posiada nowoczesną oprawę plastyczną. Na niej odbędzie się koncert rockowy i tu prezentowane będą przez cały czas trwania imprezy rozmaite materiały filmowe i grafika komputerowa.
Kameralna estrada obok Altanki otoczona kolorowymi parawanami służyć będzie prezentacji przedstawień dla dzieci. Wybrane recitale fortepianowe oraz Koncert Polskiego Chóru Kameralnego odbędą się w Pałacu Opatów i w Katedrze Oliwskiej.

I.
Muzyczny nurt dwudniowego cyklu imprez tworzą następujące koncerty:
W ich ramach pragniemy przedstawić:

1.Klasyczne wykonania utworów Chopina;
Recital fortepianowy wybitnego pianisty z grona laureatów Konkursu Chopinowskiego.
(Ew. koncert w wykonaniu kilku młodych pianistów uczestników Konkursu Chopinowskiego.)

2. Motywy folklorystyczne w muzyce Fryderyka Chopina
Koncert muzyczno-poetycki z udziałem pianistów, Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, artystów ludowych i czołowych polskich aktorów interpretujących teksty poetyckie m.in. K. I. Gałczyńskiego, J. Iwaszkiewicza, K.C. Norwida, A. Oppmana.

3. Jazzowe interpretacje utworów Chopina.
Nawiązując do świetnych polskich tradycji tego typu interpretacji (Novi Singers, Włodzimierz Nahorny) w ramach koncertu prezentujemy nowe wykonania muzyki Chopina, stworzone przez artystów polskiego jazzu (Krzysztof Herdzina, Piotr Dziubek).

4. Finał "Requiem d-moll KV 626" W.A. Mozarta (Katedra Oliwska)

II.
Na teatralno – filmowy nurt składają się dwie imprezy:

1. Słowno-muzyczno-baletowe widowisko : OPEROWE FASCYNACJE CHOPINA
W spektaklu poznajemy Chopina jako miłośnika sztuki śpiewaczej i wielkiego konesera teatru operowego.

"Ty masz miejsce między Rossinim, Mozartem itd. Twój geniusz nie może osiąść na fortepianie i koncertach; Ty z oper masz się unieśmiertelnić" – pisała do Chopina jego siostra Ludwika.
Ale ani ona , ani Ludwik Elsner, ani George Sand, nie potrafili skierować wielkiego kompozytora w stronę opery czy wielkiej symfoniki. Chopin pozostał zawsze mistrzem wypowiedzi kameralnej i jednego instrumentu. Był jednak wielkim miłośnikiem sztuki śpiewu i teatru operowego, wielbicielem talentu m. in. Konstancji Gładkowskiej, Henriette Sontag, hrabiny Delfiny Potockiej, Pauline Viardot.

Wszędzie gdzie przybywał, we Wrocławiu, Wiedniu, Dreźnie, Lipsku, Paryżu i Londynie, Chopin natychmiast udawał się do opery. Przez całe życie słuchał największych głosów epoki,. Z wieloma śpiewakami utrzymywał bliskie kontakty, przyjaźnił się z nimi, udzielał im lekcji, razem muzykował. Chwalił opery Webera, Rossiniego, był miłośnikiem muzyki Belliniego.

W przedstawieniu opartym na kanwie listów F. Chopina, pragniemy ukazać jego związki z operą. Na to widowisko nawiązujące stylem do opery romantycznej (wraz z charakterystyczną dla niej oprawą plastyczną) złożą się fragmenty oper, fragmenty baletowe. Zaprezentujemy też filmowy fragment baletu "Dama Kameliowa" , wg powieści A. Dumas do muzyki Chopina i fragment opery Chopin Giacoma Oreficego z 1901 roku – wyjaśniają organizatorzy.

2. Pokaz multimedialny "Chopin na ekranie"
Wykorzystanie diodowego ekranu pozwala na prezentację różnorodnych filmów o Fryderyku Chopinie. Pokaz trwa non stop w przerwach między koncertami.

Na ten filmowy montaż tan złożą się:
1. Kadry i fragmenty filmów fabularnych o Fryderyku Chopinie
Poczynając od pierwszych obrazów z okresu kina niemego (włoskiego filmu
Chopin e George Sand w reż.. Alberto Degli Abbati z 1910 r. i zrealizowanego przez paryskie towarzystwo Gaumont. Filmu Chopin z1911 r.) po filmy najnowsze.
Obejrzeć będzie można m.in. fragmenty filmów:
Młodość Szopena (1951) (reż. A.Ford)
Błękitna nuta, (1990) (reż. A. Żuławski)
Chopin – pragnienie miłości (2001) (reż. J.Antczak)
2. Fragmenty filmów eksperymentalnych, animowanych
FRYDERYK CHOPIN – Preludium Des-dur (Polska, 1994 reż. S. Śliskowski)
TRZY ETIUDY CHOPINA (1937) Film dokumentalny (Polska 1937,Reż. Eugeniusz Cękalski ,Stanisław Wohl (film wróżniony naq Biennale w Wenecji)
Są to poetyckie, filmowe etiudy łączące efekty wizualne z muzyką Chopina. Na filmy te składają się metaforyczne obrazy harmonizujące z klimatem i charakterem muzyki.
3. Fragmenty filmów dokumentalnych
Chopin – film dokumentalny (57 min.) Scenariusz: Mieczysław Tomaszewski,Realizacja: Bolesław Pawica i Jarosław Sypniewski Produkcja: TVP2 i ARTE 1997

Filmy Wytwórni Filmów Oświatowych w reż. S. Grabowskiego:
Chopin w kraju (1961),
Chopin w Paryżu, (1969),
Mnie tu wiatr zapędził. Fryderyk Chopin (1969),
Chopiniana (1983)
4. Innych filmów (m.in.)
Chopin’s Afterlife – reż. Ophry YERUSHALMI (USA)
Koncert Chopina – reż. K. Zanussi ( wyk. Marek Drewnowski)
Oczarowanie Fryderyka – reż. I. Cywińska
Ostatnia podróż – reż. M. Malinowski prod. TVP 1999 r.
5. Kadry ze znanych filmów, w których wykorzystano muzykę F. Chopina
m. im.:
Pianista, Truman Show, Pułkownik Redl, Tristana, Krajobraz po bitwie.
6. Prezentacja fragmentu nowego dzieła twórców filmu "Piotruś i wilk"
"Projekt Chopin" Film ten połączy w sobie animację lalkową i zdjęcia aktorskie. Autorem aranżacji muzyki Chopina na potrzeby tego filmu ma być Jan A.P. Kaczmarek.
Reżyserami filmu będą Adam Wyrwas i Martin Czapp
7. Prezentacja gry Eternal Sonata
wydanej w Japonii w czerwcu 2007. Bohaterem gry jest Fryderyk Chopin, który na trzy godziny przed śmiercią trafia do bajkowej krainy, tam wraz z przyjaciółmi szuka leku na swoją chorobę. Fabularnej grze towarzyszy muzyka Chopina w wykonaniu rosyjskiego pianisty Stanisława Bunina.

Fragmentom filmów towarzyszą inne prezentacje multimedialne:
– Materiały archiwalne dotyczące życia i twórczości F. Chopina.
– Informacje o konkursach chopinowskich organizowanych na świecie oraz Organizacjach i miejscach muzyki Fryderyka Chopina.
– Przegląd muzeów i pomników Chopina na świecie
– Kronika Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich w Warszawie – NAGRANIA ARCHIWALNE

WYSTAWA konkursowych prac plastycznych, filmowych , projektów z zakresu animacji i grafiki komputerowej przygotowanych przez uczniów szkół Trójmiasta z okazji Roku Chopinowskiego.

III.
Na trzeci nurt dwudniowego cyklu składają się imprezy dla dzieci "Chopin dla najmłodszych"

1. "Muzyka Pana Fryderyka".
Plastyczno – muzyczny spektakl dla najmłodszych widzów wykorzystujący różnorodne techniki animacji. Aktorzy wprowadzają dzieci w krąg muzyki Chopina kreując wraz z nimi w formie wspólnej zabawy teatralizowane, wizualne kompozycje, inspirowane utworami wielkiego kompozytora.

2. Konkurs Chopinowski dla dzieci – występy najmłodszych pianistów (inf. Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze).

3. Konkurs z nagrodami połączony z testem z wiedzy na temat życia i twórczości F. Chopina łączący elementy zabawy i edukacji.