Mały rozrabiaka nagle stał się ideałem. Przysiadł w kącie z klockami albo zaczął się pokładać na kanapie. Niewiele mam ucieszy jednak taka zmiana, zwłaszcza gdy towarzyszą jej zaczerwieniona twarz, mokre plecy i ciepłe czoło.
Czym właściwie jest gorączka? Zwiększoną temperaturą ciała – to wiemy wszyscy. Niektórzy nawet uważają, że to dobrze, że się pojawiła, bo dzięki temu organizm sygnalizuje walkę z chorobą. To ważny komunikat, którego nie można zbagatelizować. Gorączka jest najczęściej odpowiedzią na atak wirusów, bakterii czy grzybów. Bóle głowy towarzyszące infekcji i przebiegające z gorączką mogą być zwiastunem rozpoczynającej się grypy, trzydniówki, ospy wietrznej czy nieżytu żołądkowo-jelitowego. Towarzyszą również zapaleniu górnych dróg oddechowych, płuc czy anginie. Kiedy i jak interweniować?
CZOŁO – USTA
Logika podpowiada, że osłabione ciało nie powinno zdobywać się na taki wysiłek jak gorączka – marnuje w ten sposób energię. Tymczasem wyższa temperatura sprzyja wytwarzaniu przeciwciał. Trudno jednak obserwować dobroczynne skutki tego procesu, gdy maluch słabnie w oczach. Podanie leków przeciwgorączkowych jest u dzieci szczególnie ważne ze względu na słabo wykształcony układ termoregulacyjny (termoregulacja to zdolność do utrzymania temperatury ciała w zakresie optymalnym dla organizmu). Tu ciekawostka: kiedy chcemy najszybciej sprawdzić, czy dziecko ma gorączkę, nie dotykajmy jego czoła ręką, ale… ustami – lepiej wyczujemy podwyższoną ciepłotę. Jeśli tak się stało, trzeba to jeszcze potwierdzić. Temperaturę u dziecka najsprawniej zmierzyć na czole lub w uchu. Warto zainwestować w porządny sprzęt, bo przyda nam się niejeden raz, a nikt nie ma ochoty szarpać się z rozdrażnionym, nieskłonnym do współpracy szkrabem, wciskając mu termometr pod pachę, do ust albo pupy. Co jeszcze możemy zrobić oprócz podania lerkarstw zbijających gorączkę, gdy sięga ona powyżej 38 i więcej stopni?
BIJ WROGA!
1. Możesz zbić gorączkę, robiąc dziecku dziesięcio-piętnastominutową kąpiel w letniej wodzie o temperaturze niższej od temperatury ciała o dwa stopnie. Aby uniknąć dreszczy, warto przedtem podać środek przeciwgorączkowy.
2. Przykładaj wilgotne okłady na czoło i klatkę piersiową np. za pomocą pieluszki lub ściereczki zwilżonej w letniej wodzie (często zmienianej), w aptekach można też kupić gotowe okłady.
3. Podawaj do picia chłodne płyny – wodę lub herbatkę w niewielkich porcjach. Jeśli karmisz piersią, przystawiaj malucha jak najczęściej.
4. Kontroluj temperaturę w pokoju (nie powinna być wyższa niż 20 stopni) i regularnie go wietrz – co godzinę przez 2-3 minuty.
5. Wstaw do pokoju nawilżacz, bo to ułatwia oddychanie.
6. Regularnie zmieniaj piżamkę i pościel w związku ze wzmożoną potliwością.
7. Unikaj przegrzewania dziecka, wystarczy nakrycie lekkim kocykiem czy prześcieradłem, umożliwiającym oddawanie ciepła przez ciało.