18 października (sobota) 2014 r. ul. Piotrkowska w Łodzi znowu wypełni się sztuką. W ramach „Aneksu do Festiwalu Czterech Kultur 2014” będzie można wziąć udział w warsztatach cyrkowych prowadzonych przez profesjonalistów i wysłuchać koncertu muzyki dawnej. Wieczorem, o 17:00, odbędzie się wernisaż nowej instalacji Joanny Rajkowskiej – „Pasaż Róży”, a od rana będzie można wziąć udział w otwartym konkursie fotograficznym #PasażRóży. Najlepsze zdjęcie zostanie wydrukowane jako pocztówka.
FESTIWAL ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR
Festiwal Łódź Czterech Kultur 2014 oficjalnie zakończył się 15 czerwca tego roku, jednak organizatorzy przygotowali specjalny dodatek, „Aneks do Festiwalu”, który uzupełni i podsumuje jego program. „Aneks” jest kontynuacją założeń realizowanych od dwóch lat przez nowego dyrektora Festiwalu – Zbigniewa Brzozę, którego ambicją było otwarcie festiwalu na łodzian i przełamanie jego hermetycznego charakteru. Edycja 2013 odbywała się pod hasłem „Wstęp wolny” i ta idea w pełni towarzyszyła również tej edycji. „Otwartość” festiwalu nie jest jedynie powierzchowna, nie ogranicza się do wychodzenia z programem w przestrzeń miasta, na ulicę Piotrkowską. Wiele działań, odbywających się w ramach Festiwalu aktywnie włączało do udziału publiczność, prowokując ją do współtworzenia programu. Jednym z przykładów może być koncert brytyjskiego kompozytora muzyki elektronicznej Matthew Herbetta. Artysta zaprezentował na Festiwalu utwór „Dźwięki Łodzi”, skomponowany w całości z kilku- do kilkunastosekundowych nagrań dźwięków miasta nadsyłanych przez samych łodzian.
Innym przykładem jest „Pasaż Róży” Joanny Rajkowskiej, który zostanie ukończony podczas jesiennego „Aneksu do Festiwalu”. W jego przygotowywanie aktywnie włączyli się mieszkańcy Łodzi, w tym studenci łódzkiej ASP.
Tegoroczna edycja Festiwalu skupiała się wokół tematu równoprawności osób potocznie nazywanych niepełnosprawnymi. Udowadniała, że niepełnosprawność jest pusty pojęciem, tak samo, jak i pełno-sprawność. Centralnym wydarzeniem były przedstawienia Cyrku Czterech Kultur, w których wspólnie występowali artyści światowej sławy teatru niemej klaunady – Licedei i przygotowane, przez łódzkich instruktorów cyrkowych, dzieci ze szkół specjalnych. Rewia została entuzjastycznie przyjęta przez rozbawioną i wzruszoną publiczność. Inność stała się wartością. – mówi Zbigniew Brzoza, dyrektor Festiwalu.
18 października na podwórku przy Piotrkowskiej 3, w „Pasażu Róży”, instruktorzy, którzy przygotowywali dzieci do występów w Cyrku Czterech Kultur, zaprezentują swoje umiejętności i poprowadzą warsztaty z dziećmi i młodzieżą.
PROGRAM ANEKSU DO FESTIWALU
„Aneks” to artystyczny program, który ideowo nawiązuje do czerwcowego Festiwalu Łódź Czterech Kultur. W programie:
11:00 – 16:00 Konkurs #PasażRóży – konkurs fotograficzny dla wszystkich łodzian. Temat? Najlepsze zdjęcie „Pasażu Róży” Joanny Rajkowskiej. Wyzwanie dużo trudniejsze niż lustrzane selfie. Nagroda? Pocztówka własnego autorstwa. Jak się zgłaszać? Wystarczy przyjść na ul. Piotrkowską 3 między 11:00 a 16:00, zrobić zdjęcie nowej instalacji Joanny Rajkowskiej i wrzucić je na Facebooka lub Instagrama z tagiem: #PasażRóży.
18:30 Ogłoszenie wyników konkursu
12:00 – 16:00 Cyrk Czterech Kultur teatru Licedei – warsztaty – wyjątkowy rosyjski teatr odwiedzi Łódź już po raz drugi w tym roku, ponownie na zaproszenie organizatorów Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Tym razem poprowadzą otwarte warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży.
Teatralną trupę Licedei stworzył w 1968 roku nikomu wtedy jeszcze nieznany Sława Połunin, dziś jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych rosyjskich ludzi teatru. Od początku Licedei specjalizuje się w pantomimie. Przedstawiana przez nich niema klaunada to zjawisko wyjątkowe – uznano, iż teatr wypracował swój własny unikalny styl, opisywany jako pogranicze błazenady i tragicznej farsy.
15:30 – 16:45 / 18:00 Koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Scandicus – w programie koncertu: „Cantigas de Santa Maria” (XIII w.) i „Dolorum solatium” (Pierre Abelard 1079 – 1142)
Zespół Muzyki Dawnej „Scandicus” zajmuje się wykonywaniem muzyki średniowiecznej, przede wszystkim wokalnej. W jego repertuarze znajdują się pieśni zarówno religijne jak i świeckie.
Swój program zespół Scandicus wykona dwukrotnie:
– między 15:30 a 16:45 w podwórku przy ul. Piotrkowskiej 3 (w przypadku złej pogody koncert zostanie przeniesiony do Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskich)
– oraz między 18:00 a 18:30 w podwórku przy ul. Piotrkowskiej 3.
17:00 wernisaż „Pasaż Róży” Joanny Rajkowskiej – prace nad projektem rozpoczęły się jeszcze w zeszłym roku, podczas Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2013 i właśnie dobiegają końca. 18 października 2014 roku o godzinie 17:00 dzieło Joanny Rajkowskiej po raz pierwszy w całości zostanie oficjalnie pokazane publiczności. Długi czas realizacji spowodowany jest rozmachem projektu: ściany budynków dużego podwórka przy Piotrkowskiej 3, mieszczącego kiedyś pierwszy łódzki hotel – Hotel Polski – zostaną szczelnie pokryte kawałkami nieregularnie pociętych luster. Nie będzie to jedynie płaska dekoracja, założeniem artystki jest wydobycie w ten sposób wszystkich detali architektonicznych – glifów, odrzwi, gzymsów oraz wszelkich nieregularności elewacji. Powstanie w ten sposób „organicznie wrośnięta w architekturę tkanka”, „architektoniczna skóra”.
ZOBACZ TAKŻE:
http://www.4kultury.pl/ – strona Festiwalu Łódź Czterech Kultur
https://www.facebook.com/lodz4kultur?fref=ts – fanpage Festiwalu Łódź Czterech Kultur na Facebooku