Karmienie niemowlaka to najważniejszy element matczynej opieki. Okres niemowlęctwa trwa wystarczająco długo, by opanować umiejętności niezbędne do prawidłowej troski o nasze pociechy. Oto 10 nieocenionych rad dotyczących karmienia niemowląt.
- Karmiąc piersią dajesz dziecku to, co najlepsze
Karmienie piersią to nie tylko najlepsza metoda żywienia dziecka. To budowanie jego równowagi emocjonalnej i zaspokajanie jego najważniejszych potrzeb.
Podczas karmienia piersią wiele matek odczuwa spełnienie i ogromną radość. Wymiana spojrzeń, dotyk i czułe gesty to cud bliskości między mamą a dzieckiem. Ta bliskość koi niemowlę i daje poczucie bezpieczeństwa. Pieszczoty i kontakt fizyczny w trakcie karmienia wspomagają rozwój więzi pomiędzy mamą a dzieckiem.
Karmienie piersią zapewnia maluszkowi niezbędne, cenne składniki odżywcze. Mleko matki zawiera również przeciwciała
- Wsłuchaj się w potrzeby dziecka
Pozwól dziecku opróżnić jedną pierś, potem przystaw do drugiej jeśli jest nadal głodne. Następne karmienie rozpocznij od ostatniej piersi. Na początku z piersi płynie mleko bardziej wodniste, którym maluszek głównie się poi. Dopilnuj, by dziecko nie spijało tylko wodnistego mleka pierwszej fazy, ale ssało pokarm właściwy. W nocy twój pokarm jest bogatszy w tłuszcz niezbędny dla rozwoju mózgu. .
- Bezboleśnie rozpraw się z tzw. “nawałem mlecznym”
Gdy twoje piersi są obrzmiałe i obolałe, a maluszek nie jest w stanie chwycić brodawki, najpewniej jest to objaw nawału mlecznego, który w początkowej fazie po porodzie jest normą. Twoje dziecko nie potrzebuje jeszcze zbyt dużej ilości pokarmu, ale Twoje piersi wytwarzają go aż nadto. Podczas nawału mleka może pojawić się lekka gorączka i ból piersi.
W przypadku obrzęku lub nawału, ulgę przynosi delikatny masaż całej piersi ciepłymi dłoniami w kierunku od nasady do brodawki. . Jeśli dziecko ma problem z uchwyceniem brodawki możesz odciągnąć kilka kropel pokarmu przed karmieniem. Przed tym zabiegiem możesz chwilę wcześniej zastosować ciepły okład. Pamiętaj, aby nie odciągać całego pokarmu z piersi. Im więcej mleka odciągasz, tym więcej go wyprodukuje organizm. Dlatego odciągaj tylko do odczucia ulgi. Niezawodnym sposobem jest też nieco częstsze przystawianie do piersi malucha. Nawał powinien ustąpić po kilku dniach.
- Umiejętnie karm butelką
Jeżeli do karmienia dziecka używasz butelki pamiętaj, aby starannie umyć ręce i przegotować niezbędne akcesoria.
Dobierz odpowiednią butelkę i smoczek. Butelka powinna mieć miarkę. Profilaktycznie też warto zaopatrzyć się w antykolkowe butelki. Smoczek powinien być dopasowany do wieku dziecka. Eksperci zalecają wodę źródlaną lub naturalną wodę mineralną niskozmineralizowaną, niskosodową i niskosiarczanową. Do gotowania nie należy używać wody średnio i wysokozmineralizowanej, ponieważ w trakcie gotowania traci ona część składników mineralnych, wytrącając się w postaci osadu. . Przechowuj wodę w chłodnym zacienionym miejscu i gotuj bezpośrednio przed użyciem. Po otworzeniu butelki wykorzystaj wodę w ciągu 24 godzin.
Mleko modyfikowane przygotuj tuż przed karmieniem. W butelce przechowuj mleko do pół godziny, w lodówce może stać do 2 godzin. Ważna jest też odpowiednia pozycja podczas karmienia, która pozwala zaspokoić potrzebę czułości i uniknąć dyskomfortu . Pamiętaj, by smoczek był w całości wypełniony mlekiem, inaczej dziecko połyka powietrze, co sprzyja powstawaniu wzdęć. Ewentualnych resztek mleka należy się pozbyć.
- Dietę poszerzaj stopniowo i rozsądnie
Rozszerzanie diety należy rozpocząć najwcześniej po ukończeniu przez niemowlę 17. Tygodnia życia, ale nie później niż w 26 tygodniu jego życia. Pokarmy uzupełniające (kaszki, zupki) należy od razu podawać odpowiednią łyżeczką. Ogranicza to podawanie posiłków butelką i przygotowuje dziecko do rozstania się nią. Rozszerzanie diety rozpocznij od kilku łyżeczek. Najlepiej rozpocząć ten etap od podawania pojedynczych smaków warzywnych, które są delikatniejsze, mniej wyraziste oraz mniej słodsze. Po dwóch tygodniach od rozpoczęcia rozszerzania diety możesz wprowadzić smaki owocowe. Zaleca się, aby w danym dniu wprowadzać tylko jeden nowy pokarm, aby ułatwić później ocenę czy dziecko go toleruje. Nie zrażaj się jeżeli Twoje dziecko np. odrzuci nowy lub wcześniej zaakceptowaną potrawę. Proponując dziecku dany produkt czasami nawet 10-15 razy powodujesz, że dziecko stopniowo je zaakceptuje. około 6. miesiąca życia można rozpocząć naukę picia wody z otwartego kubeczka. Po ukończeniu 1. Roku życia należy stopniowo oduczać maluszka jedzenia z butelki ze smoczkiem.
Bardzo ważne jest, aby pokarmy podawane niemowlęciu miały jak najwyższą jakość. Dlatego korzystaj z asortymentu produktów, które są wytwarzane dla tej grupy konsumentów tzn. środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Na ich opakowaniu znajdziesz informację, w jakim wieku niemowlęcia można podać dany produkt. ..
- Pozwól dziecku cieszyć się jedzeniem
BLW (ang. Baby Led Weaning) czyli Dziecko Samo Wybiera (DSW), to trend żywieniowy znany z odmiennego podejścia do karmienia niemowląt w drugim półroczu życia.
Metoda ta polega na podawaniu jedzenia łyżeczką i oferowaniu wyboru spośród pokarmów podanych na talerzu. Dziecko może je wziąć do ręki i samodzielnie włożyć do buzi. Siedzące niemowlę, może zajadać i próbować przegotowane kawałki warzyw, owoców, kasz czy ryżu. Początkowo posługuje się palcami, by następnie przejść do używania sztućców.
- Spokój i wytchnienie znajdziesz w sobie
W trudnych momentach zachowuj spokój stosując techniki relaksacyjne, które mogą zapobiec chwilowym załamaniom. Nawet jeśli masz trudności, myśl pozytywnie i ze spokojem podchodź do sytuacji stresowych. Przyda się również wsparcie psychiczne męża, partnera oraz jego pomoc w opiece nad maluchem. Korzystaj z porad doradców laktacyjnych i specjalistów ds. żywienia.
- Bliźnięta można karmić jednocześnie
Możliwe jest także udane karmienie piersią bliźniąt. Jeśli dasz radę je “zaprogramować” do karmienia w tym samym czasie, zyskasz bezcenny czas na odpoczynek. Przystawiaj dzieci do obu piersi jednocześnie, pozwoli to opróżnić je w tym samym czasie i przygotować do następnego posiłku. Poszukaj dla siebie najwygodniejszej pozycji, bądź kreatywna i wytrwała. Nie zniechęcaj się. Nastawienie na ciężką pracę i zmiana priorytetów uchroni Cię przed załamaniem i spadkami nastroju.
- Nie rezygnuj z karmienia piersią gdy pojawią się trudności
Nie warto rezygnować z karmienia naturalnego w trudnych sytuacjach. Zapalenie lub zastój piersi często można wyleczyć domowymi sposobami. Przeziębienie, kolki, ulewania, zaparcia, alergie pokarmowe, obrzęk piersi czy infekcja wirusowa nie są przeciwwskazaniem do naturalnego karmienia. Zaniechanie karmienia w takim momencie pozbawia dziecko cennego źródła składników odżywczych ale również przeciwciał odpornościowych zawartych w mleku matki. Nie ustalaj terminu zakończenia karmienia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią do momentu ukończenia przez dziecko dwóch lat lub dłużej – w zależności, od decyzji mamy.
- Uniknij stresu wracając do pracy
Na kilka tygodni przed powrotem do pracy, stopniowo odstawiaj dziecko od piersi
w czasie gdy będziesz w pracy i podawaj mu butelką ściągnięte mleko. Proces laktacji dostosuje się do zmiany rytmu karmienia. Oswój się ze odciąganiem pokarmu. Odciągaj mleko wtedy, gdy masz go za dużo. Będziesz miała zapas, który możesz zamrozić. Jeśli możesz korzystaj z laktatorów elektrycznych, działają znacznie szybciej pozwalając zaoszczędzić cenny czas. Pamiętaj też o wkładkach laktacyjnych i wygodnych biustonoszach ze zdejmowaną miseczką.
W pracy, odciągaj mleko o stałych porach. Pozwoli to na rozluźnienie i zwiększenie ilości mleka w piersiach. Pokarm ściągaj w momencie gdy czujesz, że piersi są pełne. Odciągnięte mleko przechowuj w lodówce, by opiekun dziecka mógł podać je
w odpowiednim momencie. Korzystaj z przysługujących Ci zgodnie z prawem przerw na karmienie. Można je wykorzystać w ciągu dnia i wychodzić do dziecka lub wcześniej kończyć pracę.
Przeczytaj więcej praktycznych porad o karmieniu niemowlaka na Bebiprogram.pl