15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Kiedy dziecko jest gotowe na naukę czytania?

Magdalena Zaporowska
2 kwietnia 2019

Umiejętność czytania pełni kluczową rolę w procesie edukacji. I choć nie jest to zadanie łatwe, to przy odpowiednich metodach i wsparciu rodzica nauka czytania może być dla dziecka początkiem wspaniałej czytelniczej pasji. Pomocne będą też książki – z sympatycznymi Mapeciątkami oraz uroczymi mopsami z serialu „Bingo i Rolly w akcji” dzieci z przyjemnością będą podejmować pierwsze próby czytania.

Czytanie globalne – sposób nauki

Naukę czytania możemy zacząć już z dziećmi trzy- i czteroletnimi. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie znakami, logotypami, znaczkami samochodowymi itp., oznacza to, że jest gotowe na naukę metodą globalną.

Książki do czytania tą metodą znajdziemy na poziomie I Przygody z Czytaniem. W myśl zastosowanej metody dziecko zapamiętuje wygląd całego wyrazu, a nie poszczególnych liter. Ogląda ilustracje i zapamiętuje poszczególne słowa, a potem odczytuje je z pamięci.

Metoda ta sprawdza się w przypadku małych dzieci, ponieważ nie wymaga znajomości liter.

Nauka przez zabawę

 

Dzięki ilustracjom ze znanymi dziecku postaciami nauka jest dla dziecka zabawą. Na stronach mamy niedużą ilość tekstu, co także ułatwia naukę. Za każde najmniejsze osiągnięcie możemy nagrodzić dziecko naklejką, a po skończonej lekturze książki wręczyć małemu czytelnikowi dyplom. Czy ta metoda się sprawdza? Aby się więcej dowiedzieć, warto zajrzeć na stronę www.disneyuczy.ameet.pl oraz obejrzeć miniprogramy na kanale YouTube https://www.youtube.com/channel/UCCqn3KizpSaE6ey_HiIf93Q.

Książki ukazały się nakładem wydawnictwa AMEET.