Szczudlarze, sześciometrowe lalki i wielobarwne pacynki – najbliższa niedziela będzie prawdziwym świętem sztuki ulicznej. Malownicze Miasteczko Teatralne TrotuArt po raz kolejny przekształci rynek Manufaktury w ogromną scenę, na której wystawiane będą spektakle dla całej rodziny. Pierwsze atrakcje rozpoczną się już o godzinie 10:00. Dzień zwieńczy niezwykłe widowisko „Saga” – artystyczna opowieść o odkrywaniu zakamarków własnej duszy.
Czy chodnik, skwer lub plac mogą stać się profesjonalną sceną teatralną? Festiwal TrotuArt udowadnia, że sztuka nie musi być zamknięta w czterech ścianach i deski zamienia na miejski bruk. W najbliższą niedzielę aktorzy i lalkarze opanują rynek Manufaktury. Nie zabraknie klasycznych bajek opowiedzianych w nowoczesnej formie, ani przedstawień wykorzystujących marionetki zawieszone na 2,5 metrowych linach.
Miasteczko Teatralne powstanie na rynku Manufaktury w niedzielę, 14 września. Jako pierwszy, o godzinie 11:00, zostanie zaprezentowany „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak”. Barwny spektakl to przewrotna historia udowadniająca, że nawet psoty i żarty mogą nieść ludziom radość i uśmiech. „Krawiec niteczka”, czyli opowieść o dzielnym krawcu, który ratuje miasteczko przed potopem zaszywając dziurę w niebie, rozpocznie się o 13:00. Monodram jest zainspirowany opowiadaniem Kornela Makuszyńskiego. Historia „Czerwonego Kapturka” jest z pewnością znana widzom w każdym wieku. O godzinie 17:00 będzie można obejrzeć ją w wersji kabaretowej. Spektakl w reżyserii Małgorzaty Wolańskiej nawiązuje do najlepszych tradycji przedstawień teatru lalek. Zwieńczeniem artystycznego święta będzie widowisko „Saga” w wykonaniu aktorów Teatru Te-O-ka. Oniryczne przedstawienie, które rozpocznie się o 19:00, poprowadzi widzów drogą pełną skojarzeń, mitów i symboli. Opowieść o miłości, walce, poszukiwaniu i podróży spektakularną formę zawdzięcza sześciometrowym lalkom szczudlarzy, nastrojowej, granej na żywo muzyce oraz pokazom fajerwerków.
Jak zarazić pasją teatralną najmłodszych? Podczas najbliższej niedzieli w Manufakturze nie zabraknie licznych warsztatów, które przybliżą dzieciom i dorosłym sztukę sceniczną. Każdy chętny będzie mógł dowiedzieć się, jak powstają rekwizyty używane przez aktorów – sugestywne maski, efektowne pióropusze czy zabawne kapelusze. Zajęcia plastyczne nauczą, w jaki sposób połączyć ze sobą różnorodne tkaniny i sznurki, aby własnoręcznie wykonać lalkę teatralną, a podczas warsztatów animacji profesjonaliści pokażą, jak się nimi posługiwać. Natomiast na pokaz i naukę tańców ludowych zaprasza łódzka grupa Harnam, najstarszy zespół folklorystyczny w Polsce, który w ciągu 61 lat działalności wykształcił setki tancerzy. Występ rozpocznie się o godzinie 15:00.