15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Jak odróżnić baby blues od depresji poporodowej…?

Magda Przypłata
13 kwietnia 2016

Jak każda przyszła mama z niepokojem i niecierpliwością oczekujesz narodzin swojego dziecka. Chciałabyś, aby twoje maleństwo było już przy tobie. Niestety, po porodzie nie zawsze sytuacja wygląda tak jak sobie wymarzyłaś, często pomimo ogromnych chęci i starań z twojej strony nie potrafisz być „książkową mamą”. Czujesz się bezradna, zmęczona, brakuje ci energii, ciągle płaczesz. Takie zaburzenia emocjonalne są zupełnie normalne i dotykają wielu kobiet zaraz po porodzie. Tocząca się w twoim organizmie „burza hormonów” nosi miano syndromu baby blues. Przygnębienie poporodowe może przekształcić się w depresję. Jak zatem odróżnić baby blues od depresji poporodowej i jak sobie z nimi radzić?

Baby blues

Baby blues to niezwykle powszechne zjawisko, dotykające niemal 80% młodych mam. Smutek poporodowy pojawia się zwykle pomiędzy 3 a 5 dniem po narodzinach dziecka i trwa od kilku do kilkunastu dni.

Przyczyny powstawania baby blues nie są do końca znane. Do najczęściej wymienianych czynników zaliczane są wahania hormonalne oraz psychika kobiety. Bardzo często dotyka on panie czynne zawodowo niemal do końca ciąży, aktywne, będące ciągle w ruchu. Taka nagła zmiana stylu życia i konieczność ciągłej opieki nad maleństwem sprawia, że są czują się osamotnione i mają pewnego rodzaju poczucie straty. Inne symptomy baby blues to poczucie winy, że nie sprawdzamy się jako matka, niepewność, lęk, płaczliwość, wahania nastrojów, ciągłe zmęczenie, a także problemy z pamięcią i koncentracją. Ten przejściowy stan mija najczęściej, kiedy gospodarka hormonalna kobiety stabilizuje się i wraca do stanu sprzed ciąży.

Nie obwiniaj się niepotrzebnie i nie martw się, że nie potrafisz cieszyć się z faktu zastania mamą. Nauczysz się wszystkiego z czasem. Karmienie, przewijanie czy kąpiel malucha nie będą takie straszne, gdy poprosisz o pomoc inne doświadczone mamy. Mama, teściowa, czy siostra posiadająca już dzieci z pewnością ci pomogą i udzielą cennych porad. Nie bój się rozmawiać o swoich uczuciach, nie duś w sobie nagromadzonych emocji. Wykorzystuj każdą wolną chwilę na relaks. Bezsenność może również źle wpływać na twoje samopoczucie, dlatego wykorzystaj drzemkę dziecka i połóż się razem z nim. Przetrwać ten trudny czas pomoże ci także twój partner. Może on przejąć część twoich domowych obowiązków, zająć się maleństwem, a w razie konieczności wziąć kilkudniowy urlop i pomóc w pierwszych wspólnych dniach w domu.

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa jest bardzo często mylona z baby blues, jednak to zjawisko dużo bardziej złożone. Cierpi na nią około 20% młodych mam i jest schorzeniem, które należy leczyć. Depresja trwa znacznie dłużej niż baby blues (od kilku miesięcy do nawet kilku lat), a jej szczytowe natężenie występuje o okresie 3-6 miesięcy po porodzie.

Czynnikami wpływającymi na ten stan mogą być oprócz zmian hormonalnych, także sytuacja materialna rodziny, pogorszenie się relacji w związku, rozstanie z partnerem, utrata pracy, brak wsparcia najbliższych.

Do typowych objawów depresji należą:

 • Unikanie kontaktów z innymi ludźmi, wyobcowanie
 • Nadmierna opiekuńczość lub brak zainteresowania dzieckiem
 • Poczucie niekompetencji w byciu mamą
 • Przygnębienie
 • Płaczliwość
 • Drażliwość
 • Zaburzenia snu, bezsenność
 • Bardzo niska samoocena
 • Spadek libido, brak zainteresowania seksem
 • Utrata apetytu
 • Stany lękowe
 • Bezradność
 • Problemy z koncentracją
 • Myśli o wyrządzeniu krzywdy maleństwu
 • Myśli samobójcze

Depresja poporodowa wpływa w znaczący sposób na życie kobiety i osób znajdujących się w jej otoczeniu. Niezwykle ważne jest podjęcie leczenia, konieczna będzie psychoterapia indywidualna lub grupowa, grupy wsparcia. W cięższych przypadkach niezbędne mogą okazać się wspomaganie farmakologiczne.

Pamiętaj, że smutek poporodowy bardzo często może przerodzić się w depresję poporodową. Staraj się nie ukrywać swoich uczuć, szukaj pomocy i wsparcia najbliższych, nie zamykaj się w czterech ścianach, uwierz w swoje możliwości oraz intuicję. Nie ma matek idealnych, jednak ty z pewnością będziesz idealną mamą dla swojego dziecka.