Pomimo powszechnej świadomości zagrożeń wynikających z palenia w trakcie ciąży, nadal średnio 10 procent ciężarnych Amerykanek pali.
Jednak nowe zdjęcia, które przedstawiają alarmujące skutki palenia, mogą spowodować, że niektóre ciężarne wreszcie solidnie zastanowią się, zanim sięgną po kolejnego papierosa. Przy pomocy ultradźwięków o dużej rozdzielczości naukowcy pokazali, że matczyne palenie może wpłynąć na częstotliwość ruchów twarzy i rąk u płodu. Wskazuje to prawdopodobnie na uszkodzenie w ośrodkowym układzie nerwowym.
Autorka badania, dr Nadja Reissland z Uniwersytetu w Durham w Wielkiej Brytanii, ma nadzieję, że te zdjęcia będą kiedyś używane w edukacji młodych matek i że dzięki czemu będą one podejmować bardziej odpowiedzialne decyzje dotyczące zdrowia własnych dzieci.
“Prezentujemy mamom filmy pokazujące wzmożony ruch płodów z intencją, że po ich obejrzeniu będą bardziej skłonne rzucić palenie.”, tłumaczy dr Reissland w rozmowie z Press Association, organizacją zrzeszającą media na Wyspach.
Na czym polegało badanie?
Badacze z Uniwersytetów Durham i Lancaster przeanalizowali 80 ultradźwięków o wysokiej rozdzielczości. Zdjęcia obrazowały 20 płodów w 24. i 36. tygodniu ciąży. Obserwowano ruchy twarzy i rąk. Cztery płody były noszone przez matki, które paliły co najmniej 14 papierosów dziennie, podczas gdy reszta matek nie paliła w ogóle.
Badacze zauważyli, że płody palaczek wykazywały zdecydowanie odbiegającą od normy ilość ruchów twarzy. Płody zazwyczaj ruszają twarzą i dotykają się po niej, ale ten ruch maleje w trakcie przebiegu ciąży. Im bliżej rozwiązania, tym bardziej płód ma rozwinięte zdolności motoryczne i lepiej kontroluje swoje ruchy.
Wpływ palenia na ruchy twarzy i rąk rozwijających się płodów jest podobny do efektu obserwowanego u płodów, których matki doznają nadmiaru stresu lub depresji. Niemniej jednak skutki działania nikotyny są jeszcze bardziej dramatyczne i nie kończą się wyłącznie na wzmożonej motoryce.
Dlaczego?
Badacze z Durnham stawiają hipotezę, że u płodu, który jest narażony na kontakt z nikotyną, o wiele słabiej rozwija się ośrodkowy układ nerwowy, który jest odpowiedzialny za ruchy twarzy. W efekcie układ nerwowy nie rozwija się w tym samym tempie i w ten sam sposób jak u zdrowych płodów niemających styczności z tą szkodliwą substancją.