15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Po czym poznać, że dziecko ma problem moczenia nocnego?

Avatar
11 września 2019

Problem moczenia nocnego jest znacznie bardziej powszechny, niż przypuszcza wielu rodziców. Boryka się z nim aż 15-20% pięciolatków. Jednak nie jest to sprawa, którą łatwo zdiagnozować. Rodzice zastanawiają się, czy jednorazowe zmoczenie łóżka należy już konsultować. Po czym poznać, że dziecko ma problem, z którym warto zwrócić się do lekarza? Sprawdźcie poniższe wskazówki, które pomogą wam w ocenie sytuacji.

Przyczyny moczenia nocnego

Pęcherz moczowy przypomina worek, który stopniowo wypełnia się płynami. W nocy powinno następować zmniejszenie produkcji moczu oraz wzrasta zdolność pęcherza do jego magazynowania. Wszystko dzieje się po to, aby wstawanie w nocy w celu skorzystania z toalety nie było konieczne. Jednak w chwili, gdy pęcherz musi zostać opróżniony, następuje wybudzenie. U osób z problemem moczenia nocnego proces ten jest zaburzony. Brak równowagi pomiędzy nocną produkcją moczu i pojemnością pęcherza prowadzi do moczenia nocnego.

Moczenie w dzień i w nocy

Jeśli dziecko poniżej piątego roku życia moczy się w nocy, nie ma się czym przejmować. To zjawisko zupełnie naturalne. Jego organizm dopiero uczy się reagować na sygnały pochodzące z mózgu. Nawet jeśli w ciągu dnia dziecko już się nie moczy, jest odpieluchowane i potrafi kontrolować oddawanie moczu, to w nocy nadal może mu się zdarzyć „wpadka”. Jeśli jednak po ukończeniu 5 lat moczenie nocne podczas snu nie ustaje, warto przyjrzeć się bliżej tej sprawie.

Kiedy moczenie wymaga leczenia

Dzieci są różne i w różnym tempie się rozwijają. Dlatego jednorazowe lub bardzo rzadkie (mniej niż raz w miesiącu) przypadki mimowolnego oddawania moczu w nocy mogą zdarzyć się nawet wtedy, kiedy dziecko ma więcej niż 5 lat. Nie jest to powód do zmartwień, u takich dzieci problem zazwyczaj mija samoistnie. Warto jednak obserwować dziecko i sprawdzać, czy sytuacja się nie powtarza.
Jeśli jednak moczenie zdarza się kilka razy w miesiącu lub częściej, istnieje niewielka szansa, że problem ustąpi samoistnie w ciągu następnego roku. Radzimy więc czym prędzej zwrócić się do lekarza i omówić możliwe metody leczenia.

Inne objawy

Oprócz zmoczenia łóżka w nocy mogą pojawić się także inne objawy. Jeśli dziecku zdarza się wyciek moczu w ciągu dnia, często oddaje mocz, korzystanie z toalety jest bolesne lub wymaga dużego wysiłku (napięcia mięśni), może to wskazywać na to, że moczenie nocne związane jest z innym schorzeniem. W takiej sytuacji konieczna jest niezwłoczna konsultacja lekarska i znalezienie przyczyny problemu.
Jeśli cokolwiek jest niepokojącego w zachowaniu dziecka i wzbudza obawy rodzica, warto zgłosić się do lekarza. Rozwieje on wątpliwości, a w przypadku choroby pomoże znaleźć i zlikwidować jej przyczynę.

Więcej informacji na temat moczenia nocnego, przyczyn i sposobów radzenia sobie z problemem znajdziecie na www.suchyporanek.pl

Karolina Bury