Jeśli jesteś rodzicem, wiesz, że często dopada cię złość i frustracja związana z zachowaniem dziecka. Kiedy twój smyk jest niegrzeczny, nawet nie wiesz kiedy podnosisz głos i zaczynasz go strofować. Niestety, nie jest to najlepsze wyjście z trudnej sytuacji. Być może dziecko uspokoi się na chwilę i w końcu posłucha, jednak nie wyniesie żadnej nauki z tej lekcji.
Skutki krzyku
Najnowsze badania dowodzą, że krzycząc na swoje dzieci sprawiamy, że stają się one bardziej agresywne. Krzyk, niezależnie od tego, w jakim kontekście użyty, jest wyrazem naszej złości i bezsilności. Powoduje, że dziecko odczuwa strach i czuje się niepewne. Z drugiej strony, nasz spokój i opanowanie działają na malucha kojąco, sprawiają, że czuje się on akceptowany i kochany, nawet pomimo złego zachowania.
Wykazano również, że podnoszenie głosu na pociechę może prowadzić do niskiej samooceny oraz zaburzeń lękowych. Takie dzieci są bardziej narażone na nękanie ze strony rówieśników i mają wypaczony obraz własnej osoby.
Znajdź alternatywę
Dzieci, które są bardzo blisko ze swoimi rodzicami i łączy je głęboka więź, sprawiają mniej problemów wychowawczych. Kiedy smyk czuje się bezpieczny i wie, że kochamy go bezwarunkowo, jest bardziej skłonny do dialogu i słucha swoich rodziców.
Istnieje wiele sposobów na to, aby opanować emocje i spokojnie reagować nawet w bardzo trudnych sytuacjach:
1. Policz do dziesięciu
Czujesz, że zaraz wybuchniesz? Zanim stracisz nad sobą panowanie, zastanów się, czy twój maluch aż tak zawinił? Wyjdź z pokoju i ochłoń, policz do dziesięciu, odetchnij głęboko – to pomoże ci się uspokoić i nabrać dystansu.
2. Porozmawiaj o emocjach
Każdy z nas doświadcza w swoim życiu całej feerii uczuć. Od radości, poprzez smutek, gniew, zazdrość czy też złość. Ważne, aby wiedzieć, jak zapanować nad tymi uczuciami, które mogą kogoś zranić. Porozmawiaj z dzieckiem o własnych emocjach i poproś pociechę, aby zrobiła podobnie.
3. Reaguj na złe zachowanie
Dzieci zachowują się źle z jakiegoś powodu. Warto porozmawiać z nimi wtedy, dlaczego zachowały się tak, a nie inaczej. Malec często nie potrafi wyrazić swoich uczuć i emocji w inny sposób. Ustal z nimi pewne granice i wytłumacz ,jakie zachowania nie będą przez ciebie tolerowane.
4. Nie traktuj swojego dziecka przedmiotowo
Według Barbary Coloroso, autorki książki „Kids Are Worth It!” groźby i kary upokarzają dziecko i sprawiają, że czuje się ono niepewnie. Krzykiem wymagasz od pociechy posłuszeństwa, ponieważ jako „dorosły” sam wiesz najlepiej, co jest dla niej dobre. Nie traktujesz malucha jak odrębnej postaci, osoby, która ma swoje potrzeby i nie szanujesz tych potrzeb. Starasz się ukształtować dziecko w dokładnie taki sposób, jaki sam wymyśliłeś. Pozbawiasz je w ten sposób autonomii oraz okazji do podejmowania decyzji i uczenia się na własnych błędach.
Nieważne, jak dobra jest twoja strategia, zapewne czasami zdarzy ci się podnieść głos. Przeproś wtedy za swoje zachowanie. Pokażesz w ten sposób dziecku, że każdy popełnia błędy, a prawdziwą sztuką jest się do nich przyznać i wyciągnąć wnioski.
Jeśli maluch krzyczy, przypomnij mu, że podnoszenie głosu nie jest odpowiednim środkiem komunikacji. Szkrab musi wiedzieć, ze jesteś gotowa go wysłuchać do chwili, kiedy okazuje ci szacunek.
Często pomimo wielkiej miłości, jaką darzysz swoje dziecko, nie jesteś w stanie opanować złości. Warto zastanowić się wtedy czy twój krzyk był konieczny. Podnosząc głos, nie zwiększysz swojego autorytetu i nie sprawisz, że maluch będzie bardziej posłuszny i zacznie cię słuchać. Zapanowanie nad własnymi emocjami nie jest z pewnością proste, jednak jeśli zmienisz swój sposób myślenia i będziesz walczyć z brakiem cierpliwości, z pewnością osiągniesz sukces.