,,Teraz taniec” to projekt z obszaru nowej choreografii, stworzony z myślą o rodzinnej publiczności. Wydarzenie przygotowane zostało specjalnie dla widzów z trzech miejscowości: Wałcza, Kluczborka i Złocieńca.
Trzon projektu stanowią jedne z najbardziej cenionych polskich spektakli tanecznych dla dzieci i bliskich im dorosłych: „_on_line__” w choreografii Aleksandry Bożek-Muszyńskiej oraz Hanny Bylki-Kaneckiej (Kolektyw Holobiont, prod. Art Stations Foundation), „blisko” poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka i polsko-japońskie „Kuuki” Art Fraction Foundation (Poznań)/JIENKYO (Tokio) – oba w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak.
To spektakle interaktywne, nastawione na budowanie rodzinnych więzi i współdziałanie dzieci i rodziców. Ich twórcy stawiają sobie za cel rozwijanie głębokich i długofalowych relacji oraz projektowanie doświadczeń.
Projekt współorganizowany przez Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu “Scena dla tańca” 2020.
„Scena dla tańca” jest programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, w ramach którego dofinansowywane są projekty pozwalające na regularną obecność spektakli tanecznych na scenach teatralnych i w innych instytucjach prezentujących projekty z dziedziny sztuk performatywnych (np. centra sztuki, galerie) w całej Polsce. Program umożliwia także regularne gościnne prezentacje spektakli tańca na scenach tanecznych w całym kraju. Sceny repertuarowe oraz inne placówki instytucjonalne zajmujące się na co dzień prezentacją projektów z dziedziny sztuk performatywnych i dysponujące odpowiednim zapleczem infrastrukturalnym mogą w ramach Programu nawiązywać współpracę z zawodowymi niezależnymi artystami i zespołami tańca lub z zawodowymi tanecznymi zespołami instytucjonalnymi.
Program:
SPEKTAKLE:
„_on_line__” Kolektyw Holobiont i Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
spektakl dla rodzin z dziećmi w wieku 5-8 lat
8 sierpnia 2020, godz. 11.00, 13.30 WAŁECKIE CENTRUM KULTURY
„Kuuki”, Art Fraction Foundation (Poznań) i JIENKYO (Tokio)
spektakl interaktywny dla dzieci wieku 0-2 lata i bliskich im dorosłych
29 sierpnia 2020, godz. 11.00, 13.00 WAŁECKIE CENTRUM KULTURY
WARSZTATY W SIECI:
„Bliskość” Centrum Sztuki Dziecka, inspirowane spektaklem „blisko”
rodzinne warsztaty ruchowe w sieci, skierowane do rodzin z dziećmi w wieku 3-6 lat
6 spotkań: wrzesień – listopad 2020, dla odbiorców związanych z KINEM BAJKA W KLUCZBORKU, WAŁECKIM CENTRUM KULTURY, ZŁOCIENIECKIM OŚRODKIEM KULTURY
Więcej informacji: a.morawskarubczak@artfractionfoundation.org
OPISY WYDARZEŃ
„_on_line__” Kolektyw Holobiont i Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
spektakl dla rodzin z dziećmi w wieku 5-8 lat
czas trwania: do 60 min.
Biegając, chodząc, stojąc, siedząc, leżąc, turlając się, podskakując. Rodzinnie, w grupie rówieśników lub samemu. W pionie, w poziomie, na ziemi I w powietrzu. W takt muzyki lub wsłuchując się we własny rytm. Jaki rysunek na papierze może powstać dzięki tym różnym rodzajom ruchu? „_on_line__” jest spektaklem zgłębiającym temat śladów ruchu, które wraz z performerami uczestnicy będą tworzyć poprzez własny taniec. Powstała wielkoformatowe prace będzie ulegać transformacji na oczach I z aktywnym udziałem widzów. Tak skonstruowane wydarzenie może stać się twórczą okazją do zacieśniania więzi między dziećmi a opiekunami oraz do niecodziennego spotkania ze sztuką.
Uwaga! Pastele, których będziemy używać, zostawią ślady nie tylko na papierze, dlatego zachęcamy do zabrania ze sobą stroju na przebranie – najlepiej wygodnego i niekrępującego ruchów. W przestrzeń spektaklu wchodzimy bez butów.
Pomysł: Aleksandra Bożek-Muszyńska
Choreografia: Kolektyw Holobiont – Aleksandra Bożek-Muszyńska i Hanna Bylka-Kanecka
Kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Dana Chmielewska, Paweł Grala
Muzyka/collage: Józef Buchnajzer
Realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski
Konsultacja świateł: Joanna Leśnierowska
Oprawa graficzna: Michał Łuczak
Zdjęcie promocyjne: Jakub Wittchen
Produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
„Kuuki”, Art Fraction Foundation (Poznań) i JIENKYO (Tokio)
spektakl interaktywny dla dzieci wieku 0-2 lata i bliskich im dorosłych
czas trwania: 40 min
空気 (Kuuki) – to japońskie słowo oznaczające powietrze. Składa się ono ze znaków kanji określających niebo, atmosferę i energię jednocześnie. Dla artystów pracujących nad tą produkcja Kuuki/Powietrze to przede wszystkim ruch. Dynamicznie, lekko, zwiewnie, nieuchwytnie – Kuuki to poszukiwanie energii. Czy wiatr można dotknąć? Jak powietrze pachnie? W jaki sposób dźwięczy oddech? Powietrze nieustannie zachwyca nas swoją nieuchwytnością, niedokoreślonością, czaruje obietnicą wzniesienia się w górę, pociąga możliwością lotu, wirowania. Zapraszamy by powietrza dotknąć, poczuć, posłuchać… W tej delikatnej i bezpiecznej przestrzeni artyści, dzieci i dorośli poszukują wspólnych doświadczeń i wzajemnie się inspirują. Ruch, dźwięk, obraz przepełnione są powietrzem.
reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak
scenografia: Barbara Małecka
muzyka: Kanako Kato muzyka na żywo: Jakub Drzastwa
wykonanie / wersja polska: Magda Wolnicka i Monika Kiwak
produkcja: Art Fraction Foundation
Spektakl prezentowany był na festiwalach w Polsce, Chinach, Japonii i Niemczech.
UWAGA:
Mając na względzie bezpieczeństwo i komfort naszych widzów, spektakle zostały dostosowane do obowiązujących wytycznych dla organizatorów imprez kulturalnych i
rozrywkowych, w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2. Prosimy o wcześniejsze przybycie na miejsce, w celu dopełnienia formalności związanych z bezpiecznym udziałem w wydarzeniu.
Każdy widz zobowiązany jest do przestrzegania aktualnych wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.
„Bliskość” z inspiracji spektaklem „blisko”, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
„blisko” to spektakl o budowaniu relacji. Dwoje tancerzy odkrywa przed widzami świat magicznych odwiecznych więzi, które łączą ludzi. Bliskość. Każdy z nas nosi w sobie jej cząstkę. Budując więzi, krok po kroku, otwieramy się na siebie nawzajem. Dwoje tancerzy, okrągła przestrzeń – krąg życia i wspólnoty, a w jego centrum matrioszka – symbol macierzyństwa, ale jednocześnie obiekt kryjący w sobie mnóstwo niespodzianek. Tradycyjna forma dzięki współczesnemu przetworzeniu staje się punktem wyjścia do rozmowy bez słów, w której bliskość, dotyk, czułość stają się najważniejszymi tematami. Tym, co w warsztacie najważniejsze będzie budowanie swobodnych, łagodnych i bliskich relacji w rodzinie, zwiększających poziom wzajemnego zaufania i zrozumienie własnego ciała. Budowanie rozmaitych działań, poprzez korzystanie z naturalnego potencjału ruchowego uczestników, ich różnego poziomu sprawności fizycznej, dynamiki ciała, skupiając się przede wszystkim na czerpaniu radości z tanecznego bycia blisko w rodzinie.
Prowadzący warsztaty: Paulina Giwer-Kowalewska, Antek Kurjata
Twórcy spektaklu:
reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak
scenografia, kostiumy: Barbara Małecka
tańczą: Paulina Giwer-Kowalewska/Anna Dziedzic, Paweł Grala/Antek Kurjata/Filip Meyer-Lüters
muzyka: Wacław Zimpel
produkcja: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
koprodukcja: Art Fraction Foundation
Spektakl zrealizowany w ramach projektu Small Size, Performing Arts for Early Years ze środków programu Kreatywna Europa; prezentowany był na kilkudziesięciu wydarzeniach międzynarodowych, w tym m.in. w Singapurze, Irlandii, Norwegii i Rumunii.
Realizator: Art Fraction Foundation
Instytut Muzyki i Tańca
Scena dla tańca
Partnerzy projektu:
Wałeckie Centrum Kultury
Złocieniecki Ośrodek Kultury
Kino Bajka w Kluczborku
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Kolektyw Holobiont
Projekt współorganizowany przez Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu “Scena dla tańca” 2020. Dynamika tańca i dynamika rodziny – spotkanie w ruchu, działaniu, geście – budowanie relacji.