Przeprowadzka jest dla dziecka ogromnym przeżyciem. To jak szybko zaakceptuje ono zmiany i zaaklimatyzuje się w nowym miejscu, zależy w dużej mierze od jego osobowości. My również, jako rodzice, jesteśmy w stanie wiele zrobić, aby pomóc maluchowi przystosować się do nowej sytuacji.
Dziecko tym trudniej przeżywa przeprowadzkę, im więcej zmian wraz z nią następuje. Najczęściej bowiem zmiana miejsca zamieszkania wiąże się ze zmianą szkoły, do której dziecko uczęszczało oraz całkowitą zmianą środowiska. Jak zatem pomóc smykowi w takiej sytuacji?
Odpowiednio przygotujcie pociechę
Porozmawiajcie z dzieckiem o zmianach znacznie wcześniej i starajcie się w je w jakiś sposób przygotować. Postarajcie się odnaleźć zalety wynikające ze zmiany szkoły – szkrab zyska wielu nowych kolegów, a jeśli do tej pory nie układało mu się w dotychczasowej szkole, będzie mogło zacząć wszystko od nowa. Często poruszany temat zmiany szkoły pozwoli dziecku oswoić się z tą myślą i zaakceptować waszą decyzję.
Okażcie zrozumienie
Dziecko może się złościć i buntować przeciwko zmianom. To zupełnie naturalne. Pozwólcie mu na wyrażanie emocji. Dziecko nie powinno ich w sobie tłumić. W tym przypadku przyda się sporo cierpliwości z waszej strony. Okażcie zrozumienie, dużo rozmawiajcie z waszym maluchem i zapewniajcie, że może na was liczyć w każdej sytuacji. Bądźcie czujni i obserwujcie pociechę, nie pytajcie jednak ciągle o to, jak się czuje. Niektóre dzieci nie chcą wyrażać emocji i o nich mówić. W rzadkich przypadkach lęk i stres spowodowany ogromnymi zmianami może wymagać konsultacji ze specjalistą oraz terapii.
Pomóżcie odnaleźć się w nowym środowisku
Porozmawiajcie z nauczycielami i administracją nowej szkoły o waszym dziecku. Opowiedzcie o jego potrzebach, zdolnościach i zainteresowaniach oraz poinformujcie o ewentualnych trudnościach, jakie mogą wystąpić. Poproście, aby nauczyciele początkowo zwracali większą uwagę na nowego ucznia i pomogli w nawiązaniu kontaktu z rówieśnikami. Kadra nauczycielska może znacznie szybciej niż wy dostrzec problemy, z jakimi może borykać się wasze dziecko.
Zachęćcie pociechę do czynnego udziału w dodatkowych zajęciach organizowanych przez placówkę. Zapisanie się do kółka zainteresowań z pewnością pomoże w adaptacji i nawiązaniu nowych znajomości.
Jeśli to możliwe, przeprowadzkę urządźcie na wakacjach
Jeśli tylko macie taką możliwość, na przeprowadzkę wybierzcie termin, w którym dziecko ma wakacje. Czas ten będzie dla niego okresem adaptacyjnym, w którym będzie miało okazję przywyknąć do nowego miejsca, a także nawiązać pierwsze znajomości, np. na placu zabaw. Wakacje sprzyjają zawieraniu nowych przyjaźni.
Jeśli jednak jesteście zmuszeni do przeprowadzki w trakcie roku szkolnego, może uda się dowozić dziecko do dotychczasowej szkoły do końca semestru. Aklimatyzacja w nowej klasie w trakcie roku szkolnego może być niezwykle stresująca i trudna dla większości dzieci. Nowy „przybysz” w zgranej już klasie może czuć się odtrącony przez grupę i wyalienowany. Nowy rok szkolny to swojego rodzaju nowy etap, w którym znacznie łatwiej zaakceptować jest zmiany i wkraść się we względy grupy.
Według badań, przeprowadzkę i zmianę szkoły najsilniej odczuwają najstarsze dzieci i to one wymagają najwięcej atencji. Pamiętajmy jednak, że maluch na każdym etapie potrzebuje naszej pomocy w takiej sytuacji. Bądźmy przy dziecku oraz zapewnijmy mu wsparcie i zrozumienie. Wkrótce z pewnością zaakceptuje nowe miejsce i kolegów.