Już po raz piąty, redakcja portalu Kontynent Warszawa – Warszawa Wielu Kultur, zaprasza na spotkanie z przedstawicielami mniejszości etnicznych i kulturowych. Jak co roku, w ostatnią niedzielę sierpnia odbędzie się Wielokulturowe Warszawskie Street Party. Ideą imprezy jest promowanie dialogu międzykulturowego wśród mieszkańców Stolicy i ukazanie jej etnicznego bogactwa.
Tym razem wielokulturowa parada otwierająca Street Party, nawiązująca do wydarzeń przypominających karnawał w Rio, Notting Hill Carnival, fiesty uliczne w Hiszpanii wyruszy pod hasłem ‘Warszawa – Wspólna sprawa’ o godz. 13.00 z Placu Bankowego. Paradę poprowadzą m.in. prezentujące różnorodne style warszawskie szkoły tańca oraz formacje muzyczne i taneczne, takie jak bębniarze Ritmodelia, samba karnawałowa Afro Carnaval, maculele Morro de Santana, Viva Cuba i grupa batucadowa Drumbastic, Steps4Salsa, Salsa Clasica, Salsa Factory, taniec brzucha Camibellies i The Siren Society, Samba Art oraz Polskie Stowarzyszenie Falun Dafa.
Finałem parady będzie Miasteczko Wielokulturowe zbudowane na terenie Krakowskiego Przedmieścia pomiędzy ulicą Miodową a Pałacem Prezydenckim. Tutaj od godz. 14.00 na uczestników czekają koncerty, pokazy i warsztaty w czterech punktach miasteczka. Na scenie wystąpią m.in.: Warsaw Gamelan Group – muzyka gamelanu jawajskiego, El Mariachi 'Los Amigos’ z Meksyku, Propabanda, ormiański zespół muzyczno-taneczny Musa-ler, Los Companieros – zespół ludowy muzyki peruwiańskiej i z regionu andyjskiego, Konoba – muzyka i taniec Afryki Zachodniej, Yoga Terror, Spektakl Matteo Mazzucca, Long Long – afro-electro, senegalski zespół Djolof-Man.
Będzie można również popróbować swoich sił podczas różnorodnych warsztatów (część będzie prowadzona z platformy, a część odbędzie się na ulicy, w centralnym punkcie Miasteczka): bębniarskich, capoeiry, izraelskiego tańca w kręgu, tańca z wachlarzami bojowymi (prowadzenie Julia Bui Ngoc), tańca japońskiego (Hana Umeda) czy tańca hula.
W specjalnie przygotowanej Strefie dla dzieci nie zabraknie tanecznych i edukacyjnych atrakcji dla najmłodszych. Przez cały dzień będzie tu można m.in. zagrać w tradycyjne gry japońskie, takie jak go, shogi, mahjong, hanafuda, kendama, posłuchać afrykańskich, azjatyckich i kaukaskich bajek, wziąć udział w warsztatach origami oraz wielu zajęciach plastycznych i kaligraficznych. Poprowadzone zostaną tu także specjalnie dla dzieci warsztaty tańca hula, tańca brzucha i Latino oraz gry na karaibskich bębnach steel pan.
Wśród licznych stoisk organizacji pozarządowych, sklepów i restauracji będzie można posłuchać ciekawostek i popróbować potraw ze wszystkich zakątków świata.
Wydarzeniem towarzyszącym Street Party jest Festiwal „Oblicza Orientu” odbywający się w dniach: 26 – 28 sierpnia, w Domu Kultury Ochota „OKO”, przy ulicy Grójeckiej 75 oraz w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej 12.
Więcej informacji: www.kontynent.waw.pl