Międzynarodowa Organizacja Childwise, od połowy lat 90. XX wieku monitorująca zachowania dzieci i młodzieży, ogłosiła wyniki dorocznych badań. I choć wynika z nich, że w grupie wiekowej 7-16 lat Internet wyprzedził telewizję, to nadal dzieci i młodzież spędzają przed telewizorem średnio 2,1 godziny dziennie.
Trudno się dziwić, że młodzi wybierają medium pozwalające na dostęp do różnorodnych treści w jednym miejscu. Z drugiej jednak strony, uzasadniony jest niepokój rodziców, którym Internet, prócz źródła informacji i rozrywki, kojarzy się też z licznymi zagrożeniami.
Są jednak rozwiązania, łączące różnorodność treści z bezpieczeństwem. Miejsca, gdzie rozrywka idzie w parze z wiedzą, a czas spędzony przed telewizorem można uznać za dobrze wykorzystany. Miejsca, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.
Wystarczy włączyć Da Vinci Learning – wyjątkowy telewizyjny kanał edukacyjny, obecny w 100 krajach, tłumaczony na 16 języków, w tym polski. Konstruując ramówkę, nadawca pomyślał nie tylko o tym, by dostarczać ciekawe, wartościowe i bezpieczne treści dla różnych grup wiekowych, ale też o tym, by prezentować je w odpowiednim czasie. I tak, poranki i popołudnia adresowane są do dzieci i całych rodzin, a wieczorami, po godz. 20.00, rodzice i dorośli mogą oglądać inspirujące filmy dokumentalne.
A naprawdę jest w czym wybierać. Prócz klasycznych już filmów animowanych z serii „Było sobie…”, młodzi widzowie mogą obserwować działania najbardziej utalentowanych wynalazców i ich przełomowe odkrycia, dokonywane w laboratoriach na całym świecie (program „Super nauka”). Na miłośników sztuki czekają: „Mati, Dada i sztuka”. Bohaterka, siedmioletnia Mati, radosna miłośniczka sztuk pięknych, za sprawą Dady, jej ekscentrycznego pomocnika, magicznie podróżuje w czasie i przestrzeni, odwiedza wielkich artystów, bierze udział w pasjonujących przygodach i rozwiązuje zagadki; „Zręczne pomysły”, gdzie prowadzący z humorem demonstrują, jak zwyczajne przedmioty wykorzystać do zrobienia czegoś na wyjątkowe okazje; „Artzooka”, gdzie dzieci dowiedzą się, jak zbudować coś z niczego, czyli z odpadków. Za to na małych naukowców czeka program „Nauka na maksa”, którego prowadzący, budując i eksperymentując, wyjaśniają rządzące światem mechanizmy.
Nie tylko dzieci, ale i rodzice na pewno docenią setki pomysłów inspirujących do działania w imię idei „zrób to sam” i gwarantujących wartościowe spędzanie czasu w rodzinnym gronie.
Artzooka
Nauka na maksa
A jako że Da Vinci Learning jest nie tylko dla dzieci, nie brakuje takich programów, jak: „Ada Lovelace – hrabina programowania” – film dokumentalny przedstawiający ekscentryczną i fascynującą biografię Ady Lovelace – uznawanej za pierwszą programistkę w dziejach; „W pogoni za długowiecznością” – trzeci sezon wielokrotnie nagradzanego serialu, analizujący starzenie się z naukowej perspektywy; „Tajemnice materii” – serial o kolosalnym wpływie układu okresowego pierwiastków na dzieje nauki.
Ada Locelace – hrabina programowania
Tajemnice materii
Jak więc widać, zarówno młodsi, jak i starsi miłośnicy nauk ścisłych, sztuki, historii i wielu innych dziedzin, znajdą w kanale telewizyjnym Da Vinci Learning coś dla siebie. A dodatkowo rodzice będą mieli pewność, że ich dzieci zdobywają wiedzę i dobrze się bawią w bezpieczny, dostosowany do ich wieku sposób.
Informację o wszystkich programach, wraz z krótkimi zapowiedziami wideo, znaleźć można na stronie http://www.davinci-learning.com/pl