Wszawica to problem wstydliwy mimo swojej powszechności. Problem z wszami polega na stereotypowym kojarzeniu wszawicy z brudem i biedą.
Wszawicą może zarazić się każdy. Nie są istotne status społeczny czy dbanie o higienę osobistą. Wszy nie biorą się z brudu, jak uważa wiele osób. Do zakażenia wszami dochodzi najczęściej drogą bezpośredniego kontaktu lub na skutek kontaktu pośredniego w trakcie używania przedmiotów osobistego użytku, takich jak grzebienie, szczotki do włosów, czapka czy ręczniki lub pościel.
Pierwszym objawem wszawicy u dziecka jest drapanie się po głowie. Świąd bierze się z podrażnienia i odczynu zapalnego wywołanego toksynami, wprowadzonymi przez wszy w trakcie pożywiania się ludzką krwią.
Świąd skóry prowadzi do intensywnego drapania, które uszkadza naskórek i przyczynia się do powstawania przeczosów, sączących wydzielinę surowiczą, która jest doskonałą pożywką dla bakterii. Przeczosów należy szukać w okolicy potylicy, skroniowej oraz za uszami.
W przypadku nasilonych zmian zapalnych może dojść do powiększenia węzłów chłonnych szyjnych. To już jest niebezpieczny objaw, który wymaga wizyty u lekarza.
Kiedy najłatwiej zarazić się wszami
Najczęściej do zarażenia wszami dochodzi u dzieci w wieku 2-12 lat, czyli w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dzieci zarażają się wszami w przedszkolu i szkole ze względu na prezentowane zachowania, sprzyjające przenoszeniu się wszy z jednego dziecka na drugie.
Dzieci w trakcie zabawy dotykają się głowami, przytulają się do siebie czy pożyczają sobie przedmioty higieny osobistej.
Naukowcy uważają, że zwyczaj dotykania się głowami i przytulania wynikał z potrzeby przenoszenia odporności w jak najwcześniejszym okresie życia człowieka, aby unikać chorób takich jak tyfus czy dżuma.
Przenoszeniu się wszy sprzyjają zagęszczenia ludzi. Wystarczy kontakt z zarażoną osobą w środkach komunikacji zbiorowej czy w trakcie imprez masowych, aby doszło do zarażenia się wszawicą.
Do kontaktu z wszami dochodzi często na koloniach i obozach.
Bez szybkiego rozpoznania wszawicy może dojść do zarażenia wszystkich członków rodziny.
Jak zapobiegać wszawicy?
W przypadku najmłodszych dzieci przedszkolnych najważniejsze jest regularne, przynajmniej raz w tygodniu, przeglądanie włosów w poszukiwaniu gnid i wszy.
Pomocne w szybkim znalezieniu wszy jest przeczesywanie mokrych włosów dziecka gęstym grzebieniem. Można w ten sposób znaleźć na grzebieniu gnidy i dorosłe osobniki.
W przypadku dzieci starszych ważna jest edukacji i tłumaczenie dziecku, jak unikać niebezpiecznych zachowań, sprzyjających przenoszeniu się wszy.
Jak leczyć wszawicę?
Pierwszą metodą leczenia wszawicy było stosowanie trujących związków chemicznych z grupy pestycydów – pyretroidów. Po latach stosowania pyretroidów wszy wykształciły mechanizmy uodparniające je na działanie tych substancji, co doprowadziło do znacznego obniżenia skuteczności preparatów zawierających trujące składniki.
Dodatkowo pestycydy posiadają drażniące właściwości i mogą prowadzić do zmian zapalnych skóry owłosionej, dlatego nie można ich stosować u dzieci poniżej 6. roku życia.
Jaki preparat wybrać?
Nowoczesne preparaty zawierają w swoim składzie cyklometikon, dimetikon i oktanodiol, co pozwala im osiągnąć optymalną skuteczność potwierdzoną badaniami klinicznymi nawet u najmłodszych dzieci.
Preparaty te dodatkowo nie narażają dzieci na drażniące działania jakimi charakteryzują się pyretroidy. Profil bezpieczeństwa pozwala na stosowanie tych preparatów już u dzieci od 6. miesiąca życia.
Więcej informacji o leczeniu wszawicy na stronie: www.wszawica-hedrin.pl