Zdrowy, spokojny sen jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. To właśnie podczas snu maluch przetwarza i zapamiętuje zdobyte w ciągu dnia informacje, regeneruje organizm, gromadzi energię na kolejny dzień, a także rośnie. Podpowiadamy co zrobić ,aby wyciszyć malucha przed snem i pomóc mu zasnąć.
Codzienne rytuały
Niemal każde dziecko lubi rytuały i powtarzalność. To co nam wydaje się nudne i monotonne jest czymś co daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa i jest swego rodzaju pewnikiem. Już kilkumiesięczne niemowlę powinno mieć swój stały plan dnia, dzięki któremu będzie wiedziało, że np. po kąpieli jest czas na jedzenie i sen.
Tuż przed snem zminimalizujmy ilość bodźców, które docierają do pociechy i starajmy się ja wyciszyć. Postarajmy się, aby inicjowane przez nas zabawy były nieco bardziej statyczne. Możemy np. poukładać klocki lub wspólnie pokolorować obrazek.
W spokojnym zaśnięciu może pomóc ciepła kąpiel, przeczytanie maluchowi kilku bajek czy zaśpiewanie kołysanki. Nieodzowna jest także nasza bliskość. Przytulmy smyka, zróbmy mu delikatny masaż, bądźmy przy nim.
Tego unikajmy
Często wydaje nam się, że po dniu pełnym przeróżnych atrakcji maluch zaśnie wieczorem bez najmilejszego problemu. Niestety, nadmiar wrażeń może sprawić, że smyk może mieć problemy z zaśnięciem i będzie przeżywał atrakcje minionego dnia. Pozwólmy się dziecku wyszaleć, jednak w granicach rozsądku i z umiarem.
Nie najlepszym pomysłem jest także włączenie dziecku telewizora tuż przed pójściem do łóżka. Częste zwroty akcji i głośna muzyka mogą sprawić, że dziecko będzie niespokojne i trudno będzie mu zasnąć. Według badań oglądanie telewizji tuż przed snem wpływa negatywnie na jakość i długość snu.
Jeśli smyk ma problemy z zasypianiem, jest zmęczony i płacze nigdy nie zostawiajmy go samego sobie. Płacz oznacza, że nas potrzebuje i nie potrafi sobie sam z czymś poradzić. Nie słuchajmy „dobrych rad” mówiących o tym, że dziecko musi się wypłakać lub też, że maluch pokrzyczy i przestanie. Jeśli w trudnej dla niego chwili, nie udzielimy mu wsparcia, smyk będzie wiedział, że nie może liczyć na naszą pomoc.
Praktyczne rady
Zadbajmy o odpowiednie miejsce do spania dla naszej pociechy. Nawet jeśli maluch nie posiada jeszcze swojego pokoju i śpi z nami w sypialni, powinien mieć swoje łóżeczko z wygodnym materacykiem w którym będzie mógł spokojnie zasnąć.
Przed snem wywietrzmy pokój i sprawdźmy czy wszystko jest na swoim miejscu. Porozrzucane wokół zabawki czy ubrania mogą tylko niepotrzebnie rozpraszać. W sypialni nie może być też zbyt jasno. Delikatne światło lampki w zupełności wystarczy i sprawi, że dziecko będzie się czuło bezpiecznie.
Mniejsze maluchy (do około pierwszego roku życia) nie powinny korzystać z poduszki. Starszym szkrabom wystarczy płaska poduszeczka i lekka kołderka lub kocyk. Zdecydowanie przyjemniej będzie maluszkowi zasypiać jeśli kupimy mu dziecięcą pościel z kolorowymi motywami lub też taką przedstawiającą postaci z jego ulubionych bajek. Warto, aby smyk posiadał również ulubionego pluszaka, do którego będzie się mógł w nocy przytulić.
Wielu rodziców ma problemy z wieczornym usypianiem swojej pociechy. Warto wtedy przeanalizować to w jaki sposób przygotowujemy się do tego momentu i w razie potrzeby zmienić nasze przyzwyczajenia. Odpowiednie rytuały sprawią, że maluch poczuje się zrelaksowany i zdecydowanie łatwiej będzie mu usnąć.