Na stworzonej i przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego wystawie ukazana jest historia Warszawy od 1918 r. – tętniącego życiem miasta, którego rozwój brutalnie przerwała II wojna światowa. Szczególny nacisk zostanie położony na ukazanie fenomenu 63 dni walk Powstania Warszawskiego – oraz cenę, jaką przyszło zapłacić Warszawie i Polsce za pragnienie wolności. Opowieść zakończymy na odrodzeniu miasta po latach totalitarnego zniewolenia – pokażemy dynamiczne miasto, które przezwyciężyło wydany na nie wyrok i jest liderem w tej części Europy. Wystawa adresowana jest przede wszystkim do młodego pokolenia. Na ekspozycji wykorzystano pokolorowane archiwalne fotografie z powstańczych kronik, informacje tekstowe, faksymile dokumentów, ale także dźwięk, elementy interaktywne i multimedialne.
Elementami uzupełniającymi jest interaktywna strona internetowa przystosowana do oglądania na urządzeniach mobilnych www.warsawrising.eu oraz planowany dwujęzyczny katalog (niemiecko-angielski), dystrybuowany w Topografii Terroru oraz w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Projekt polsko-niemiecki, przygotowany w jednym z najważniejszych niemieckich miejsc pamięci, jest istotnym wydarzeniem we współczesnych relacjach między naszymi krajami.
Odpowiedzialne za treść wystawy jest Muzeum Powstania Warszawskiego, gospodarzem wystawy i współautorem programu towarzyszącego ekspozycji jest Fundacja Topografia Terroru.