Zabawa w odgrywanie ról to jeden z bardzo ważnych elementów rozwoju dziecka. Wcielanie się w określone postacie pobudza wyobraźnie i pozytywnie wpływa na rozwój społeczny pociechy, jest to także doskonała lekcja kreatywności i empatii.
Zabawa w naśladowanie
Zabawa w lekarza lub np. dom uczy prawidłowego funkcjonowania wśród innych ludzi oraz rozwija umiejętności społeczne dziecka. Bawiąc się w ten sposób z innymi dziećmi maluch uczy się współpracy i podejmuje interakcje z rówieśnikami.
Wcielanie się role dorosłych, odgrywanie scenek i wymyślanie konkretnego scenariusza, rozwija kreatywność i wyobraźnię dziecka. Taka zabawa bardzo często ma również funkcję terapeutyczną. Zdarza się, że rodzice właśnie w trakcie odgrywania przez dziecko określonej scenki, wyłapują wcześniej nie zauważone problemy. Dzieci nie zawsze potrafią lub też nie chcą opowiedzieć nam o pewnych zdarzeniach, sytuacjach z którymi nie potrafią sobie poradzić. Zabawa pomaga im rozładować emocje, a mama czy tata obserwujący szkraba zauważają, że dziecko ma problem i powinni mu w jakiś sposób pomóc.
Ogrywanie ról to także świetny sposób na zdobywanie nowych umiejętności. Maluch bawiąc się w ten sposób uczy się wielu nowych rzeczy i sam próbuje zdobyć wiedzę dotycząca danego zagadnienia (np. przyglądając się bacznie temu co robi mama lub tata w kuchni lub starając się poznać zasady funkcjonowania sklepu).
Ćwicząc zachowanie w różnych sytuacjach społecznych i bliżej poznając daną profesję dziecko zaczyna patrzeć na wiele rzeczy z zupełnie innej perspektywy. To doskonała lekcja empatii i zrozumienia zasad funkcjonowania świata.
Odgrywanie ról pomaga zmniejszyć stres i oswoić pociechę z codziennymi sytuacjami, np. wcześniejsze odegranie scenki u lekarza może pomóc pokonać lęk związany z wizytą w gabinecie. Dziecko wiedząc co je czeka oswoi się z nową sytuacją i nie będzie tak bardzo denerwować w trakcie prawdziwych badań.
Ciekawe zabawki
Kostiumy lub akcesoria dzieci mogą wykonać same – wystarczy trochę wyobraźni i czasu do stworzenia potrzebnych przedmiotów. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup sprzętu, który może urozmaić zabawę i ubarwić domowe przedstawienia producenci oferują nam całą masę tego typu zabawek. Nie są one konieczne do tego, aby się świetnie bawić, ale mogą pomóc we wcielaniu się określone postacie. Na rynku znajdziemy mniej lub bardziej rozbudowane zestawy lekarskie, zestawy małego majsterkowicza czy przedmioty związane z zawodem strażaka, rolnika lub np. kucharza.
Dzieci bawiące się w sklep mogą skorzystać z kasy fiskalnej oraz zabawek imitujących produkty spożywcze. Możemy dokupić także papierowe pieniądze i monety, dzięki którym „klienci” zapłacą za swój towar.
W trakcie zabawy w gotowanie lub w dom przydatny okazać się może zestaw plastikowych akcesoriów kuchennych lub serwis do herbaty w którym dziecko chętnie przygotuje herbatkę dla swoich pluszaków. Sporą popularnością cieszą się obecnie kuchnie dla dzieci. Taki zestaw posiada najczęściej piekarnik oraz płytę grzewczą, zlew z kranem, a także szafkę oraz zestaw kuchennych akcesoriów. Maluchy chętnie skorzystają także z takich gadżetów jak mini odkurzacz, żelazko, a także mini pralka.
Małe opiekunki, które uwielbiają zajmować się swoją lalą z pewnością ucieszy wózek dla lalek, zestaw do przewijania czy krzesełko do karmienia. Mniejsze lalki chętnie natomiast zamieszkają w wyposażonym już domku dla lalek.
Stwórzmy dziecku bezpieczną przestrzeń do zabawy i zachęcajmy do zabawy w odgrywanie ról. Nie ograniczajmy wyobraźni maluchów i nie przerywajmy zabawy, nawet jeśli wydaje nam się, że wymyślane przez pociechę sytuację są irracjonalne. Taka zabawa rozwija ich wyobraźnię, pobudza kreatywność i pozytywnie wpływa na rozwój.