Okres Świat Bożego Narodzenia to czas spotkań w rodzinnym gronie, które często odbywają się przy stole. Dlatego oprócz wybierania prezentów dla najbliższych postarajmy się tak skomponować menu, aby mieć pewność, że święta miną w miłej atmosferze i z dobrym samopoczuciem. Nie zapomnijmy więc o podstawie prawidłowego odżywiania – warzywach, owocach i powstałych z nich przetworach. Zwracajmy jednak szczególną uwagę na jakość produktów. Ocena surowych owoców i warzyw nie stanowi zwykle problemu. W przypadku przetworów spójrzmy na etykietę. Oznaczeniem, które gwarantuje, że kupujemy wartościowy produkt jest System Jakości Certyfikowany Produkt.
W czasie świąt centralnym punktem domu staje się pięknie udekorowany stół, który jednoczy – często dawno nie widzianą, rodzinę. Przy nim toczą się rozmowy i składamy sobie życzenia, wśród których najczęściej powtarzanym jest to dotyczące dobrego zdrowia. Już na etapie planowania świątecznego menu możemy wykazać się troską o najbliższych, tak aby to najważniejsze z życzeń się spełniało. Zadbajmy, aby obok tradycyjnych wypieków pojawiły się też potrawy z udziałem najbardziej wartościowych produktów spożywczych – warzyw i owoców. To nie będzie trudne, ponieważ wiele świątecznych przepisów je zawiera. Np. kapusta to tradycyjny farsz pierogów, świąteczny barszcz powstaje z buraków, a wigilijny kompot z suszonych owoców.
Podobnie jak każdego innego dnia, także w święta na naszym talerzu powinny pojawić się produkty, które są podstawą prawidłowej diety – warzywa i owoce w różnych formach: świeże, suszone, mrożone lub w postaci przetworów. Zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej każdego dnia powinno się ich spożywać min. 400g. To grupa produktów, które dostarczają nam cennych witamin, mikro- i makroelementów. Np. w burakach i zawierających je przetworach znajduje się kwas foliowy odgrywający m.in. ważną rolę w prawidłowej funkcji układu krwiotwórczego, kapusta zawiera witaminę K – odpowiadającą za tworzenie czynników krzepnięcia krwi, a z kolei chroniącą przed zakażeniem skóry czy przewodu pokarmowego witaminę A (w postaci prowitaminy: beta-karotenu) znajdziemy w dyni, marchwi czy sokach lub przecierach z ich udziałem – mówi dr hab. inż. lek med. Dariusz Włodarek ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Jak łatwo znaleźć produkty wysokiej jakości?
Jak zauważył ekspert, warto sięgać po owocowo-warzywne przetwory. Jednak przed świętami lista zakupów robi się coraz dłuższa, a na wizyty w zatłoczonym sklepie nie chcemy tracić dużo czasu. Dlatego warto wiedzieć, jak w łatwy sposób, wśród różnorodnych produktów znaleźć te wartościowe, nie tracąc cennych minut na poszukiwania. Wystarczy spojrzeć na etykietę. Jeśli zobaczymy na niej logotyp Systemu Jakości Certyfikowany Produkt (CP) mamy gwarancję, że sięgamy po produkt, który poddany został kontroli i spełnił ściśle określone wymagania – nie dodano do niego substancji słodzących (np. żadnych cukrów, miodu, słodzików), a pożądany smak osiągnięto poprzez skład produktu w oparciu o naturalne surowce, a także że nie zostały do niego dodane żadne substancje konserwujące oraz barwniki i aromaty inne niż pochodzące z owoców lub warzyw. Zatem wybierając owocowo-warzywne przetwory ze znakiem Systemu Jakości Certyfikowany Produkt możemy mieć pewność, że będziemy cieszyć się dobrym smakiem i samopoczuciem nie tylko od święta.