Kiedy dziecko idzie do szkoły, zwiększają się jego potrzeby. W pokoju obok półek i komód na ukochane zabawki nagle musi się pojawić dodatkowo biurko i krzesło. Często też bywa, że maluch wyrósł ze swojego łóżeczka i musimy nabyć większe. Jak teraz to wszystko pomieścić w jego pokoiku? Jak zaprojektować funkcjonalny pokój dla ucznia, gdy metraż jest niewielki – podpowiadają eksperci z firmy Dream Estate.
Aby dobrze zaprojektować nieduży pokój dla naszej pociechy, musimy postawić na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Najpierw pomyślmy nad wyodrębnieniem stref, które związane będą z dotychczasowymi i nowymi aktywnościami. Podział na strefę dzienną – służącą do zabawy i spotkań z przyjaciółmi, strefę do nauki oraz strefę do spania i wypoczynku, ułatwi nam funkcjonalne rozmieszczenie mebli nawet przy małym metrażu. Kolejną ważną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest wybór mebli wielofunkcyjnych. Po ustaleniu potrzeb naszego dziecka i dzięki możliwościom mebli możemy połączyć dwie strefy w jednej zabudowie.
Połączenie strefy do sypania i do nauki
Najprostszym sposobem do powiększenia metrażu w pokoju dziecka jest umieszczenie strefy do spania na wyższym poziomie na antresoli lub wykorzystując piętrowe łóżko. Decydując się na takie rozwiązanie uzyskamy pod łóżkiem dodatkową przestrzeń, którą możemy wykorzystać, na przykład, na biurko i regał z podręcznymi półkami. Z kolei regał na książki może być jednocześnie schodami do strefy sypialnianej. Całość można wkomponować we wnękę z dodatkowymi półkami i szafą w zabudowie. Dzięki takiemu rozwiązaniu w pokoju zyskujemy dużo wolnej przestrzeni, którą dziecko z pewnością wykorzysta do zabawy w swoim wolnym od nauki czasie.
Kolejny przykład połączenia strefy do snu i do nauki, to zastosowanie mebli typu „transformers”. Łóżko jest tu schowane za biurkiem w tzw. meblościance i gdy zbliża się pora snu, za jednym pociągnięciem blatu, spod biurka wyjeżdża łóżko.
Połączenie strefy do spania i strefy dziennej
Łącząc strefy do spania i dzienną, możemy wykorzystać podobny układ, jak w pierwszym naszym przykładzie, tylko zamiast biurka postawimy dodatkowe łóżko na kółkach. Dzięki jeżdżącemu łóżku, możemy powiększać strefę dzienną w zależności od potrzeb. Łóżko to może również służyć jako siedzisko, kiedy nasz mały uczeń ma swoich gości, albo jako spanie dla kolegi czy koleżanki.
Biurko
W wieku szkolnym dziecko spędza dużo czasu przy swoim biurku, a ponadto pomiędzy 5 a 15 rokiem życia wzrost dziecka nieustannie się zmienia, dlatego powinniśmy zadbać, aby biurko i krzesło było regulowane, z możliwością dostosowania do aktualnego wzrostu dziecka. Chcąc oszczędzić na ciągłych wymianach mebli kupmy biurko z wysokością regulowaną do 120 cm, o głębokości od 60 do 90 cm. Natomiast wybierając krzesło zwróćmy uwagę, aby oprócz regulacji wysokości siedziska miało również regulację podparcia pleców na odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
Jak ustawić biurko w pokoju? Dziecko nie powinno siedzieć twarzą do okna, zdaniem psychologów większej koncentracji podczas nauki sprzyja biurko umiejscowione pod ścianą. Jeśli dziecko ma komputer, nie zaleca się, żeby z za monitora wpadało światło dzienne, bardzo męczy to wzrok. Okno może być z boku, należy jednak uważać, aby światło nie świeciło bezpośrednio w monitor. W strefie nauki ważne jest także odpowiednie sztuczne oświetlenie, które również możemy regulować. Lamkę na biurku ustawiamy z lewej strony, gdy nasze dziecko jest praworęczne, z prawej natomiast, gdy jest leworęczne.
Kolory w pokoju ucznia
Kolorystykę w pokoju naszego ucznia warto wybrać razem z nim. Zanim pozwolimy dziecku ostatecznie zdecydować o kolorach dobrze poznać, jakie są ich zalety i wady. Odcienie pastelowe wyciszają i uspokajają, natomiast żywe pomarańcze, czerwienie, żółcie i zielenie pobudzają kreatywność i chęć działania. Odradzamy stosowania u dzieci odcieni szarości, brązów i czerni, ponieważ według wielu badań dzieci przebywające w takiej kolorystyce gorzej rozwijają się i wykazują niższy iloraz inteligencji niż ich rówieśnicy mający w pokojach żywe akcenty sprzyjające rozwojowi.
Polecamy pomalować pokój na biało lub w innym jasnym spokojnym kolorze i dodać do tego intensywne radosne dodatki w ulubionych przez naszą pociechę kolorach: do wyboru niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy.
Dobre przykłady kolorystyki przedstawiają zamieszczone w artykule zdjęcia.
——————————
Więcej pomysłów aranżacji wnętrz – www.dreamestate.pl