Jesienno – zimowy okres nierozerwalnie związany jest z chłodem i długimi wieczorami. To czas kiedy przyda się odrobina magii w domu, której mogą dodać lampiony. Szczególnie te wykonane własnoręcznie w gronie rodzinnym. Lampiony roztaczają ciepły blask, wywołują niezwykłą grę świateł i wpływają na nasz nastrój. Dzieci są szczęśliwe, że mogą ciekawie spędzać czas, a rodzice pałają dumą, że ich pociecha stworzyła coś tak pięknego. Zrobienie lampionu nie jest skomplikowane i nawet dwulatek jest w stanie go przygotować. Poniżej kilka przykładów, jak ciekawie spędzić czas z dzieckiem i w prosty sposób ocieplić ten jesienno – zimowy czas.
1. Lampiony ze słoików pomalowanych farbą do szkła
Ze słoików, najlepiej z dużym otworem, zrywamy naklejki, dokładnie je myjemy, osuszamy, a następnie wraz z dzieckiem malujemy farbami do szkła, witraży. Piękne w tego typu latarenkach jest to, że przy ich malowaniu nie trzeba się silić na żadną wielką sztukę. Pozornie niedbałe pociągnięcia pędzlem, kleksy i ciapki wykonane rączką dopiero wprawiającą się w malowanie, tworzą oryginalne i nietuzinkowe kompozycje, tym piękniejsze, gdy są podkreślone światłem świecy. Dodatkowo, jeżeli chcemy takiemu lampionowi nadać bardziej jesiennego charakteru, do zasychającej farby, możemy przykleić ususzone liście.
Farby do szkła można oczywiście kupić, można je też w prosty sposób zrobić. Co prawda nie będą one tak wyśmienite jak te dostępne handlowo, ale na potrzeby zrobienia lampionu, uważam, że są wystarczające. Co więcej są bardzo szybkie w przygotowaniu i tańsze. W internecie można znaleźć różne przepisy na farbki do szkła, ja najchętniej korzystam z przepisu znalezionego na blogu StrongMamong
Przepis na farby do szkła
– 2 łyżki żelatyny
– 1/3 szkl. chłodnej wody
– barwniki spożywcze w proszku bądź płynie, w razie ich braku można zabarwić farby curry, czerwoną papryką, sokiem z buraka, kakao
Żelatynę mieszamy z wodą, odstawiamy na 5-10 minut. Następnie mieszaninę podgrzewamy przez 1 – 2 minuty. Dzielimy na kilka porcji i każdą barwimy na inny kolor. Czekamy aż farby trochę przestygną, wówczas nie spływają po szkle i łatwiej jest nimi malować.
2. Lampiony ze skarbami jesieni
Do zrobienia lampionów przygotowujemy słoiki, kasztany, żołędzie, szyszki i inne skarby jesienne. Proponujemy dziecku wykonanie sezonowych latarenek wypełniając słoiki zgromadzonymi darami, a na koniec uzupełniając całość podgrzewaczem. Pozwalamy na swobodny dobór materiałów, ich kolejność i ilość. Całość nie dość, że tworzy niepowtarzalny lampion, to służy również jako ozdoba mieszkania czy ogrodu.
3. Lampiony z makaronu Lasagne
Na blogu Moje dzieci kreatywnie można znaleźć pomysł na zrobienie lampionu z makaronu Lasagne. Przykład ten jest kolejnym dowodem na to, że lampion taki może zrobić małe dziecko, bo w dużej mierze jego wykonanie polega na pomalowaniu czterech płatów makaronu farbami. Gdy farba wyschnie, rodzic skleja makaron ze sobą tworząc prostopadłościenny lampion. Jak dodaje autorka bloga, makaron dobrze jest połączyć za pomocą kleju na gorąco.
4. Lampiony z puszek
Do wykonania tych efektownych lampionów potrzebne są puszki po warzywach, owocach, mleku modyfikowanym itp. Patrzymy dokładnie, czy puszka nie ma ostrych miejsc mogących skaleczyć, jeżeli takie znajdziemy, bardzo dokładnie je doginamy, a następnie puszkę myjemy, wlewamy do niej wodę i wstawiamy do zamrażalnika aż do zamarznięcia cieczy (ułatwi to wykonanie lampionu). Następnie naklejamy taśmą klejącą na puszce wzory, jakie chcemy mieć na lampionie i przy użyciu gwoździa i młotka, wybijamy w puszce dziurkę przy dziurce, tak, by odwzorować naklejony kształt. Zamarznięta wewnątrz woda utrzymuje kształt puszki i zapobiega jej wyginaniu się podczas wbijania gwoździa. Po wykonaniu wzoru, usuwamy naklejki, lód i gotowe. Efekt jest niezwykle magiczny, i podobnie jak wcześniejsze rodzaje lampionów, również i te są jedyne w swoim rodzaju, po prostu piękne.
Mniej pracochłonną odmianę tego rodzaju lampionów można znaleźć na blogu Emilowowarsztatowo. Autorka bloga proponuje zrobić wzory na grubej folii aluminiowej, a następnie tak przygotowaną folię owinąć wokół słoika, w którym zapalamy podgrzewacz bądź lampkę diodową. Efekt nie mniej zaskakujący!
5. Lampiony ze skórki pomarańczy
Do zrobienia lampionów wykorzystujemy skórkę pomarańczy, miąższ musimy oddzielić. Można to zrobić w następujący sposób: odcinamy górę pomarańczy, w celu zrobienia komina odprowadzającego gazy. Następnie kroimy pomarańczę na pół, wyciskamy sok, który możemy wypić, a pozostałości usuwamy przy użyciu łyżeczki i noża. W oddzielonej skórce wycinamy wzory – cierpliwi mogą pokusić się o coś skomplikowanego, Ci mający młodsze dzieci, mogą pozwolić dziecku powycinać w skórce kółka drylownicą do jabłek. Efekt jest zabawny a w dodatku jak pięknie pachnie! Podobne lampiony można robić z grejpfrutów, pomelo ogólnie cytrusów jak również z innych owoców o dość wytrzymałej skórce.
Lampiony z dyni przedstawiające upiorne twarze tak bardzo popularne podczas święta Halloween, są coraz częstszym widokiem również w Polsce. Czy lubimy to święto czy też nie, szkoda nie wykorzystać tego cudownego warzywa do zrobienia lampionów, tym bardziej, że sezon dyniowy w pełni. Zresztą kto powiedział, że lampiony z dyni trzeba robić na Halloween, i że muszą być to twarze? Dla odmiany proponuję zrobienie z dyni karocy Kopciuszka w wersji dla dziewczynek, dla chłopców zaś, dyliżans, w którym można przewozić złoto osobiście wypłukane z potoku. Pomysł na tak nietuzinkowe zaaranżowanie dyni można znaleźć na blogu Create with your hands. Wykonanie jednego jak i drugiego pojazdu nie musi się niczym różnić – to nasza interpretacja, ukierunkuje dzieci na zabawę. Aby zrobić taki lampion, wystarczy odciąć górę dyni, wydrylować miąższ, wyciąć drzwi i okna oraz zaprząc karocę i dyliżans w konie. Konie mogą być plastikowe, nie musimy ich wycinać z dyni.
Po więcej przepisów na wspólną zabawę z dzieckiem zapraszam na swój blog zabawy z N.