Zbliżający się grudzień zawsze oznacza wielką porcję wrażeń dla młodych entuzjastów kina w Poznaniu. 30 listopada rozpocznie się kolejna edycja jednego z najstarszych festiwali filmowych w Polsce – Festiwalu Ale Kino! W programie tegorocznej imprezy każdy może znaleźć coś dla siebie – od najmłodszych, dopiero rozpoczynających swoją filmową przygodę, po doświadczonych kinomanów. Najwięcej atrakcji będzie oczywiście czekało na dzieci i młodzież. Od rana do wieczora seanse będą się odbywać w Multikinie 51, w Nowym Kinie Pałacowym w CK Zamek i na Scenie Wspólnej Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka, które jest organizatorem imprezy.
W tym roku na Festiwal zgłoszono 250 pełnych i niemal 400 krótkich metraży. Są to filmy z różnych stron świata, m.in. z Brazylii, Filipin, Islandii, Japonii, Kanady, Kuby czy Korei Południowej. Ostatecznie Festiwal Ale Kino! może pochwalić się programem, w którym znalazło się miejsce dla ponad 110 filmów pokazywanych na 117 seansach.
Festiwal rozpocznie się 30 listopada koncertem, podczas którego wybrzmią największe przeboje z filmowego cyklu o Panu Kleksie, zaśpiewane przez aktorów Teatru Nowego pod kierownictwem muzycznym Jacka Skowrońskiego. Z okazji 30-lecia od premiery na festiwalowych ekranach zagości również pierwsza część cyklu, Akademia Pana Kleksa, w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego, laureata tegorocznych Platynowych Koziołków, który podczas otwarcia Festiwalu osobiście odbierze nagrodę.
W konkursie filmów pełnometrażowych znalazły się 22 filmy, wśród których jest 5 animacji. Uczniowie szkół podstawowych będą mogli wyruszyć w poszukiwaniu przygody razem z królikiem Johanem, bohaterem Daleko, daleko. W inne zakątki świata zabierze nas brazylijski Chłopiec i świat, przeznaczony dla dzieci z ostatnich klas podstawówki i gimnazjalistów. Ta przepiękna wizualnie historia, wykorzystująca różne techniki animacji, zdobyła na festiwalu w Annecy nagrodę główną, czyli Kryształ Annecy, oraz Nagrodę Publiczności. Na miłośników filmów animowanych z gimnazjum czeka z kolei Jack i mechanika serca, oparty na bestsellerowej powieści Mathiasa Malzieu Mechanizm serca o losach chłopca z zegarem z kukułką zamiast serca.
Niezwykle ciekawie zapowiada się również zestaw filmów aktorskich dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Mogą zdecydować się na podróż przez Stany Zjednoczone w towarzystwie 10-letnego geniusza T.S. Spiveta, bohatera filmu Cudowne dziecko T.S. Spivet w reżyserii Jean-Pierre’a Jeuneta, twórcy słynnej Amelii. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokibicowali również innemu wybitnie uzdolnionemu chłopcu, Nathanowi z brytyjskiego X + Y, który mimo błyskotliwego matematycznego umysłu ma problem z komunikacją z ludźmi. Atutem tego filmu jest znakomita obsada z Asą Butterfieldem i Sally Hawkins na czele. Dla zwolenników dalszych podróży gratką będzie filipińska Strefa 7, zwracająca uwagę na realia życia w innej części świata.
Nieco starszym widzom organizatorzy proponują Głos pozbawionych głosu w reżyserii byłego skateboardera Maximóna Monihana, przejmujący obraz o wykluczeniu i samotności, ale również woli życia i szczęścia. Do młodzieży licealnej adresowany jest Oddychaj, poruszający problem samotności i wyobcowania. Film zrealizowała francuska aktorka Mélanie Laurent, znana między innymi z Bękartów wojny i Iluzji.