Szkoła to miejsce, w którym spędzamy sporą część naszego życia. To instytucja mająca ogromny wpływ na przyszłość młodych ludzi, kształtująca ich osobowość, rozwijająca zainteresowania i pasje. Nie każda tego typu instytucja spełnia jednak te zadania. Jakie zatem cechy powinna spełniać dobra szkoła?
Przyjazna atmosfera
Szkoła musi przede wszystkim dawać poczucie bezpieczeństwa i być przyjazna uczniom. To przecież właśnie dla nich została stworzona! Placówka, do której każdy młody człowiek będzie chodził z zapałem i entuzjazmem, to taka tworząca klimat zaufania i akceptacji. To nie tylko miejsce, w którym przekazuje się różnego rodzaju informacje i wpaja wiedzę, ale także instytucja oferująca pomoc w każdym innym aspekcie życia. Dobra szkoła musi dążyć do wszechstronnego rozwoju ucznia, a nie trzymać się jedynie sztywno wytyczonych ram.
Bardzo ważne są także dodatkowe zajęcia aktywizujące uczniów – koła zainteresowań, zajęcia wyrównawcze lub zajęcia sportowe. Dają one możliwość jeszcze większego rozwoju młodym ludziom.
Pedagodzy – pasjonaci
Jakość i poziom nauczania to w ogromnej mierze zasługa zatrudnionych w szkole pedagogów. Nauczyciel to osoba, która powinna być bardziej doradcą i przyjacielem, aniżeli osobą panującą nad uczniem. Pedagog powinien być wymagający i utrzymywać dyscyplinę, lecz nie może on zastraszać uczniów. Idealny nauczyciel to osoba starająca się przekazać całą swoją wiedzę w sposób jak najbardziej przystępny i zrozumiały. To prawdziwy pasjonat, pracujący w sposób twórczy i nietrzymający się ustalonego schematu. Niestety obecny system nauczania i podstawa programowa wymuszają w pewien sposób szablonowość. W wielu jednak szkołach znajdziemy nauczycieli, dla których praca z dziećmi i młodzieżą jest wyzwaniem i prawdziwą przyjemnością.
Indywidualne podejście
Indywidualne podejście do ucznia zdecydowanie bardziej możliwe jest w mniejszych szkołach, w których wszyscy wszystkich znają i uczeń nie jest jedynie numerem w dzienniku. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko traktowane było w sposób indywidualny, poszukajmy kameralnej placówki, w której klasy liczą zaledwie kilkanaście osób.
Nowoczesne metody nauczania
W Polsce w dalszym ciągu przeważa teoria nad praktyką. Dzieciom jednak nie wystarczą suche fakty, ale wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce. Metody pracy, w których istotną część pełniłyby eksperymenty i zajęcia praktyczne, które uczniowie mogliby wykorzystać poza murami szkoły, to miejmy nadzieję, niedaleka przyszłość polskiego szkolnictwa.
Pamiętajmy, że dobra szkoła to taka, która uczy i wychowuje nasze pociechy. Przekazuje im istotne dla nas wzorce zachowań. Stając przed wyborem placówki dla naszego dziecka, zastanówmy się, jakie inne cechy stanowią o jej wartości. Weźmy pod uwagę renomę tego miejsca, poziom bezpieczeństwa, wyposażenie, a także kompetencję nauczycieli i atmosferę, jaka panuje w szkole.