To niezwykle ważna część warszawskiej Pragi i jej historii oraz jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w prawobrzeżnej części stolicy. Historie zwierząt z warszawskiego ogrodu zoologicznego, ich opiekunów oraz osób kierujących nim od utworzenia w 1928 roku to główne tematy nowej wystawy w Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziale Muzeum Warszawy, przygotowanej z okazji 90 lat istnienia ZOO. Zapraszamy już od 18 kwietnia.
Tym razem Muzeum Warszawskiej Pragi oddaje głos zwierzętom. To one będą przewodnikiem
po wystawie i głównym tematem ekspozycji, przygotowanej we współpracy z Miejskim Ogrodem Zoologicznym z okazji jubileuszu powstania tej instytucji.
ZOO i ludzie
ZOO jest częścią historii nie tylko jednej dzielnicy, ale całej Warszawy. Tworzyli ją jego dyrektorzy, opiekunowie zwierząt, przyjaciele ogrodu, zwiedzający oraz Żydzi ukrywający się na jego terenie
w czasie wojny. Jacy byli, jak ich życie splotło się z historią ogrodu? Niezwykłym fotograficznym portretom towarzyszyć będą archiwalne nagrania dźwiękowe. Goście muzeum będą mogli przenieść się do pierwszych lat istnienia ZOO, robiąc rodzinne zdjęcie w tak zwanym monidle stylizowanym
na lata międzywojenne.
Na terytorium zwierząt
Właściwa część wystawy będzie poświęcona zwierzętom oraz ich historiom. Tu one będą dominować. Ich perspektywa będzie najważniejsza. Odwiedzający znajdą się w otoczeniu jak z dżungli, w którym, dla odróżnienia od ZOO, nic nie odgradza człowieka od zwierzęcia. Postaci zwierząt będzie można dotknąć i pogłaskać. Dzieci będą mogły swobodnie się w tej przestrzeni poruszać, z bliska przyjrzeć się zwierzakom. Opowiemy szczegółowo o przedwojennych słoniach, o wielbłądach podarowanych przez Związek Radziecki, o misiach z Trasy W-Z. Przypomnimy ich imiona, cechy charakterystyczne, warunki bytowania i zapiski o porodach. Okazuje się, że biografie zwierząt mogą być bardzo podobne do ludzkich. Zapraszamy już od 18 kwietnia.