Kiedy w Polsce zaczyna się sezon pylenia roślin? I jakich miejsc wtedy unikać? – podpowiada alergolog dr n. med. Marzena Gajewska.
W Polsce sezon pylenia roślin uczulających zaczyna się zwykle pod koniec stycznia i trwa nieprzerwanie do końca września. W pierwszej kolejności uczulają pyłki drzew (leszczyna, olcha).
W kwietniu powietrze wysycone jest pyłkiem brzozy. Okres pylenia drzew liściastych trwa do połowy maja, kiedy kwitną dęby.
Koniec maja, czerwiec i lipiec to okres pylenia traw (w tym zbóż).
W sierpniu i wrześniu dominują pyłki bylicy – bardzo powszechnie występującego na terenie Polski chwastu, zwanego 'pionierskim’ gdyż łatwo się rozprzestrzenia i zasiedla nowe stanowiska. Pylenie drzew i traw w naszym kraju najwcześniej rozpoczyna się w części południowo-zachodniej, a najpóźniej (po ok. 10-14 dniach) w północno-wschodniej.
Oprócz pyłków roślin, od wczesnej wiosny do późnej jesieni, w powietrzu znajdują się zarodniki grzybów pleśniowych.
Nasilenie objawów alergicznych zależy od stężenia alergenu, na co wpływa wiele czynników:
- okres pylenia roślin
- czynniki atmosferyczne
- położenie geograficzne
Przykładowo pobyt nad morzem (gdzie szata roślinna jest uboga, a otwarty zbiornik wodny powoduje niskie stężenie pyłków) przynosi alergikom uczulonym na pyłki roślin ulgę – objawy chorobowe zmniejszają się lub ustępują.
Z kolei w dużych aglomeracjach miejskich spaliny, cząstki gumy z opon samochodowych i inne substancje chemiczne zanieczyszczające środowisko mechanicznie uszkadzają nabłonki dróg oddechowych, ułatwiając wniknięcie alergenów i rozpoczęcie procesu zapalnego.
Czytaj więcej na ten temat – http://www.egaga.pl/jak-rozpoznac-i-leczyc-alergie/
———————————————————————————–
Informacje o firmie:
Centrum Medyczne ENEL-MED S.A. (www.enel.pl) istnieje od 1993 roku. Od 2011 r. jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych. ENEL-MED oferuje pełną obsługę medyczną, prowadzi pacjenta od konsultacji, przez diagnostykę, hospitalizację, operację, aż po rehabilitację – czyli przez cały zamknięty cykl leczenia.