Wakacje to radosny czas, który sprzyja rozluźnieniu. Bardzo często właśnie wtedy pozwalamy dzieciom na znacznie więcej, niż do tej pory i dajemy im mnóstwo swobody. Pomimo beztroskiej atmosfery nie powinniśmy zapominać jednak o bezpieczeństwie naszych pociech i dbać o to, aby w czasie letniego wypoczynku nie stała im się żadna krzywda.
Nad wodą
Jeśli wybieramy się nas morze, jezioro lub mamy do dyspozycji basen, zawsze miejmy na oku naszego szkraba, nawet jeśli potrafi pływać. Wystarczy chwila nieuwagi, aby maluch poślizgną się i zniknął pod wodą.
Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak zachować się w sytuacji zagrożenia i jak w razie wypadku udzielić pierwszej pomocy dziecku.
Pamiętajmy, aby kąpać się tylko w wyznaczonych miejscach, najlepiej pod nadzorem ratowników. Również korzystając ze sprzętu pływającego, takiego jak łódka, kajak czy rower wodny, stosujmy się do wszystkich zasad bezpieczeństwa oraz załóżmy kamizelki ratunkowe.
Upalne lato
Delikatna skóra dzieci jest szczególnie wrażliwa na silne promieniowanie słoneczne. Jeśli jej właściwie nie zabezpieczymy, maluch może się boleśnie poparzyć. Dziecko ma niewykształcony jeszcze system termoregulacji i odczuwa upały bardziej niż osoba dorosła. Przebywający zbyt długo w pełnym słońcu, maluch może doznać także udaru cieplnego. Takie przegrzanie organizmu zagraża życiu dziecka, dlatego postarajmy się, aby w godzinach największych upałów maluch nie wychodził z domu. Wybierając się na spacer z maluszkiem, starajmy się wybierać, o ile to tylko możliwe, zacienione miejsca.
W letnie dni zakładajmy maluchowi lekkie, przewiewne ubrania, nie zapomnijmy o nakryciu głowy, stosujmy dobry krem z filtrem oraz podawajmy dużo wody do picia.
Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy dziecka samego w zaparkowanym samochodzie. Nawet jeśli wydaje nam się, że wychodzimy tylko na moment i zaraz wrócimy, skutki takiego zachowania mogą być tragiczne. Wystarczy kilka minut w nagrzanym aucie, aby organizm malucha przestał prawidłowo funkcjonować. Według badań, na skutek udaru cieplnego już po 15 minutach może dojść do śmierci dziecka.
Z rozwagą w górach
Planując spacery po górskich szlakach, wybierajmy trasy odpowiednie dla małych dzieci, dostosowane do ich możliwości. Wybierając szlak, zorientujmy się, jak długo trwa jego przejście i dokładnie zaplanujmy trasę, sprawdźmy też ,np. w Internecie, czy dzieci sobie z nią poradzą. Pogoda w górach zmienia się bardzo szybko, dlatego odpowiednio przygotujmy się do wyprawy. Niezbędne będą wygodne buty oraz ubiór odpowiedni do warunków atmosferycznych, a także prowiant. Wyruszając w góry, musimy mieć także naładowany telefon oraz numer do najbliższej jednostki GOPR.
Jako rodzice, musimy zadbać o bezpieczeństwo malucha na wakacjach. Nie jesteśmy w stanie w pełni przewidzieć tego, co może się wydarzyć, jednak jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, nasz letni wypoczynek powinien przebiegać bez większych problemów.