Pieniądze szczęścia nie dają, jednak są niezbędne do zaspokajania naszych życiowych potrzeb. Warto już od najmłodszych lat uczyć dziecko oszczędzania i mądrego dysponowania finansami, aby w przyszłości potrafiło poradzić sobie z tym zagadnieniem i mądrze korzystać z zarabianych pieniędzy.
„Kup mi”
Dla dzieci pieniądze są tematem abstrakcyjnym. Wiele maluchów sądzi, że wystarczy po prostu pójść do bankomatu i wybrać odpowiednią sumę. Musicie wyjaśnić dziecku jak najszybciej, że na pieniądze należy zapracować i nie dostajemy ich za darmo. Takie uświadamianie smyka w tej kwestii jest bardzo ważne. Im szybciej zaczniecie wyjaśniać mu pewne zagadnienia związane z pieniędzmi i ich wartością, tym lepiej. Dziecko, które wie, że nie zawsze może otrzymać wymarzoną rzecz, nauczy się szacunku dla pieniędzy i zacznie doceniać ich wartość.
Domowy budżet
Kiedy maluch jest już nieco starszy, pokażcie mu, w jaki sposób gospodarujecie domowym budżetem. Sprawdźcie, na co wydaje się w waszym domu najwięcej pieniędzy (zapewne rachunki oraz jedzenie), zaplanujcie wydatki, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczycie na drobną przyjemność (np. wyjście do kina lub restauracji). Wyjaśnijcie, że w waszych finansach nie może zabraknąć także funduszy na sytuacje awaryjne, takie jak zepsuty samochód czy lodówka.
Kieszonkowe
Dobrym pomysłem jest przyznanie dziecku kieszonkowego na własne wydatki. Otrzymywana regularnie kwota pozwoli mu na samodzielne gospodarowanie pieniędzmi i wyciąganie wniosków z podjętych decyzji dotyczących finansów.
Kieszonkowe daje smykowi możliwość samodzielnego podejmowania decyzji i dokonywania wyborów. On sam musi zdecydować, na co przeznaczy swoje pieniądze. W przypadku podjęcia błędnych działań, szkrab uczy się na własnych błędach i w przyszłości stara się być bardziej rozważny, jeśli natomiast racjonalnie zarządzi swoim budżetem, odkryje, że po pewnym czasie może kupić sobie wymarzoną zabawkę.
To również doskonała lekcja wytrwałości. Długo odkładając na konkretną rzecz, dziecko doceni wartość pieniędzy i zacznie rozumieć, że nie zawsze wszystko otrzymujemy bez wysiłku.
Nauka przez zabawę
Dzieci najchętniej uczą się poprzez zabawę. W przypadku młodszych maluchów świetnie sprawdzą się zabawy tematyczne, np. w pocztę czy sklep, które przybliżą im nieco temat pieniędzy. Starsze dzieci chętnie zagrają w gry zmuszające je do logicznego myślenia i właściwego planowania. Niewątpliwie jedną z najpopularniejszych tego typu gier planszowych jest kultowe Monopoly, którą obecnie kupimy w wielu ciekawych wersjach. Warto rozważyć zakup również innych „ekonomicznych” planszówek, które pozwolą spędzić wam przyjemnie czas, przy okazji ucząc wielu przydatnych rzeczy.
Wiedza związana z zależnościami finansowymi i właściwym gospodarowaniem jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Jeśli chcecie zapewnić maluchowi bezpieczną przyszłość, powinniście rozmawiać z nim o pieniądzach oraz o tym, że są one narzędziem, którym możemy uczynić zarówno wiele dobra, jak i zła. Sprawnie nimi zarządzając, możecie sobie pozwolić na godne i dostatnie życie, jednak ważne jest to, aby wiedzieć, w jaki sposób i do jakich celów ich używać.